Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dotace už i na válku. A pro ty nejvýdělečnější. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.03.2024
Dotace už i na válku. A pro ty nejvýdělečnější. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Munice

Česká televize, poté, co poreferovala o volbách na Slovensku, o cenách vajec a o předpovědi počasí na Velikonoce, se pustila do mimořádného tématu. Prý budeme dávat přes dotace peníze průmyslu, který teď podle pravidel trhu vydělává nejvíc. Tedy výrobcům zbraní.

Žijeme v humorné době. Oprav dům po babičce pro chudé je fakticky pro milionáře. Dotace na elektromobily ve výši až 200 tisíc, které se tváří, že jsou takové lidové, jsou pro bohaté podnikatele. A teď máme nakrmit i zbrojařské břichaté pány. Česká televize pohovořila o tom, že Evropská unie dá na dotacích zbrojnímu průmyslu dvě miliardy euro. Našemu zbrojnímu průmyslu připadne půl miliardy. Ne eur, korun. V reportáži pak jakýsi mužík ze zbrojovky pohovořil o výbušném efektu dělostřelecké munice, které se kvůli dotaci (ne díky, ale kvůli) vyrobí místo dosavadních 80 tisíc kusů 200 tisíc kusů ročně. No není to paráda? Je to paráda. Před kamerami se až k slzám štěstí dojali nad dojením populace ministr Síkela a premiér Fiala.

Teď základní otázka. Odkud bere Evropská unie peníze na dotace. Ano, z emisních povolenek… počkat, to jsou ty povolenky takový kšeft, že utáhnou veškeré dotace? Ale kdeže. To nám všem přes povolenky zdražili všechno (protože cena všeho vychází z energií) a pak přišli třeba za vaším sousedem a řekli – podívej, jak jsme hodný Fiala s Hladíkem, my ti dáme na opravu domu – a pokud byl soused nadšenec do klamavé reklamy, dali mu z peněz nás všech až jeden milion, přičemž, jak mi řekl architekt pod slibem anonymity, další tři až čtyři miliony si soused musí buďto půjčit (úrok je výhodný, no neberte to) a zadlužit se na desítky let, nebo sáhnout pro ty tři čtyři miliony do železných rezerv. Ten milion mu zaplatíme my, ale masku toho hodného a rozhazovačného si nasadí Fiala s Hladíkem.

Dotace pro zbrojovky pak půjdou ne z povolenek, ale rovnou z peněz daňových poplatníků. Nad rámec placení emisních povolenek.

Jsme ve válce, dá se to přece pochopit, ne?

Teď komická situace. Banky podle interních pravidel odmítají půjčovat zbrojařskému průmyslu (chcimíři jedni prokletí, nalezli už i do bank). Ba co víc, Novinky psaly i o tom, že zbrojovky mají dokonce problém mít u banky účet. Jejich práce je spojená s krveprolitím, s výrobou zbraní, míní banky a poukazují na neetičnost takového konání. Do věci chtěla zasáhnout i naše ministryně pro práčata Jana Černochová. Ta pro Seznam Zprávy pravila následující: „Pokud chceme, abychom alespoň částečně dohnali to, co se děje na východě od nás, pomohli Ukrajině a nemuseli vykupovat munici z celého světa, tak se musíme snažit toto změnit a prolomit,“ řekla v druhé polovině letošního února. Dva roky od vypuknutí války, které, jak pravil náš skvostný premiér, jsme součástí. Protože jsme ve válce. Jak vypadá Černochové „změnit a prolomit“? Z peněz notně zchudlých daňových poplatníků půjdou dvě miliardy eur pro průmysl, který na válce vydělává nejvíc. Tedy ten zbrojní. Neprolomí se bankovní etika, ale peněženka občana. Jak to tak bývá.

Komická situace číslo dvě.

Když jsme v té válce, tak stojí stále ještě za povšimnutí, že huť Liberty z Ostravska už od října nepracuje. Přičemž si matně vzpomínám na informaci, že pokud se huť nerozpálí do čtrnácti dnů od jejího udržovacího pozastavení, nevratně se poškodí. Je konec března. Poslední informace z Liberty – huť prohloubila za jeden jediný měsíc svůj dluh o jednu miliardu aniž by najela na výrobu. Včera informace z deníku Náš region – návrat do hutě Liberty se odkládá. Přičemž huť je základní, vskutku základní výbava pro válku. Kanóny holt na pánvi podlité biomáslem neupečeme. I když, nevím, nestálo by za to se zeptat Ládi Hrušky? Když nemám huť, tak k táboráku hodím měchy z kozí kůže a ono to nějak půjde, kanóny budou.

Není v pořádku, že v současnosti jednomu z nejvýdělečnějších průmyslů budeme my, daňoví poplatníci, platit jejich kšefty se smrtí. Kšefty, které se jim mnohonásobně vrátí. Pro krásu ukrajinských děvčat to nedělají, pro prachy to dělají. A ty jim budou chodit ve velkých objemech. My budeme platit, oni budou kasírovat. Proč? To jsou občané už definitivně oslové, co se otřesou a nasypou do připravené čepice něco oběživa, kdykoliv nějaký pomatenec neví, kudy kam? To se to všechno a pořád bude házet na lidi?

Koukl jsem na výroční zprávu společnosti Explosia, za kterou v ČT polykal nadšení její mluvčí. Našel jsem jen jednu z roku 2019, tedy před válkou. Jaké jsou její zisky? Nevím, ve výroční zprávě se kupodivu řešil prakticky jen enviromentální dopad na přírodu. Takže je tam k dočtení například to, jak společnost třídí odpad, jak nakládá s odpadními vodami nebo jak školí v enviromentální uvědomělosti své zaměstnance. Kolik má čistý zisk tam nebylo. Podle Wikipedie pak měla v roce 2011 společnost zisk půl miliardy. Tedy i před válkou by zvládla investovat půl miliardy navíc. Co teprve teď, když válečný stroj vydělává o sto šest. Je to prostě jen další cynický útok na peněženku občana. 

Silně s tím nesouhlasím. Ať si to miliardáři platí ze svého, peníze se jim stejně vrátí měrou více než štědrou. Mělo by to platit pro Babiše, pro Tykače, pro Křetínského, stejně tak by to mělo platit pro zbrojní velkopodnikatele. Zrovna včera jsem řekl jednomu z potomků – ne, to nemůžeme koupit, všechno zdražilo a už na to prostě nemáme. Já tu větu říkám už pořád. No, tak ji začnu říkat ještě častěji, když teď budeme sypat miliardářům od obchodníků se smrtí.

---

Technická na závěr. E-mail už funguje. Zřizovatel měl problém v systému, žádný lupič mi schránku nezcizil. Už to opravili. Jakékoliv podněty, nápady, nadávky, legraci mi tedy můžete posílat tam. Upozornění - odpovídám s velkou časovou prodlevou.  Holt, práce nad hlavu. Edit úterý odpoledne: Už zase nefunguje, já se z toho zvencnu.

Zdroje: Česká televize, Seznam Zprávy, Novinky, Náš region, Wikipedia, Explosia

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb