Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za všechno může táta, který ho seznámil se Suchým aneb Plavovlasý kluk nedokázal porazit jen Helenu Vondráčkovou. Tajnosti slavných

15.03.2024
Za všechno může táta, který ho seznámil se Suchým aneb Plavovlasý kluk nedokázal porazit jen Helenu Vondráčkovou. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Supraphon

Popisek: Zpěvák Viktor Sodoma, jeden z průkopníků české rock’n‘rollové a bigbeatové éry šedesátých let

AUDIO / VIDEO Původně měl dál pokračovat v rodinné tradici, jak si přál otec. Jenže i on brzy pochopil, že synek dostal do vínku ještě i další talent. A tak ho seznámil s Jiřím Suchým a sám ho přihlásil soutěže.

Ve Zlatých šedesátých zazářil jako jeden z průkopníků českého rock’n’rollu a big beatu, do paměti se ale zapsal hlavně jako interpret chytlavých popěvků v doprovodu české poprockové skupiny Shut Up, kterou založil v roce 1968 bubeník František Ringo Čech. Příjmení mu sice osud nadělil po městě z biblické knihy Genesis, které se podle Tóry rozkládalo v nížině řeky Jordán a podle křesťanské i muslimské tradice je symbolem zatvrzelého hříchu a pádu. Podle Božího soudu pak bylo zničeno ohněm a sírou kvůli svým hříchům. V případě zpěváka Viktora Sodomy sice k tak velkým hříchům ani následné katastrofě nedošlo, přesto si i na něj osud dost tvrdě došlápl.

 

Black is Black:

Rivola, Kryl a kytara

Narodil se 5. července 1945 na pražském Žižkově, jeho otec František Viktor Sodoma byl známý český akademický malíř a zpěvák, který se svou ženou Vlastou spoluzakládal v roce 1957 slavnou pražskou kavárnu Reduta. Právě tam manželé zpívali a legendární Jiří Suchý tam hrál na kontrabas. A právě moudrý otec měl pochopení pro jeho sny a přání, protože i on měl v životě takové štěstí, že se mohl celý život věnovat tomu, co opravdu uměl a měl rád. Přestože byl především uznávaný výtvarník, Do hudební branže zabrousil hodně razantně, protože patřil se svou Vlastou a skupinou Akord-club přivedl do tehdy intelektuální Prahy rock’n’roll. Na podzim 1959 měl Viktor jít na střední školu, kvůli kádrovému posudku ale neměl v Praze na přijetí šanci, a tak rodiče předešli problémům a rovnou ho poslali na keramickou školu do Bechyně. A právě tam se setkal s podobně kádrově postiženými spolužáky, jako byla trampská legenda Miki Ryvola, který jeho i Karla Kryla učil hrát na kytaru.

Narukoval k Šimkovi

S Krylem, který byl o rok výš, se pak sice rozešli, protože Karel nastoupil jako mistr do keramické továrny v Teplicích a Viktor se po maturitě vrátil do Prahy. Krátce po maturitě ale opět zasáhl do jeho osudu otec, když ho přihlásil do tehdy populární televizní soutěže Hledáme nové talenty. Konkurence byla tvrdá, o vítězství soutěžil mimo jiné s Hanou Zagorovou či Martou Kubišovou. „Skončil jsem druhý za Helenou Vondráčkovou, což rozhodlo o mém dalším osudu,“ říkával později. „Pomohlo mi to k angažmá u tehdy předního orchestru Zdeňka Bartáka, který obhospodařoval velmi populární odpolední čaje v Lucerně a na Slovanském ostrově.“ prozradil před časem v rozhovoru pro roztoky.com. Pak sice musel na vojnu, na to už prý ale čekal Miloslav Šimek, který si ho vyhlédl a okamžitě angažoval ve svém vojenském souboru VOJ, který sídlil v Ruzyni.

 

A zazvonil zvonec…:

Nový svět

Po roce sice Šimek odešel do civilu, soubor ale existoval dál. Kromě toho stihl i zpívat se skupinou Mefisto Karla Svobody, s kterou se sešel při natáčení filmu Pavla Juráčka Každý mladý muž. Zahrál si v něm po boku budoucích hvězd Jaromíra Hanzlíka, Pavla Landovského, Heleny Růžičkové, Václava Havla… Najednou se ocitl úplně v jiném světě. Po návratu do civilu začal vystupovat s Petrem Novákem a legendární skupinou Flamengo, po pouhém čtvrtroce ale přijal nabídku, která se neodmítá, od skupiny Matadors, která představovala v šedesátých letech absolutní vrchol naší rockové scény. Natočil s ní slavné album, a pak už přišel srpen 1968… „Kapela odjela na angažmá v muzikálu Hair do Německa, po počátečním vzdoru spěla společenská atmosféra od skepse k letargii. Sotva jsme se nadechli ke svobodě, už se přes nás převalila vlna beznaděje ústící do masové vlny emigrace. Ta se ovšem nevyhnula ani muzikantským kruhům... Na konci roku 1968 nikdo nevěděl, co bude, kdo se vrátí, koho už nikdy neuvidíme, jak to bude s hraním…“ zavzpomínal.

Velké stěhování

Až do prosince 1968 jezdil s Apollobeatem Jana Spáleného, vyhrál s ním i slavný II. beatový festival, přesto měl pocit, že to není to pravé ořechové. V té době vznikal nový projekt Sodoma@Gomorra, v čele s úspěšným kapelníkem Václavem Zahradníkem, Hanou Zagorovou a Jiřím Štědroněm, který mu nabídl větší prostor, a v následujících třech letech s ním projel celou republiku. V roce 1972 přešel k Františku Ringo Čechovi s vidinou, že se u známého rockera bude hrát bigbít. Jenže… „Franta už měl asi dost chudoby a začal hrát něco jako dechovku na kytary. Což o to, úspěch to mělo, ale samozřejmě to nebyl šálek mého čaje. Bylo to vlastně absurdní. Odzpíval jsem tisíce rockových písní, ale díky televizi ode mne lidé znají jenom Parní stroj a Papouška Kakadu. Ach jo...“ povzdychl si. V roce 1975 mu konečně Miloslav Šimek nabídl angažmá v Semaforu a díky němu se také Viktor o rok později přestěhoval do Roztok u Prahy.

 

Papoušek kakadu:

Pod dozorem StB

Stejně jako většina veřejně známých osobností neunikl ani on pozornosti Státní bezpečnosti. V roce 1979 odešel ze Semaforu, jeho žena Eva se totiž rozhodla založit profesionální taneční skupinu a připravit zájezdový program pro zahraniční publikum, v němž by Viktor zpíval v angličtině. Poprvé vyjeli na západ na čtyři měsíce v roce 1980, a domů si pak přivezli starší auto. Nepomohlo mu ani potvrzení, že ojetinu za osm marek zaplatila jeho sestřenice, která v SRN žila. „Nikdo mě nebral vážně. Jenom křik o zákazu výjezdu a činnosti, kriminále a podobných věcech...“ Stál před těžkým rozhodnutím, protože tehdy zodpovídal za obživu a budoucnost celého souboru. A pak kde se vzal, tu se vzal, kamarád z vojny, kytarista Petr Porkert, kterému kdysi dokonce šel na svatbě za svědka. Coby úředník Pragokoncertu přivedl kolegu, s nímž si pak měl Sodoma po každém zahraničním koncertu „popovídat“. „Psát něco písemně jsem naštěstí odmítl. To se v podstatě opakovalo i v roce 1986, kdy nám emigrovaly dvě členky souboru… Nechápal jsem, že někoho může zajímat například, že v Bari byla zima, v Neapoli sluníčko a v Římě lilo...“ dodal s tím, že ho to sice nectí, nikdy ale nikomu neublížil.

Hrál jako o život

Po listopadu 1989 se sice hrálo téměř na každém rohu, jenže zadarmo, a z něčeho se žít musí. A tak se s Evou rozhodli, že začnou podnikat. Koupili v Roztokách u Prahy penzion, později i výčep a začali úplně jiný život. Po nekonečném ježdění po světě si také potřebovali konečně odpočinout od nekonečných stresů a zpočátku prý Viktorovi zpívání ani nechybělo. Jenže zasáhl osud a jejich sny a plány během povodní v roce 2002 doslova spláchla velká voda. Podnikání tím definitivně vzalo zasvé, protože ještě zdaleka neměli splacený úvěr na rekonstrukci objektu a rozjezd firmy. Teprve v roce 1995 se mu ozval kytarista Petr‘ Kaplan, který obnovil skupinu Mefisto, a Sodoma s nimi pak zpíval až do Kaplanovy smrti v roce 2007. Současně hostoval u Cadillacu Petra Sedláčka. „Dneska se hlavně věnuju skupině George & Beatovens, kterou jsme s Karlem Kahovcem zdědili po Petru Novákovi. A to je paráda,“ dodal zpěvák, který se navzdory věku stále může chlubit bujnou kšticí a fanynky se na něj lepí stejně jako zamlada.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, M-Production, SUPŠ Bechyně, Český rozhlas, Supraphon, idnes.cz, roztoky.com)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská