Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kam zmizely koridory solidarity? Komentář Štěpána Chába

komentář 22.03.2024
Kam zmizely koridory solidarity? Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Obilí

Podstata zemědělských protestů, u nás zasouvaná pod koberec, v Polsku nebo Francii téma číslo jedna. Ukrajinské obilí, které je schopné povalit unijní produkci. Nejbližší poradce prezidenta Zelenského peskuje EU za to, že je příliš protekcionistická ke svým zemědělcům. A já si tak vzpomněl na to, že ještě před rokem se o ukrajinském obilí mluvilo jen ohledně tranzitu přes země unie. Nikoliv o nákupu a spotřebě v unii. Ale to asi odvál vítr a odnesla voda.

„Na jedné straně jste spojenec a musíte Ukrajině pomoci ve válce," řekl Mychajl Podoljak v rozhovoru pro server Politico směrem k unijním státům. „Na druhou stranu se snažíte chránit svůj trh protekcionistickým způsobem."

Velmi zvláštní, nekolegiální myšlení. Většina států unie se vydala z posledního, aby Ukrajině pomohla, stále do ní lifrujeme první poslední, většina států stále ochotně. Na druhou stranu přijde Podoljak a vzkáže do unie, že bychom si v rámci pomoci Ukrajině měli zlikvidovat i vlastní zemědělství.

O obilí z Ukrajiny mluvil v polovině loňského roku ministr Marek Výborný. „Potřebujeme, aby se tato produkce dostala do severní Afriky, aby se dostala na Blízký východ, k tomu musíme využít dva koridory,“ řekl Výborný v České televizi. Vznikly takzvané koridory solidarity. Obilí mělo putovat do Afriky, která, jak tvrdila propaganda v polovině roku 2022, by bez ukrajinského obilí prožila hladomor.

Koridory solidarity se nám bez větších diskusí změnily na dovoz celé palety ukrajinského zemědělství na trh států unie. A to začalo likvidovat naše zemědělce. V Polsku proti tomu probíhají už dlouhé týdny rozsáhlé protesty. Stejně tak ve Francii. U nás protesty probíhaly napřed na podporu vlády, poté proti vládě. Ale tak mile, nesměle a o ukrajinském závozu se příliš nemluvilo. Ale ukrajinské obilí, nezatížené unijními euronormami a směrnicemi, bylo a je o poznání levnější.

A teď přichází věta Mychajla Podoljaka: „Na druhou stranu se snažíte chránit svůj trh protekcionistickým způsobem." Z toho nejde vyčíst nic jiného, než to, že bychom podle Ukrajinců pro Ukrajinu měli obětovat cokoliv na co ukáže. I vlastní zemědělství. A jakoukoliv ochranu unijního trhu berou velmi osobně jako útok na ně. To vše přes fakt, že od začátku války unie zrušila celní omezení Ukrajiny a dohodla, snad, ony koridory solidarity.

Nebo nedohodla? Očividně nikoliv, když ukrajinské obilí je jednou ze základních příčin zemědělských protestů. Z toho jde pak vyčíst takovou nemilou nemravnost. Obilnou válku s Ruskem jsme nejspíš prohráli. Rusové nahradili ukrajinské trhy v Africe a Blízkém Východě (však se Afrika i Blízký Východ hlásí k Rusku, odmítá sankce vůči němu a čile s ním obchoduje). A Ukrajina se snaží nahradit ušlé trhy zaplavením evropského trhu. Mnohem movitějšího, takže výhodnějšího. A bere to, usuzuju ze slov Podoljaka, jako samozřejmost. My musíme odkupovat ukrajinskou zemědělskou produkci.

Evropská unie čerstvě prodloužila bezcelní styk s Ukrajinou. Jen stanovila limity dovozu (už ne koridor solidarity, ale limity) u určitých plodin, které na náš trh smí a které nesmí, nebo jen v určitém množství. Na to konto pak polští zemědělci blokují hraniční přechody s Ukrajinou, zastavují vlaky s obilím z Ukrajiny a vysypávají ho vedle tratě. U nás se mediálně k tématu vyjádřil jen Babišův kohout Silver. Ostatní decentně mlčí, nebo nesměle obesílají lidoveckou lampárnu na ministerstvu zemědělství, kde se jim všichni jen a jen smějí.

Zdroj: Politico, Česká televize

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb