Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bojovník proti korupci Karel Janeček se rozhodl, koho bude volit. Také prozradil, komu zaplatil kampaň

25.10.2013
Bojovník proti korupci Karel Janeček se rozhodl, koho bude volit. Také prozradil, komu zaplatil kampaň

Foto: stránky Karla Janečka

Popisek: Karel Janeček

VIDEO Na svých stránkách Karel Janeček zveřejnil těsně před volbami text o tom, co si myslí o jednotlivých kandidujících stranách i o tom, koho bude nakonec volit on sám. „Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na základě spravedlivého a efektivního volebního systému. I v současných volbách je nicméně velmi důležité, co nejkvalitněji vybrat. Dovolte mi nabídnout vám svůj pohled,“ stojí zde.

KDU-ČSL 

            
Zaujala mne pražská kandidátka KDU-ČSL. Vede ji Daniel Herman, kterého osobně znám a který odvedl špičkovou práci v Ústavu pro studium totalitních režimů, a proto byl také z politických důvodů odvolán. Číslem čtyři je whistleblower Ondřej Závodský; poté, co odvážně upozornil na korupci na ministerstvu vnitra, mu Nadační fond proti korupci udělil Cenu odvahy. Pokud jdou takovíto lidé do voleb za tradiční středopravicovou formaci, které velmi prospěl pobyt v opozici, má tato strana šanci být velmi pozitivní silou v nové Sněmovně.

Změna


Politickému hnutí Změna jsem půjčil peníze na předvolební kampaň, ale velmi mě zklamalo. Přál jsem si, aby šlo do voleb společně se Stranou zelených, zorganizoval jsem za tím účelem několik schůzek a dělal mediátora mezi oběma stranami, ale pánové Korytář a Liška se nakonec – hlavně kvůli postoji prvního z nich – nedohodli. Změna si tím zavřela dveře do Sněmovny, a to z velké části vlastní vinou. Volit Změnu proto v žádném případě nedoporučuji.

Strana zelených


Moje zklamání z neúspěšných rozhovorů mezi Změnou a zelenými částečně padá i na zelené. Dal se čekat velký synergický efekt. Bohužel tato skvělá možnost je ztracena. Zelení jsou většinou sympatičtí a přímí lidé, kterým bych byl ochoten dát důvěru, nicméně riziko, že se opět nedostanou do Sněmovny, je velmi vysoké.

TOP 09


Ze stran, které byly ještě nedávno ve Sněmovně, je pro mě nejpřijatelnější TOP 09. Její volbu nepovažuji za chybu. Za velký hendikep strany považuji jejího místopředsedu Miroslava Kalouska. Osobně jsem měl velké výhrady k některým jejich ministrům, například k panu Drábkovi, pod jehož patronátem se korumpovalo na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

ANO


Mám určité důvody věřit, že Andrej Babiš jde do kandidatury s čistými úmysly, nicméně vidím potenciální střet zájmů v tom, že je příjemcem velkých zemědělských dotací. Nesouhlasím s jeho tvrzením, že stát by se měl řídit jako firma, i když je pravda, že některé prvky z firemního řízení by se ve státní správě aplikovat daly. Andrej Babiš sice ne vždy splní to, co slíbí (moje osobní zkušenost), ale považuji celkově za dobré, že vstoupil na politickou scénu. Mimo jiné se tím snižuje pravděpodobnost vzniku ústavní většiny ČSSD plus některé nedemokratické strany.

ODS


Zažila zasloužený pokles preferencí. Umím si představit, že ve sněmovní opozici, případně mimo Sněmovnu by se i tato strana mohla očistit. Musela by se ovšem explicitně zříci vlivu Václava Klause.

ČSSD


Za velký problém ČSSD považuji existenci dvou křídel, Haškovo a Sobotkovo, z nichž to první se přiklání k prezidentu Zemanovi. Tato skutečnost by mne hodně odrazovala, pokud bych byl volič levice. Považuji za velké riziko vznik ústavní většiny ČSSD a některé nedemokratické strany, např. KSČM, v horším případě i SPOZ. V případě spojení těchto stran by hrozilo zneužití ústavní většiny Milošem Zemanem.

Hlavu vzhůru


Paní Bobošíková je směšná populistická figurka. Tento volební blok nepovažuji za demokratický, stejně jako tři následující formace.

Úsvit


Populisticky vystavěné subjekty tohoto typu považuji za potenciální nebezpečí pro demokracii. Důležitý fakt je, že šance takovéhoto typu stran na úspěch ve volbách by výrazně snížila změna volebního systému, kterou jsem publikoval pod názvem Demokracie 2.1.

KSČM


Strana, která měla být po listopadu 1989 zakázána. Špunt na funkčnost demokracie u nás.

SPOZ


Tuto stranu aktuálně považuji za vůbec největší nebezpečí pro demokracii u nás. Doufám, že se do Sněmovny nedostane. SPOZ explicitně porušuje jakékoliv etické zásady.

Považuji za velmi důležité, aby k volbám přišlo co nejvíce lidí. Lidí, kteří budou přemýšlet nad svou volbou a využijí všechny možné prostředky, aby i v rámci stávajícího špatného volebního systému vyjádřili co nejsilněji své preference. Jen tak můžeme zamezit pozvolnému rozkladu demokracie u nás.

A koho budu volit? KDU-ČSL. Myslím, že hodnoty průměrného kandidáta této strany jsou v porovnání s ostatními stranami vysoké a že se dostane do Parlamentu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová