Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Živý důkaz, že velikost muže rozhodně nesouvisí s jeho výškou aneb Jak se jméno Spálený stalo značkou. Tajnosti slavných

18.03.2024
Živý důkaz, že velikost muže rozhodně nesouvisí s jeho výškou aneb Jak se jméno Spálený stalo značkou. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Supraphon-Pavel Jasanský

Popisek: Zpěvák, bubeník, kytarista a skladatel Petr Spálený právě slaví osmdesátiny

AUDIO Bigbeat, melodický pop, tu a tam stopa country… Charismatický prcek nikdy nezapadl do žádné „škatulky“. Začínal jako bubeník, jeho hlas se ale prosadil sám, přestože jeho majitel o své výjimečnosti nikdy přesvědčený nebyl.

Jeho sametový basbaryton snadno rozpoznáte hned po prvních tónech, jeho zpěv často připomínal spíš melodickou recitaci či zpívané pobrukování. „Podle mě je každý člověk obyčejný,“ prohlásil kdysi na chatu idnes.cz a dodal: „Chlapci z mojí kapely mají oblíbenou básničku: My jsme ta mexická junta a nechceme mít v čele takového špunta.“ Když to ale prcek s knírem a podmanivým hlasem i očima rozbalil, fanynky šílely a ani je nenapadlo přemýšlet, o kolik cenťáčků je nejspíš menší. Petr Spálený se prostě stal ztělesněním pořekadla, že velikost muže rozhodně nesouvisí s jeho výškou. Nemusel by ani otevřít pusu, nadšené publikum jeho hity ochotně odzpívá za něj. Neobyčejně obyčejný muž, který se nikdy nevyžíval v okázalých gestech ani slovech, tento týden oslaví osmdesátiny, a právě k nim sestavil známý diskžokej, publicista, textař a moderátor Miloš Skalka album 80 / Největší hity & duety.

Co jsem zač:

Rock’n‘roll v Lucerně

Narodil se 22. března 1944 v Praze a hudba si ho připoutala už v dětství, kdy nadšeně poslouchal maminku, hrající na klavír. A stejně na tom byl i o dva roky starší bratr Jan, který se později stal úspěšným skladatelem a textařem. Už v době, kdy se učil knihařem, začínal hrát na bicí v beatové skupině Hell´s Devills. V roce 1961 debutoval s Crossfire v pražské Lucerně a nahrávka vystoupení se stala ceněnou hudební antikvitou. V rock’n‘rollové skupině Crossfire se poprvé sešel se Zdeňkem Rytířem, Ladislavem Kleinem a Pavlem Petrášem a v jejich repertoáru převažovaly skladby Elvise Presleyho, The Shadows a Cliffa Richarda. Během vojny, kterou si odkroutil v Klatovech, přidal v armádním souboru k bicí soupravě i kytaru a flétnu. Po roce byl za trest převelen k silničnímu vojsku, které bylo tehdy pokračovatelem praporů PTP. A po návratu do civilu absolvoval Silvestr 1965 už jako zpěvák skupiny The Hippopotamuses (později zkráceno na The Hipp‘s – Hroši), jejímž frontmanem byl jeho bratr.

Konečně profík

Počátkem roku 1967 dostal první nabídku profesionálního angažmá v pražském Divadle Apollo, jehož soubor tvořily špičky populární hudby, od Karla Gotta přes Karla Hálu a Yvonne Přenosilovou až po jeho budoucí první manželku Pavlínu Filipovskou či dnes už téměř zapomenutou Sally Sellingovou, plzeňskou rodačku s výrazně černošskými rysy, jejímiž rodiči byli americký voják a Romka. Jenže Gott právě odjížděl s orchestrem Ladislava Štaidla na rok do Las Vegas, a tak The Hipp´s s Petrem Spáleným nabídku přijali. Název skupiny se změnil na Apollobeat a částečně i obsazení skupiny. Po okupaci v srpnu 1968 divadlo Apollo zaniklo, a tak Apollobeat dál koncertoval samostatně a počátkem sedmdesátých let byl jednou z nejúspěšnějších kapel na naší scéně. Změnil název na Apollo, měl velký úspěch v prodeji gramofonových desek a získal první Zlatou desku.

 

Klíče od Kremlu – 1968:

Zeť herecké legendy

V roce 1971 nahrál první živé album Petr v Lucerně, a dokonce se umístil na druhé příčce ankety Zlatý slavík. Současně s raketovým vzestupem potkal svoji první osudovou ženu, herečku a zpěvačku Pavlínu Filipovskou. Stal se zetěm herecké legendy Františka Filipovského a narodily se jim dcery Johana a Pavlína. Jenže Pavlína prý o něj ztratila kvůli dětem zájem, takže co mu chybělo doma, začal hledat jinde. A do jeho profesionálního i soukromého života vstoupila jedna z „girls“ divadla Semafor, dívka s historicky nejkratšími sukněmi Miluše Voborníková. Společně uvedli v Divadle Rokoko úspěšnou hudební komedii Dlouho, dlouho spím. Libreto tenkrát napsal Zdeněk Svěrák s Miloněm Čepelkou, režie se ujal Jiří Menzel a představení se dočkalo mimořádného počtu repríz.

Dlouhodobá nevěra

Zpočátku jeho vztah s Miluškou vypadal jako dlouhodobá nevěra, k Pavlíně se postupně donášely různé zvěsti, které brala jako fámy a pomluvy, nebo si jich snažila nevšímat. Trpělivost jí vydržela neuvěřitelných šest let. Když už ale o Petrových záletech věděla celá Praha, došla jí trpělivost a vyhodila ho. A tak šel za svou láskou. S Miluškou se oženil, mají spolu dceru Barboru a propojili i své kariéry. Jejich soužití ale komplikovaly vážné zdravotní problémy. Nejprve přišla Miluška po vážné autonehodě částečně o sluch, s vážným handicapem se ale dokázala tak mistrovsky vyrovnat, že její výkon nikdy nepoznamenal. Petra začaly sužovat vážné potíže až později. Se skupinou Apollo vystupoval nepřetržitě dvacet let a během té doby jí prošla řada dalších vynikajících hudebníků. V roce 1987 přijali Petr s Miluškou nabídku angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna a v roce 1995 se vrátili i na koncertní pódia s Apollem.

 

Dlouho, dlouho spím:

Když má osud navrch

Jeho přibývající zdravotní obtíže vyvrcholily v roce 2011 kolapsem během koncertu v Brně. Vystoupení nedokončil, protože dostal křeč do obličeje a neovládal obličejové svaly. Lékaři měli dokonce podezření na mrtvici, naštěstí šlo jen o následek přepracování. Později se ale přidaly urputné bolesti krční páteře, kvůli nimž musel na operaci. Do těla mu zavedli šrouby, ani to ho ale bolestí nezbavilo, a tak delší cesty na koncerty většinou proležel. Miluška, která je původní profesí zdravotní sestra, o něj láskyplně pečovala, přesto ho ale nakonec bolesti donutily přerušit kariéru. Tenkrát si myslel, že končí definitivně. Jeho hity ale zněly dál, mimo jiné i píseň Až mě andělé, která má zvláštní osud, díky emotivnímu textu často zní na pohřbech. „Popravdě, to jsem nečekal. Byla to písnička pro divadelní představení Miloslava Šimka, který mi dal básničku Josefa Fouska a já jsem ji zhudebnil a později také nazpíval,“ dodal Petr.

Velkolepý comeback

S vážným neurologickým onemocněním páteře bojoval dva roky, které proležel a pod vlivem léků prospal. A pak se najednou něco změnilo, jako zázrakem nabral před Vánocemi 2017 druhý dech. Znovu začal vystupovat, na jaře pak zase vyrazil se skupinou Apollo Band na turné. Mapoval během něj neuvěřitelných padesát let svého působení na hudební scéně a jako host koncertů nemohla chybět ani jeho věrná Miluška. Aktuálně vystupuje s Apollo Bandem ve složení Stanislav Jelínek a Fredy Bittner (kytary, zpěv), Pavel Krejča (klávesy), Tomáš Zahradnický (baskytara), Jiří Jirsa (bicí) a textařem Zdeňkem Rytířem připravuje nahrávku a vydání nového řadového alba. Šňůru koncertů ke svým osmdesátinám odstartoval ve středu 13. března v Říčanech u Prahy, dnes vystupuje v Bratislavě a diář má doslova nabitý dalšími termíny.

(zdroje: Wikipedia, petrspaleny.cz, Česká televize, Český rozhlas, Supraphon, ČSFD, Petr Spálený: Obyčejný muž, idnes.cz)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská