Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O odchodu Klause mladšího z politiky. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.03.2024
O odchodu Klause mladšího z politiky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Václav Klaus mladší v lupičské masce. Nebo možná s rouškou. Kdo ví, doba už pokročila, paměť vynechává

Dovolím si představit zcela hypotetický snový rozhovor z roku 2019, který proběhl mezi řadovým poslancem ODS Václavem Klausem mladším a předsedou ODS Petrem Fialou.

Petr Fiala se ubírá do konspiračního bytu poskytnutého budoucím koaličním partnerem známým pod pracovním označením Dozimetr. Má se tam setkat na klíčovém jednání se svým řadovým, ale výrazným poslancem Václavem Klausem mladším.

Václav Klaus mladší sedí u konferenčního stolečku. Nutný komparz prostitutek a kokainu je přítomen.

„Václave,“ dí budoucí premiér Fiala nakloněn k uchu svého poslance. „Babiše se musíme zbavit. To víme oba. V těch našich ODSáckých zákulisních čachrech je moc neříditelný, kmotři si stěžují, nahrazuje naše kmotry těmi svými.“ Poslanec Klaus přikývl. „Proto tě musíme obětovat. Jsi moc výrazný a jsou proti tobě námitky od našich budoucích koaličních partnerů. Nepodepsali by koalici, pokud bys byl v ODS. Musíš odejít. Neboj, to samé chystáme i s Mirkem Kalouskem.“

„Jen odejít?v Není to málo?“ nadhodil Klaus mladší, milovník matematiky a logických kombinací. „Mohl bych zároveň rozbít opozici,“ naznačil.

Petr Fiala vehementně přikývl.

„Ano, ano, to je přesně důvod, proč jsme se setkali v dozimetrickém konspiračním bytě. Musíme se nejen spojit, ale i rozdělovat. Rozděl a panuj, to je naše politika. A proto jsme se shodli na tom, že bychom se mohli rozejít mediálně ve zlém. A ty by sis založil opoziční stranu. Víš přece, co by to znamenalo,“ děl s jiskrou v oku Petr Fiala. Teď pro změnu přikyvoval Klaus mladší.

„Ano, zisk, čistý a perfektní. Řez do té zatuchlé české politiky. Odstranit opozici a ovládnout českou politiku. Koaliční partneři jsou připraveni?“

„Nejen připraveni, všechno je domluvené na tichý puč. Rychetský nám to úpravou volebního zákona předpřipraví, Kalousek také přikývl, půjde hned po tobě,“ budoucímu premiérovi zářila očíčka jako pejskovi.

Klaus mladší přikývl.

„Připravím si nějaký ostrý proslov ve žvanírně. Něco o unii a židovských výborech. Ty se naoko nakrkneš, vyzveš mě k odchodu, pak založím stranu a…,“ mnul si nadšením ruce Klaus mladší.

„...a ta odebere několik desítek tisíc hlasů, které pak budou v náš prospěch. Nenápadný zákulisní puč,“ nadšeně pohopkával Fiala. Václave, jsi syn svého otce, tvá oběť bude vzpomínána a ctěna."

Jak bylo domluveno, tak bylo i dokonáno.

Václav Klaus mladší v roce 2019 odchází z ODS. Tři měsíce na to zakládá hnutí Trikolora. V závěru roku 2020 vzniká koalice SPOLU. Na začátku roku 2021 opouští řady poslanců Miroslav Kalousek a Rychetský manipuluje s volebním zákonem.

Ale protože volební preference hnutí Trikolora rostou podle průzkumů příliš prudce, musí dojít i k druhému rozhovoru v dozimetrickém bytě.

Píše se rok 2021, březen. K dozimetrickému bytu se blíží příjemně vzrušená Zuzana Majerová Zahradníková, dnes už jen Majerová. Nachází svého předsedu Klause mladšího v obětí jedné z prostitutek.

„Á, Zuzanka,“ odhodí Klaus prostitutku stranou. „Pojď, usaď se. Musíme spustit plán B. Trochu jsme to s tou aktivitou přehnali a je možné, že bychom se dostali do parlamentu. A to, jak jsme se domluvili na začátku, nesmíme dopustit. Odstoupím z pozice předsedy. To úplně zbortí preference toho našeho hnutí. Jdou za mnou a já jsem prostě moc výrazný. Dál to povedeš ty. A hezky pitomě, arogantně, abychom neohrozili plánovaný puč,“ pravil naléhavě Klaus mladší.

Zuzana Majerová, v tu dobu i Zahradníková, přikývla. „Co si o mě myslíš, Vašku, vím, na čem jsme se dohodli. Já jsem připravená. A neboj, zhatím to, jak jen budu moci.“

„Hodná holka,“ řekl Václav Klaus mladší.

Ale tady byl sen takový rozmlžený, snad o tom paní Zuzana neměla ani zdání a prostě myšlence skutečně věřila a věří.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny propadlo rekordní množství hlasů. 148 tisíc hlasů odkouslo hnutí Trikolora. Výborně načasovaný odchod Václava Klause mladšího z politické scény zcela zhatil vstup Trikolory do Parlamentu, ale zároveň nezastavil rozjetý vlak podpory hnutí zcela. Takže ODS bylo citelně pomoženo.

Výše uvedené je jen takové nemístné snění o tom, jak to mohlo být, kdybychom žili v zemi, kde je něco takového možné. Což jistě nežijeme. Pochybnosti očekávám na .

Zdroje: Wikipedie, iDnes, ČT, Aktuálně

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb