Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velké pokušení bigbeatové legendy. Uměl se rvát se životem a v Nashvillu by nejraději zůstal. Jenže… Tajnosti slavných

13.03.2024
Velké pokušení bigbeatové legendy. Uměl se rvát se životem a v Nashvillu by nejraději zůstal. Jenže… Tajnosti slavných

Foto: Archiv Adiny Janovské

Popisek: Beatová legenda Karel Kahovec na pohlednici z šedesátých let

AUDIO / VIDEO Kluk jako cumel hrál rock’n’roll, nosil dlouhé háro, koncerty leckdy rozháněli policajti. A rozvášněné fanynky mu házejí na pódium kalhotky a podprsenky dodnes.

Nečekaný návrat do dětství. Tak bych nazvala setkání, které zavinil pražský dopravní podnik. Je to už pár let, tramvaje na Barrandov se tenkrát zase někde zasekly, při pohledu na tašky s nákupem, které jsem vlekla, jsem záviděla chobotnici počet chapadel. Přijít pozdě do práce bylo to poslední, co bych potřebovala. „Já chci taxíííík, pokud možno hned!“ zaúpěla jsem do ucha vlídné dívce z dispečinku. Během pár minut u mě opravdu zabrzdil, tašky jsem mrskla dozadu a zřítila se vedle řidiče. „Sakra, tohohle chlapa odněkud znám,“ došlo mi při pohledu do rozesmátých očí řidiče. Jenže odkud. Za chvilku mi to došlo, a že se nepletu, mi potvrdila taková ta cedulka, co mají taxikáři povinně nalepenou před očima spolujezdce. Karel Kahovec!

 

Svou lásku jsem rozdal:

Mánička s kytarou

Rázem jsem se vrátila o pár desetiletí, kdy bytem duněl ze Sonetu Duo bigbeat a rock’n’roll a svět mých rodičů připomínal jeden velký mejdan. Prostě radost od rána do večera. Šedesátá léta byla divoká, vzpurná a svobodomyslná. V USA se právě zrodili hippies, hlásající mír, lásku a přátelství, jejich heslem bylo opravdu si život užít a na peníze se vykašlat. A srpnu 1969 se konal jeden z prvních a nejslavnějších hudebních festivalů vůbec, Woodstock Music & Art Fair s podtitulem An Aquarian Exposition: 3 Days of Peace & Music, na který vyrazil zhruba milion lidí. Duch hnutí překonal oceán a zavanul až do Československa. Režimu, který právě startoval normalizaci, vůbec nevoněl, „chuligány“ a „máničky“ leckdy rozháněli na koncertech policajti. Na vlastní kůži to zažil i člen skupin The Matadors a Flamengo, zpěvák, kytarista a skladatel, který tenkrát patřil k našim nejzářivějším hvězdám. Při našem nečekaném setkání po letech už neměl dlouhé háro ani kytaru, bez níž se kdysi nehnul na krok, jiskřičky v očích a úsměv od ucha k uchu mu ale zůstaly. Přestože se vždycky musel se životem rvát.

Maminka se slitovala

Narodil se 8. listopadu 1946 v Praze a talent měl po kom zdědit, v rodině se po celé generace vždycky někdo věnoval hudbě. Otec Karel byl automechanik, uměl na kytaru, housle i trumpetu, maminka Vlasta, která hrála na klavír a krásně zpívala, se vyučila švadlenou, po narození dětí ale zůstala doma. A současně s Karlem zazářila i jeho skoro o tři roky starší sestra Vlasta, členka souboru legendárního divadla Semafor a později doprovodná zpěvačka Karla Gotta ve skupině Ladislava Štaidla. Rodiče se ho snažili přimět ke hře na klavír, Karel ale u něj spíš trpěl. Pak v šesté třídě objevil kytaru a začal se na ni učit sám. Ve třinácti letech se nad ním slitovala maminka a koupila mu první elektrickou, kterou už pak z ruky nikdy nepustil. Počátkem šedesátých let založil s kamarády první kapelu a začali hrát – co jiného než rock’n’roll. Vyučil se soustružníkem dřeva, už v osmnácti ale začal hrát se skupinou Hell’s Devils. „Tehdy jsem poslouchal Radio Luxembourg a cvičil šest hodin denně na kytaru.“ V jednadvaceti udělal konkurz do skupiny The Matadors, v níž hrál dva roky na doprovodnou kytaru.

 

Kolem rostly jasany:

V srpnu byl fofr

Osudovým měsícem v jeho životě se stal srpen 1968, nejen protože tenkrát Československo obsadila „spřátelená“ vojska. Šest dní po okupaci se ženil se svou dívkou Věrou, aby mohla jet s ním do Německa. V 11 se brali a ve 14 hodin už legálně vyrazili přes Rakousko do západoněmeckého Hoffu, kde měl se skupinou domluvené angažmá. Po půlroce každodenního hraní v nočním baru už toho ale měl tak akorát dost. „Hráli jsme ve všední den šest, v sobotu sedm a v neděli osm hodin. Za jeden večer jsme odehráli sto čtyřicet písniček. Vystupovali jsme tam, kde byla americká kasárna, a chodilo na nás tak devadesát procent Američanů,“ zavzpomínal v rozhovoru pro deník Šíp. „Přijeli jsme tam pouze s kytarami a člověk, který nám koupil aparaturu, se s námi dohodl, že mu to budeme splácet formou vystupování. Takže jsme půl roku třeli bídu a v době, kdy už muselo být všechno dávno splacené, po nás onen pán stále vyžadoval hraní zadarmo. Takže jsem to zabalil a vrátil se.“

Nebýt rodiny…

Rok po svatbě se mu narodil syn Karel a koncem roku se stal členem Country Beatu Jiřího Brabce, s kterým pak hrál deset let. „Umím i rhythm & blues, soul i klasický bigbít. Jak se říká – kolik umíš řečí, tolikrát jsi člověkem. A já tohle mám v hudbě.“ Objeli celý svět, v roce 1975 se vydali poprvé i do Spojených států. Povedlo se to prý hlavně díky country, kterou soudruzi považovali za neškodnou. „Komise tehdy měla za to, že takové písně se tam budou líbit.“ Svět americké country ho okouzlil. Podíval se do Nashvillu, dokonce i do domu legendárního Johnnyho Cashe, a pokušení zůstat za velkou louží prý bylo obrovské. Jenže měl doma rodinu. „Když se teď dívám zpátky a představím si, že bych tady tu rodinu neměl, určitě bych tam býval zůstal,“ přiznal upřímně. Pak jezdil s Karlem Šípem, vystupoval s Milanem Drobným, nakonec byl až do revoluce v listopadu 1989 členem skupiny Golem, které šéfoval manžel jeho sestry Jan Václavík.

 

Daleko od Slunečních skal:

Petr a George & Beatovens

Mezitím se znovu oženil, s druhou manželkou Ivanou má syna Radka. Kapela odjela na tři měsíce do Německa, Karel ale chtěl zůstat s rodinou, takže se v únoru 1989 chopil volantu a začal jezdit s taxíkem. A po pár měsících bylo všechno jinak. Devadesátá léta byla pro českou muziku velmi těžkým obdobím, otevřením hranic zavalila fanoušky vlna západních interpretů a o ty domácí najednou nikdo nestál. Žít se ale z něčeho musí. „Co si pamatuju, tak basák na Karlově mostě maloval obrázky a Petr Novák tou dobou dělal kulisáka v Národním divadle. To mě ještě nenapadlo, že mě za pár let vezmou do kapely a budeme zase zpívat spolu – před lety jsme spolu hrávali ve Flamengu.“ V roce 1995 začal hrát hrál s George & Beatovens, to už byl ale Petr Novák nemocný. A po jeho smrti v srpnu 1997 Karel převzal některé legendární hity z jeho repertoáru. Uživit se ale jenom muzikou nešlo, takže až do roku 2005 dál jezdil s taxíkem. „Lidé mě často poznávali, takže už jsem měl na tyhle situace připravené fotografie.“

Fanynky zůstaly

I druhé manželství se v roce 2001 rozpadlo, o dámskou společnost ale nikdy neměl nouzi. Dál vystupuje s George & Beatovens, i když prý už dávno nehraje pro peníze, a vydržely i fanynky. „Je pravda, že mi pořád házejí na pódium kalhotky a podprsenky, které mám všechny schované. A to mě těší,“ přiznal. Našel si o hodně mladší přítelkyni Petru, po pěti letech se ale rozešli, protože toužila po dítěti, a to už Karel ve svém věku nechtěl. A tak ji časem nahradila v jeho náruči o jednatřicet let mladší Zuzana. Ke spokojenosti prý Karel nepotřebuje moc. Žije si v jednopokojovém bytě kousek od metra, před domem má garáž a oplocenou zahrádku s posezením. Volné chvíle tráví na milované chatě v Jílovém u Prahy, kde má i motorku. A navzdory věku je stále tím temperamentním chlapem, který by stál za hřích.

(zdroj: Wikipedia, Supraphon, Český rozhlas, novinky.cz, karelkahovec.cz)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská