Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zářit, ale nevyčnívat, „netoxický popík“ a osudová láska Jitky Zelenkové jako zábava pro chvíle samoty. Tajnosti slavných

03.04.2024
Zářit, ale nevyčnívat, „netoxický popík“ a osudová láska Jitky Zelenkové jako zábava pro chvíle samoty. Tajnosti slavných

Foto: Archiv Adiny Janovské

Popisek: Ladislav Štaidl na oficiální podpisové kartě z osmdesátých let

AUDIO / VIDEO Kvůli normalizaci se zařadil do středního proudu, rozhodně ale na tom neprodělal. Skládal pro největší hvězdy a mohl mít, na co jen pomyslel. Každá láska mu vydržela překvapivě dlouho, na prvním místě ale pro něj byly vždy děti, takže o rozvodu nechtěl ani slyšet. (Pokračování z pondělí 1. dubna)

Tvrdá normalizace počátku sedmdesátých let ho poučila, že nejméně „toxický“ je pro mocipány takzvaný střední proud. Jako šéf svého orchestru Karla Gotta Ladislav Štaidl stejně nevěděl, kam dřív skočit. Doprovázel řadu populárních zpěváků, především ale dál Zlatého slavíka, jehož pravidelný televizní pořad Zpívá Karel Gott zvyšoval i jeho popularitu. Bratr Jiří ho ještě před svou smrtí popostrčil, aby složil hudbu k filmovému muzikálu režiséra Ladislava Rychmana Hvězda padá vzhůru, v němž si Karel Gott zahrál Tylova Švandu dudáka a k němuž napsal scénář a texty písní. Premiéry už se ale nedočkal a lze jen dodat zaplať pánbůh, protože pokus o socialistickou paralelu světových hudebních filmů legend typu Elvis Presley nakonec nezachránili ani bratři Štaidlové ani Gottův zpěv.

 

Hvězda padá vzhůru:

Pro chvíle samoty

Spolupráce s Karlem Gottem mu přivedla do cesty zpěvačku Jitku Zelenkovou, která Zlatého slavíka pravidelně doprovázela v triu s Vlastou Kahovcovou a Jarmilou Gerlovou a dostávala od něj pravidelně prostor i jako sólistka. A zrodil se jeho první dlouhodobější „vedlejšák“, který vydržel jedenáct let. Za velkou lásku ho ale nepovažoval. „A tak jsme se měli jenom velmi rádi a náš vztah byl založen na přátelství, společných profesních zájmech a samotě dlouhých zájezdů,“ konstatoval později s tím, že obdivoval její talent i krásu.

Osudová láska

Jitka to ale viděla jinak. Jejich příběh začal v polovině sedmdesátých let a pro ni byl osudový. Přestože ho velmi milovala, nikdy se neodvážila říct nahlas buď já, nebo tvoje rodina. „Prožívala jsem tento vztah v letech pro ženu velmi důležitých. Od pětadvaceti do šestatřiceti. Faktem je, že v posledním období naší love story se už objevovaly jasné signály, že náš vztah nikam nevede. Všechno bylo najednou dost nabourané, opotřebované a naše, zejména moje láska začala zacházet na úbytě,“ přiznala ve své autobiografii Sem tam, o dvanáct let později než Štaidl v knize Víno z hroznů.

 

Mám svůj plán:

Odmítnutý cajdák

Na dráhu sólového zpěváka by se nejspíš nikdy nevydal, kdyby ho k tomu nechtěně nepostrčil v roce 1976 Karel Gott. O nové písničce Mží ti do vlasů údajně prohlásil, že co je moc, to je moc, že ji zpívat nebude, protože je moc přeslazená. A tak se Štaidl zdravě nakrknul a rozhodl se, že si ji nazpívá sám. Takový úspěch nikdo nečekal, i samotný Mistr byl prý překvapen, když píseň se stala hitem roku 1977. Pak se zamyslel a pronesl svou hlášku, že asi udělal chybu. Krátce nato se zrodily další písně, které si Štaidl nechal pro sebe. A dobře udělal. Začal brát mikrofon do ruky stále častěji, a když pak v roce 1981 vyšlo jeho album s jednoduchým názvem Ladislav Štaidl, prodalo se ho skoro 40 000 kusů.

Celý film mu moc nešel

Dobrý a úspěšný skladatel měl problém vybavit kvalitní muzikou celý film. Přesto nakonec složil hudbu k řadě filmových projektů, od Brynychovy Romance za korunu přes úspěšnou filmovou adaptaci slavného románu Vladimíra Párala Mladý muž a bílá velryba po Páralovu psychologickou sondu Radost až do rána, kterou natočil Antonín Kachlík. Jeho hudba zazněla i v Partě hic, Hře o královnu, v komediích Ten svetr si nesvlíkej a Tchán a v mnoha dalších. S režisérem Jiřím Adamcem spolupracoval na seriálech Zkoušky z dospělosti a Bylo nás šest, Jaroslav Dufek si ho vybral pro Malý pitaval z velkého města, Bambinot a Případ pro zvláštní skupinu a pro Evžena Sokolovského složil hudbu k seriálu Chlapci a chlapi. Celkem složil hudbu k zhruba šesti desítkám filmů, televizních inscenací a seriálů.

Domov v Jevanech

Do obce, kterou proslavila sídla populárních osobností, přišla rodina už v padesátých letech, kdy manželé Štaidlovi koupili napůl s rodinným přítelem profesorem Václavem Šebkem, uznávaným gynekologem, slavnou Fantovu vilu. Pak ale otec podíl prodal, čímž skončilo i dlouholeté přátelství, a vybudoval náhradu z bývalého kuželníku. Původně víkendové sídlo se časem proměnilo v stálé, v kterém žil Ladislav Štaidl s Aňou a dětmi. A v roce 1986 do Štaidlova života vkročila Iveta Bartošová, která po tragické smrti Petra Sepéšiho právě vykročila na sólovou dráhu. Na jaře 1987 začala zpívat s jeho orchestrem a stejně jako dlouhá řada předchůdkyň brzy skončila i v jeho ložnici. A také ji stejně i bral. Jenže tentokrát se přepočítal.

Pokračování v pátek 5. dubna

(zdroje: Wikipedia, Český rozhlas, Česká televize, Supraphon, Blesk, Aha!, pluska.sk, Ladislav Štaidl: Víno z hroznů, Jan Žižka: Zlatá léta s Karlem Gottem, Encyklopedie Prahy 2, Jitka Zelenková: Sem tam)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská