Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Lachnit: Každá vášeň jest škodlivá

28.03.2024
Petr Lachnit: Každá vášeň jest škodlivá

Foto: Se svolením Petra Lachnita

Popisek: JUDr. Petr Lachnit

„V osmdesátých letech jsem občas četl zmínky o teroristické organizaci Frakce Rudé armády působící v ošklivé kapitalistické cizině. Tenkrát to pro mě byla záležitost nepochopitelná a vzdálená, která se postupem času na třicet let vytratila z povědomí. Ale jak to bývá, všeho vždycky do času...,“ píše zastupitel MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit. A pokračuje…

Nedávno jsem zaznamenal, že před několika dny německá policie zatkla Danielu Klette, bývalou členku ultralevicové teroristické organizace Frakce Rudé armády. Nyní šedovlasá 65letá žena má za sebou bombový útok na německou věznici v roce 1993 a dále je podezřelá z účasti na útoku na americkou ambasádu v Bonnu v roce 1991.

Žila pod jinou identitou v Berlíně, doučovala děti matematiku, zašla si k sousedce naproti na kávu, uklízela okolí od odpadků, chodila tancovat. Ti, co ji znají, říkají, že byla milá a normálně si s nimi povídala. Prostě a jednoduše milá sousedka odvedle. Nikdo by v ní ultralevicovou extremistku nehledal.

Proč to zmiňuji. Anglický katolický myslitel Gilbert Chesterton v jednom ze svých děl napsal, že každá vášeň jest škodlivá. Snad by se dalo volně parafrázovat, že každý extrém je škodlivý. Německý tisk totiž v souvislosti se zatčením ultralevicové teroristky připomněl, že existuje nejen extrémní pravice, ale i extrémní levice. Ta sice dnes už nepoužívá bomby a jiné násilí, ale je stejně nebezpečná jako její pravicový „konkurent“. Například můžeme vzpomenout na nedávné poškozování historicky cenných uměleckých děl, osobních automobilů, vše v zájmu jakési ideologie „nerůstu“ a snad „ochrany klimatu“.

Ale asi nejvíc se činnost radikálů soustředí na oblast dopravy. Z domácích zkušeností lze zmínit třeba českou pobočku organizace, jejíž název je lépe zapomenout. Organizace nechvalně proslulé kategorickým požadavkem na omezení rychlosti na 30 km/h v Praze a pochody po magistrále, které komplikují nejen průjezd motoristů, ale i záchranných složek. Zvláštní je, že extrémisté z této organizace nedávno oznámili konec těchto blokád. Údajně chtějí dát politikům libovolný čas na vyřešení jejich požadavků. Opravdu tomu tak je?

Na podzim minulého roku přinesly německé noviny články o zadržení členů podobné mnichovské organizace a zajištění nemalých finančních prostředků. Můžeme v této souvislosti jen spekulovat, zda zadržení vedoucích činitelů jakési mnichovské organizace a zabavení jejich peněz na podzim 2023 nemělo vliv na náhlý útlum aktivit podobné organizace působící v České republice.

Ať je spekulace pravdivá, či nikoliv, je zřejmé, že nastává reálný postupný soumrak podobných „bojůvek“ ztrpčujících život běžných lidí. Těch, kteří pracují, podnikají, vychovávají děti, starají se o své blízké a platí daně. Zhoršující se ekonomická situace občanů, a tedy i státu, přirozeně znamená vysychání penězovodů pro kratochvíle „fanatiků“. Je na ně více vidět. Nejen z pozice člověka počítajícího každou korunu. A to si, alespoň doufám, začínají uvědomovat i politici.

Vložil: Markéta Vančová