Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protentokrát protektorát Slovensko. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.04.2024
Protentokrát protektorát Slovensko. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením České pirátské strany

Popisek: Sešlost

Na Slovensku si, chudáci, v demokratických volbách zvolili dezolátní vládu. Jejich země jde do háje. Desítky tisíc lidí prchají do Prahy. Magda Vášáryová chválí naše diplomatické odpojení od Slovenska a na vrátnici v Evropské vesmírné agentuře, která by někdy měla sídlit v Praze na Palmovce, už vymýšlí, jak pod Tatry namontovat dostatečně silné motory, aby se celé Slovensko mohlo transportovat někam doprostřed Moře nicoty na povrchu Měsíce. Do toho Česká pirátská strana začala diverzní akci na podkopání slovenské demokracie a započetí, nebo alespoň podporu barevné revoluce u našich východních sousedů. My patříme na Západ. To je všechno západně od Slovenska, kdyby se nevědělo.

„Poslanci Parlamentu České republiky se ve středu 27. března sešli v rámci meziparlamentního setkání se zástupci slovenské demokratické opozice zastoupené v Národní radě Slovenské republiky,“ zazněly úvodní tóny pirátské tiskové zprávy o setkání se slovenskou opozicí. „Předmětem jednání bylo navázání vzájemných vztahů, které prohloubí spolupráci mezi demokratickými stranami obou zemí…“ nechala se slyšet Česká pirátská strana.

A já si tak říkám – to je tak protivný zvyk, nazývat strany jednoho proudu demokratickými. Copak Fico se k moci dostal pučem? Však na závěr minulého roku se Slováci jako jeden muž zvedli a vymetli ten „demokratický“ chlév, co se jim poslední dobou usalašil ve vládě. Ale ano, jak říkala naše Danuše Nerudová, profi kandidátka na všechny nejvyšší posty, co jsou k mání, ne všichni Slováci Fica volili. Někteří ho nevolili. Někteří volili třeba stranu Progresivní Slovensko, která je… no, strašně progresivní. Až k pláči. Ale to je přece demokracie. Nebo ne? Některá strana zvítězí. Třeba takovou rodinnou politiku, tu má Fico mnohem, mnohem zajímavější než naše nynější vláda, která se zmohla na jediné. Zrušit daňové úlevy na studenty, na manželku, zrušit pastelkovné i školkovné. To se nám díky novým opatřením bude zvedat porodnost.

Že Fico povstal z demokratických voleb? S tím pirátské PR jistě nemůže souhlasit. Demokratické strany jsou jen ty, které s námi souhlasí. A s kterými my souhlasíme. A pokud s nimi nesouhlasíme, nejedná se o demokratické strany, ale o strany buďto populistické. Nebo extrémistické. On i Hitler na politiku hleděl podobným způsobem. A pak se jal některé strany, kromě jediné, té své vlastní, zakázat. Logicky, nebyly demokratické tak jako ta jeho. Ale Piráti nejsou takoví. Ti by samou láskou každého snědli. No, teď by si nejradši pošmákli na slovenské demokracii, samozřejmě.

„Cílem je vzájemné sdílení informací mezi parlamenty ČR a SR a vzájemná podpora ve snaze chránit se před populismem, dezinformacemi a porušováním demokratických principů,“ zazněla i novodobá antidemokratická mantra o dezinformacích.

V tiskovce bylo k slyšení i to, že vzájemná spolupráce by měla napřít síly na ochranu liberální demokracie. A tam je asi kámen úrazu. Liberální demokracie, jediná tolerovaná forma demokracie, kterou jsou Piráti schopní unést na základě svých cholerických letor sněhových vloček. Fico vykazuje jisté známky konzervativního pohledu na realitu a vyvozování následků. Liberální demokraté, jak je jejich zvykem, se s utopií na rtech snaží realitu přizpůsobovat dle vlastních, třeba i pokřivených snů.

A protože se nejedná jen o akci Pirátů, ale akci celé pětikoalice, ozval se i další potrefený. „Jsme nejbližšími partnery, i když se ne vždy shodneme úplně ve všem. A i přesto, že dnes vidíme řadu věcí jinak, což se promítlo i do mezivládní spolupráce, dále stojíme o důkladný, otevřený, upřímný a rovný dialog s těmi představiteli Slovenska, kteří nemají potřebu šířit ruskou propagandu, nechtějí být černým pasažérem v EU a jde jim o obranu a prosazování stejných demokratických hodnot, jako nám,” uvedl Ondřej Kolář (TOP 09).

Stejné demokratické hodnoty. S nikým jiným se bavit nebudeme. To je přiznání před běžícími kamerami a zapnutými mikrofony. A přiznání, že tím, tito aktivističtí nepolitici, porušují základní pravidla mezinárodní diplomatické politiky a že nebýt očividně tolerantní Ficovy letory, už si navzájem vypovídáme diplomaty, velvyslance a zavíráme si ambasády. Nemají nic společného s demokracií. Neumí politiku. Neumí vládnout. Umí se jen aktivisticky lepit když ne k silnici, tak k řečnickému pultíku. A nevidí to, nevidí tu svou neschopnost. 

A takhle přesně funguje ona liberální demokracie. Kdyby se teď rozdělovalo Československo, v neschopnosti našich politiků by to skončilo masakrem v ulicích i na hranicích. Byli tam skoro všichni. Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 i STAN. Jen ta ODS jim v tom chyběla. Že by v ní byly ještě zbytky rozumu? No, je tu naděje.

---

Poznámka pod čarou. Před nedávnem jsem psal, že se chci začít odpojovat od Googlu. Registrace e-mailu u společnosti Tutanova byl jeden z kroků. Nenapadlo by mě, že automatizovaný systém e-mail za pár dní vyhodnotí jako neregulérní a vypne ho. Proč, netuším, neprozradili mi to. Po komunikaci s vedením společnosti jsem zjistil, že jiné to nebude. Leda kdybych si jejich službu předplatil. Klidně bych si i předplatil, ale dvakrát mi zablokovali vinou chyby systému e-mail, proč bych spoléhal na to, že mi ho znovu nevypnou i po zaplacení. Tak jsem na to šel jinak. Založil jsem si svůj vlastní. Tady je: . Ten by měl pracovat bez problémů. Těším se na podněty a legraci. Ne vždy hned odpovím. Nestíhám. Všechno si určitě přečtu. E-maily, které mi přišly na Tutanova se pokusím, až mi jej zprovozní, překopírovat a odpovědět na ně z nového e-mailu.

Zdroje: iDnes, Novinky, Piráti

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb