Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pozor, abychom s vaničkou nevylili i Piráty. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.04.2024
Pozor, abychom s vaničkou nevylili i Piráty. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Čepičky

Na serveru Petice se objevil a tiše zhynul další pokus o zákaz komunistické strany a propagace komunismu. Petici sesmolil bývalý senátor Mejstřík s odvoláním na bývalého senátora Štětinu. Zájem je mizivý. A snad je to dobře. Však primitivní antikomunismus už bychom mohli mít pomalu za sebou a začít se bavit jako dospělí.

Bývalý senátor a studentský vůdce za revoluce 17. listopadu 1989 Milan Mejstřík zase oživil ducha zákazu komunistické ideologie. Snad se vzpomínkou na svá mladá léta získal pocit, že stalinistický teror, který jsme si pro formu nazvali komunismem, je pro současný svět ohrožením. A že jediné, jak se s ním vyrovnat, je jeho zákaz. Nevím, jestli by se mu parlamentní Piráti zrovna dvakrát poděkovali, protože jistá forma komunismu je i v jejich stanovách. Však teď se ten komunismus přešaltoval na jistý druh neokomunismu.

Ale protože Mejstřík volá po zákazu propagace komunismu, bylo by dobré předtím zahájit veřejnou diskusi o tom, co přesně ten komunismus je. Abychom s vaničkou nevylili i Piráty. Což by mě upřímně mrzelo, kdyby se nám ti naši uvědomělí progresivisté museli stáhnout do ilegality a za svou utopii hynuli v kriminálech. Pirátská Reportáž psaná na oprátce by byla k popukání. Pane strážný, má cela není dostatečně inkluzivní a spoluvězeň mi říká, když zhasnete, buz*erante, protože se cítím být ženou, to nemohu tolerovat. Evropskou komisi by pak zahltily tisíce motáků volajících po zásahu do svébytnosti naší země. Jak je pirátským zvykem. No co, když to nemůže řešit Kreml, jako za starých časů, které bychom si rukou páně Mejstříka rádi zakázali, tak to vyřeší Brusel.

Ale ne, žerty stranou.

To, co jsme tu před rokem 1989 zažívali, nebyl komunismus (ostatně stejně jako tu teď nemáme demokracii, ale její korporátně dotační parodii). Ke komunismu jsme se na chvíli přiblížili při Pražském jaru 1968 a byly to vlastně nejlepší a nejúspěšnější měsíce naší země. V 50. letech jsme tu měli stalinistický teror, po 68. roce otupující normalizační socialismus. A zakázat uvažovat o možnostech vývoje společnosti i lidstva? K jisté formě socialismu sklouzneme nakonec vždycky. A právě ten rok 1968 byl určitým způsobem nadějí, že to jde dělat bez teroru, ale zároveň i bez korporátního likvidování zdrojů a příležitostí. Z rukou páně Mejstříka bychom si zakázali i takové (znovu)poznání? Nebyla by to škoda?

Měl jsem dojem, že forma primitivního antikomunismu už je pryč. Teď by Martin Mejstřík měl sepsat petici volající nikoliv po zákazu propagace komunistické ideologie, ale po ochraně před restrikcemi, které si užívali jak komunisté za minulého režimu, tak k nim se zasněným pohledem přičichává i současná politická garnitura jak ČR, tak i EU.

Psal jsem o tom ve středu. O politické agitaci tajné služby BIS, která očividně spolupracuje na budování politiky jednoho směru, který je pro mnohé jistým způsobem ohrožující. Pan Mejstřík by si to měl přečíst a popřemýšlet, jestli na tom není alespoň zrnko pravdy. A jestli dávno dobojovaná bitva antikomunismu není tak trochu pasé.

Evropská unie zase chystá „ochranu médií“, která bude za pomoci neziskových organizací média kádrovat a ty špatná pak ne likvidovat, ale udělovat jim známky, hodnocení. Nic strašného? No, jak se to vezme, když špatné hodnocení povede k odlivu inzerentů a onomu pověstnému vyhladovění, o kterém mrzutci, volající po větším klidu na práci při přelévání veřejných peněz z kapsy do kapsy, tak rádi hovoří. Oblečená i neoblečená, cenzura i necenzura. To neohrožuje naši společnost a její svobodu? Možná první krok k nové, trochu nepříjemné epoše lidstva, která by se už teď teoreticky mohla do historických análů začít psát jako totalita. Nakročeno k tomu máme. I naše doba se chystá na Reportáže psané na oprátce. Nemusíme mít obavy, bude to inkluzivní, nebinární a všemi mastmi mazaná oprátka. Ale pořád oprátka, to je bez diskuze.

Podepsání pod peticí, jak informuje iDnes, jsou filmová dokumentaristka Olga Sommerová, hudebník Jaroslav Hutka, scenárista, režisér a producent Václav Marhoul či herečka a zpěvačka Barbora Hrzánová. Za půl roku existence se pak pod peticí zvěčnilo pro budoucí generace 493 vystydlích bojovníků za dávno nalezenou a už zase ztrácenou svobodu.

Vyrovnání s komunismem už není na pořadu dne. Už je to takové, s prominutím, dědkovské bouchání holí do podlahy.

Své dojmy z nynější doby mi můžete napsat sem: (ten původní mi zatím neobnovili)

Zdroj: Petice, iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb