Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak můj spolužák Hapka dělal Blaženku. Sobota Jaromíra Janáka

komentář 06.04.2024
Jak můj spolužák Hapka dělal Blaženku. Sobota Jaromíra Janáka

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Petr Hapka s Hanou Hegerovou

Něco málo o slavném Hapkově Tajemství.

Letos je to samý Bedřich Smetana, který se narodil před 200 lety a před 140 lety umřel. Už se o něm řeklo snad všechno včetně toho, že byl Švéd (ovšem o tom se psalo 1. dubna). Já bych chtěl vzpomenout, že Smetanovu operu Tajemství mezi odbornou hudební veřejností nejvíc proslavil můj spolužák, skladatel Petr Hapka (ten vyšší z dvojice Hapka-Horáček).

Ti z vás, kdo se zajímají o hudbu, budou namítat: Tajemství a Hapka? A co Tajemství a dirigent Václav Talich a jeho geniální pojetí, dobrý byl i Jaroslav Krombholc, a z těch dnešních třeba temperamentní Robert Jindra. Ale já velmi dobře vím, že tihle velikáni za Petrem Hapkou pokulhávají o několik koňských délek.

V krátkosti všechno vysvětlím.

Petr byl původně přijat na konzervatoř, aby studoval violu. To jsou takové ty větší housle, na které hrával Josef Kemr v soukromí i ve filmech o dovolených s Andělem. Nástroj, který houslisté poněkud podceňují a na violisty se dívají se shovívavým ušklíbnutím, aby se potom k stáru, kdy jim už tolik neběhají na hmatníku prsty, k viole pokorně vrátili.

 


 

Petr měl ovšem ke studiu poněkud svérázný přístup, kterým popuzoval zkostnatělý profesorský sbor, a tak po zralé úvaze studium raději přerušil.

Z konzervatoře se ale těžko odchází, kdo to prostředí poznal a nakazil se jeho kouzlem, je jím poznamenaný na zbytek života. Petr Hapka navíc bydlel nedaleko školní budovy a denně potkával posluchače té kouzelné akademie, umocněné tím, že nese jméno geniálního Jaroslava Ježka. A tak si Petr uvědomil, že se musí vrátit. Přihlásil se opět k přijímacím zkouškám, ale řekli mu, že už je pozdě, protože zkoušky na violu už proběhly. Že ale budou zkoušky na oddělení hudební komedie a operety, a tam moc kluků nemají. Petr nezaváhal, v Myslíkově ulici v antikvariátě koupil za výhodnou cenu klavírní výtah opery Tajemství a začal v něm listovat:

„Tohle je moc vysoko, tohle je moc dlouhé, tohle se nehodí…“

Nakonec vybral dvě kratší árie a postavil se před zkušební komisi...

Na obor, kde ho dosud neznali, zaujal hned postavou. Dlouhý skoro dva metry, vážil asi čtyřicet pět kilo a obličej mu dole zdobila elegantní kozí bradka. Přijímací komise byla složená převážně ze zasloužilých, nárazově i národních (a v několika případech i silně vysloužilých) umělců. Na otázku, co si připravil, Petr odpověděl svým hlubokým basem s chrčivým „r“ árii Blaženky z opery Tajemství. Jeho pěvecký projev známe všichni:

 


 

Máte? Tož zpět k přijímacím zkouškám. Než se komise vzpamatovala, spustil Petr ze Smetanova Tajemství pěknou árii „Což ta voda z výše strání padá, padá... Pak spustil „Já ti budu do skonání věrná, věrná, věrná“ a uzavřel: „jen nesmí být moje láska marná, marná, marná!“ Pak se rozhlédl po přijímací komisi, jejíž někteří, především pánští členové se cudně zapýřili, a náš hodný pan profesor Karenin musel zadržovat některé emoce ještě víc, než když ho „dojímal“ náš další spolužák Karel Gott:

Petr pak nabídl komisi další připravenou Blaženčinu árii, které se v divadle říká neuctivě menstruační („Tak mi to přišlo, tak mi to trvá...“), ale komise, která se ještě nevzpamatovala z předchozího zážitku a na další performanci (jak se tomu, co Petr prováděl, říká dnes) už neměla sil. „Blaženku Hapku“ doporučili ke studiu hned.

A tak se stalo, že jsme další roky s Petrem trávili čas třeba v malé konzervatorní šatničce ve třetím patře, která nám sloužila spíš jako kuřárna, a vyvolávali jsme duchy, když někdo zaklepal a na naši výzvu „Dále!“ za dveřmi stál náš droboučký asijský spolužák z baletní třídy, nesl nám dvě žluté limonády, a když jsme se ho zeptali, proč se s tím tahá, odpověděl: „Abyste měli radost!“ Pokud nevíte, co ten úslužný kluk dělá dnes, a chcete padnout do mdlob jako tehdy ta komise, podívejte se sem:

Samozřejmě, že jsme taky trochu studovali. Při dějinách hudby jsme seděli s Petrem spolu v jedné lavici a na kostičkovaném papíru, vytrženém ze školního sešitu, jsme hráli lodní bitvu alias ponorky (pro mladší: pěknou hru, kde máte nakreslené lodě a soupeř se je pokouší potopit), takže jsme často ani nepostřehli, jak pan profesor Václav Jan Sýkora, cembalista a hudební vědec, ťuká na naši lavici a předpovídá nám: „Pánové, dějiny hudby jsou základ, takhle se v hudbě nikdy významně neuplatníte!“

V mém případě měl trochu pravdu, jenže když se dnes v hudebním slovníku podíváte pod písmeno H, dozvíte se, že:

„Petr Hapka, jeden z nejvýznamnějších autorů české hudby, který výrazně ovlivnil směr jejího vývoje, zejména svými filmovými a televizními skladbami (Panna a netvor, Deváté srdce, Perinbaba, Tisícročná včela, Krakonoš a lyžníci, My všichni školou povinní, Bylo nás pět…), a populárními písněmi (Levandulová, Nestůj a pojď, Šaškové počmáraní, Štěstí je krásná věc…)...

A to komise Petra ani nenechala zazpívat tu druhou Blaženčinu árii...

 

QRcode

Vložil: Jaromír Janák