Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A co takhle to zpomalit? Komentář Štěpána Chába

komentář 28.03.2024
A co takhle to zpomalit? Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Odpad

Ministr pro upírání životního prostoru Hladík za lidovce vede jako hotovou věc zálohování pet lahví a plechovek. A mně to nedá spát. Na otázku iDnes, proč tak špatně recyklujeme, když lidé nosí do žlutých kontejnerů 80 procent plastů, ale zrecykluje se jen 20 procent, odpověděl ministr kouzelně. A vlastně tím definoval celou naši dobu naplněnou bezduchou efektivností. Tak strašlivé efektivnosti, až se stala jakýmsi opakem efektivnosti.

Co odpověděl ministr Hladík? „Byl jste někdy na manuální třídicí lince? Okolo ní stojí několik žen, po pásu jedou různé typy tříděného odpadu ze žlutého kontejneru. Ten pás jede rychle a ony z něj občas něco vyndají. Zbytek, kterému se říká výmět, se buďto zaveze na skládku, anebo se dá do spalovny.“ No, není to krásná odpověď?

Podle ankety iDnes si přes osmdesát procent nepřeje zálohování pet lahví a plechovek. Patřím mezi ně. Nápad mi přijde marnivý a zhovadilý. Vytvoří další korupční prostředí, přelévání peněz na takzvaného Operátora systému (který to bude celé zřizovat a účtovat si zisky) do Prahy a tedy další chudnutí regionů. Navíc se na to navážou svými výdělky nadnárodní potravinové řetězce. Nemluvě pak o nepohodlí, kdy už aby si člověk vyčlenil celou jednu místnost jen na odpad.

Takhle úbytek peněz obcím vinou zálohování popsala s asistencí Hladíka Česká televize: „(Obce) dostanou podle něj ,drobnou odměnu‘ v podobě manipulačního poplatku. Zároveň by měly také dostat část nevrácených záloh, které by se měly rozdělovat v poměru patnáct procent pro obce a 85 procent pro Operátora systému.“ To zní jako výhra v loterii. Systém žlutých kontejnerů dovoluje obcím vytříděný odpad zpeněžit na vlastní triko a obohatit tak svůj rozpočet. To s Hladíkem má skončit. 

Ale vraťme se k té kouzelné odpovědi ministra pro zálohování. Ten pás jede rychle a ony z něj občas něco vyndají." Asi aby byl pás efektivní, aby předběhl i Emila Zátopka. V dnešní době musí být všechno rychlé, nedostižné, nepředběhnutelné. A mě tak napadá – to těm ženskejm nemůžou ten pás zpomalit? Zaměstnat k lince víc lidí, však nezaměstnanost nám narůstá, a dbát na to, aby se vytřídilo na lince maximum? Ne aby paní u linky jen občas stihly něco popadnout a vyndat tak z koloběhu odpadu občas nějakou tu petku.

Systém třídění do žlutých kontejnerů funguje, lidé si na něj zvykli, ale z rukou progresivního Hladíka ho musíme změnit a odvážet pytle odpadu zpátky do obchodu. Přechod na nový systém bude stát pět miliard, jak hlásí iDnes. Desítky miliard pak začnou odtékat z obcí a regionů do Prahy za nějakým ministerským známým. Nejlépe se sídlem v zahraničí, aby nám tady nezbylo už vůbec nic, jak je u nás zvykem.

Na iDnes, v jiném článku, představili německý superstroj na odběr zálohovaných pet lahví a plechovek. Je plně elektrifikovaný (takže nádherně poruchový). A má buben. Do bubnu nasypete pytel petek a plechovek (samozřejmě nepomačkaných), buben předané schroupe, identifikuje, co jste to tam naházeli, co mu nepůjde, vyplivne a vy to můžete vložit vedle do otvoru s šikovnější čtečkou. Pak vám to namarkuje zálohu a vyplivne potvrzení ke kase. Takový stroj, předpokládám, se i s instalací nevejde pod 10 milionů. Jsem zvědavý na našeho místního Vietnamce, který ve vedlejší obci vede takový menší supermarket. Dostane to befelem od Hladíka? Dají mu na ten bazmek „výhodný“ úvěr, aby mohl, nebožák, splácet do zblbnutí? Nebo krám rovnou zavře a my tím budeme nucení jezdit do dalekého nadnárodního potravinového řetězce a krmit ho do zblbnutí? 

A přitom stačí jediné. Zpomalit tu linku. Jen ji zpomalit. A třídit pečlivě, ne nahodile a co paní u linky stihne popadnout. Jen zpomalit linku. Nic jiného. Pak se začne zvedat i těch mizerných 20 procent, které paní stihnou odchytit. Bylo by fajn dojít na 80 procent odchyceného. Lidé 80 procent vytřídí, proč je tedy trestat za to, že nějaký jouda z recyklačního centra potřebuje, aby pás jel na 120 procent a zaměstnanci tedy nestíhali?

Ale ne, logika politika velí překopat za miliardy celý systém. To je tak strašně hloupé. Tak hrozně hloupé.

Vznikly i dvě studie. Jedna prosazující zálohování, kterou si zadalo ministerstvo, druhou si zadal Svaz obcí, jejich studie vyzněla proti zálohování. „Tu druhou studii pro svaz obcí jsem nečetl, znám jen jednu,“ uvedl pro deník Metro Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR při konfrontaci s otázkou, proč se nemá měnit stávající systém žlutých kontejnerů. Proč se zabývat argumenty druhé strany, že jo. Diskuse se progresivně a moderně vede za pomoci dvou monologů. Jak jinak. Prouza, to je ten, který se pere hlava nehlava za nadnárodní řetězce na úkor českých zemědělců. Tady opět kope za „tu správnou věc“, z které potečou peníze do těch správných rukou, rozhodně ne do českých obcí. Dvě studie, dva různé výsledky? No jo, tak to u nás chodí. Studie se dělají tak, aby vyhovovaly zadání. Chceme zálohovat? Studie doporučí zálohovat. Nechceme zálohovat? No tak studie zapře i vlastní babičku, zálohovat nedoporučí. Čemu pak věřit? Nevím, hoďte si korunou.

Naučil jsem se jako psík na žluté (a další) kontejnery. Natolik, že při vývozu popelnic u nás popeláři musí zápolit s jednou popelnicí prázdnou (máme z nařízení obce dvě). A tak si tak říkám (a duše mi u toho krvácí), že se jim na to třídění vykašlu, když z toho udělali další progresivně korupční prostředí, které odvede peníze z obce a dá je nějakému magnátovi z Prahy se sídlem na Kypru. Prostě jim do toho, zhnusený, hodím vidle a to, co by se jinak dalo třídit, hodím do popelnice. 

Systém neumí používat logiku a zdravý rozum. Je nastavený na elektrifikaci a centralizaci. Neumí pochopit a chápat člověka, obec, střediskovou obec, okres, kraj. Chápe celek a chce ho zefektivnit. Ale právě na úkor člověka, obce, střediskové obce, okresu a venkoncem i kraje. Ale je to chápání podobné rakovině. Žijeme ve společnosti, která by si do erbu měla dát rakovinu.

Zdroje: iDnes, Metro

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb