Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hvězdu na vzestupu proslavili feťák a vrah. Petr Uhlík je nyní skloňován ve všech pádech. VIP skandály a aférky

12.03.2024
Hvězdu na vzestupu proslavili feťák a vrah. Petr Uhlík je nyní skloňován ve všech pádech. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Petr Uhlík v seriálu Adikts

Je mu pětadvacet, ale má za sebou role tak těžké, že se o něm mluví jako o zralé herecké osobnosti. Zrát ovšem bude jedině s dalšími zajímavými rolemi a těch není nikdy nekonečná řada. Možná proto se Petr Uhlík začal věnovat i divadelní režii.

Jeho sériový vrah Hojer bude rezonovat v myslích diváků hodně dlouho. Pro Petra Uhlíka je to ale ukončená kapitola, chystá se na další role. Zatím pokračuje v natáčení Ulice a hodně se soustředí na divadelní představení Obyčejná žena, které mělo premiéru v lednu. MeetFactory adaptovala knihu francouzské nositelky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux, autorky stejně uznávané jako masově čtené. Obyčejná žena je představení pro dva herce. V autobiografických vzpomínkách skládá spisovatelka obraz života své matky, která pocházela z chudého dělnického prostředí. V hlavní roli exceluje Ivana Uhlířová. Matku, která se vynořuje v obrazech, kdy s ní vypravěčka vede vnitřní dialog ve snaze vyslovit to, co mezi nimi zůstalo nevysloveno, hraje Petr Uhlík.

 

Petr Uhlík a Ivana Uhlířová, foto se svolením MeetFactory

Hrát ženu je vyčerpávající

Představení Obyčejná žena vyvolává silné emoce nejen v divácích. Vztah dcery intelektuálky a matky ze zcela odlišného sociálního prostředí je sondou do nejintimnějších pocitů i do proměňující se společnosti. Scény, v nichž Petr Uhlík hraje zlomové okamžiky ze života prosté ženy z někdy až drsného prostředí, jsou herecky velmi náročné. Po herci se žádá, aby se vcítil do této ženy a vyjádřil to stručnými výstupy plnými silných emocí. Petr Uhlík toho veřejně o roli zatím moc neřekl, kritika ho ale chválí stejně jako Ivanu Uhlířovou v hlavní roli. Jak těžké představení to je, přiznal mladý herec v rozhovoru na Nově u příležitosti svých pětadvacátých narozenin: „Pro mě je tohle představení hodně náročné, jsem po něm vždycky hodně unavený. Takže jdu rovnou domů spát.“ Nova mu přišla gratulovat až na scénu MeetFactory, žádný večírek se ale nekonal, těch si prý Petr Uhlík zažil v poslední době dost. A narozeniny stejně neslaví. Takže šel jako obvykle u divadla… domů spát.

 

Metoda Markovič: Hojer, foto TV Nova

Dva seriály v ostře kontrastním stylu

Na Voyo je v současné době k vidění již celý seriál Metoda Markovič: Hojer, na iVysílání České televize zase Adikts. Styl vyprávění a požadavky na herecké výkony jsou v obou projektech tak odlišné, že bychom na nich mohli popisovat možnosti televizního vyprávění i styl odlišných režisérských osobností. Petr Uhlík hraje v Adikts Maxe, nekorunovaného krále skupiny mladých vědců, kteří na sobě vyzkouší účinky nové drogy. Posedlost pokusem, hraničící s ochotou ke sebezničení, mladík bez zábran, jehož sebejistotu nabourá setkání s drogou, umožňující realizovat touhy a přání. Šílenec? Intelektuál moderní hektické doby? Max je vše v jednom a jeho zážitek konfrontovaný s tím, co prožívají pod vlivem drogy jeho přátelé, je ve své intenzivnosti dokonale odstrašující. Scény v pestrých barvách drogového rauše se střídají v rychlém, až nepříjemně vizuálně křečovitém sledu a vyžadují od herce rychlé proměny od do myšlenek ponořeného mladičkého vědce až ke groteskním gestům a mimice v expresivním urychleném tempu. Max není sympatická postava, ale díky hercově projevu si diváka dokáže získat, zainteresovat ho na pochopení pro zajímavého mladého muže.

 

Seriál Adikts

Vrah Hojer v Metodě Markovič si nikoho získat nemůže. To ale neznamená, že nevyvolává emoce. Lidská zrůda, zabíjející bez emocí, člověk, který se pohybuje na okraji společnosti, protože jeho strašlivé vnitřní nastavení mu stejně jako nedostatek intelektu nic jiného neumožňuje. Dialogy s kriminalistou postupně odhalují pokřivenou osobnost. Hojer je schopen lhát a kličkovat ve výpovědích, zároveň je ale puzen k tomu, aby se svými činy pochlubil. Ve vyšetřovateli Markovičovi nachází trpělivého posluchače, který mu dává možnost pomalu odhalit všechny děsivé činy a prožitky, které se v něm skrývají. Petr Uhlík tuto nenápadnou proměnu předvádí pomocí jednoduchých gest a především mimiky. Pohledem očí, nachýlením hlavy, úsměvem, který by mohl být sympaticky lišácký, kdyby nevyjadřoval uspokojení z hrůzných činů, vykresluje dokonale pokřivenou osobnost vraha a kanibala. Herec našel pro postavu pár charakteristických vnějších projevů, které opakuje a rozvíjí až na pokraj snesitelnosti pro vnímavého diváka.

 

Z letošního flmu O malých věcech, foto BontonFilm 

Je třeba si oddychnout

V době, kdy dokončoval oba seriály, zahrál si Petr Uhlík ještě ve druhé a třetí řadě Krále Šumavy. Říká, že tam ho uvidíme v nejcivilnější poloze. A nyní si dává od natáčení pauzu. „Bylo toho opravdu hodně a každé natáčení pro mě bylo zásadní. To se běžně neděje. Navazovalo na sebe, potkal jsem silné a velmi tvůrčí režijní osobnosti. Byla to pokračující linka, kdy je člověk na správném místě se správnými lidmi. Co se stalo do této doby, vedlo ke všemu, co se děje právě teď.

Člověk si myslí, že ta tsunami půjde donekonečna, ale tak to není. Háže to otázky, že je třeba dobré nějaký čas nic nedělat. Uvědomil jsem si, že kvůli nějakému presu se pro mě práce stala závislostí a funkčním bodem pro odkládání nějakých myšlenek. Ty teď vypadávají ze skříně a je vzrušující se v nich přehrabovat a uklízet,“ řekl v rozhovoru pro Novinky.cz.

 

Z Ulice, foto TV Nova

Ze všeho natáčení nyní zbyla postava redaktora Tomáška v Ulici. Ten se z nesympaticky dravého novináře bez zábran pomalu mění v zamilovaného mladého muže, pro kterého je důležité svou profesí nejen vyvolávat senzace, ale také pomáhat. Kam dějová linka povede a zda Petr Uhlík v Ulici ještě pobyde, to uvidíme.

Playstation ženatého muže

Přes nápor práce, která navíc vyvolala velký ohlas a vyžaduje od herce reakci v médiích i na sociálních sítích, dokáže si Petr Uhlík nastavit příjemný životní režim. Loni se na svůj věk poněkud nečekaně oženil s o pět let starší kolegyní z Činoherního studia v Ústí nad Labem. Ona v Ústí zůstala, on pro množství jiné práce angažmá opustil. Jejich manželství to dalo jiný řád, nejsou spolu denně, ale prý o to raději. Děti zatím neplánují, stačí jim psí kamarád.

 

Just married, foto se svolením Petr Uhlík

Zodpovědný manžel a pracovitý herec potřebuje samozřejmě také relaxovat. Tam se jeho věk projevuje naplno. Hraje na playstationu. „Playstation je pro mne znak odpočinku. Člověk si odletí do nějakého světa, který je vytvořený a nereálný, ale zároveň má výzvy a pravidla. Takže třeba i při natáčení Metody Markovič: Hojer sehrával playstation docela důležitou roli. I v rámci relaxu a oproštění se od té emočně nákladné hrůzy,“ popsal svůj relax v rozhovoru pro Novinky.cz. Kromě toho ale hraje také od mala na housle a rád se k nim stále vrací.

Robert Urban se vrací do ZOO. Zachrání seriál?

ZOO je sice stále vlajkovou lodí seriálové Primy, diváci si ale už trochu stěžují, že ze seriálu se vytratila zábava a překvapivé zvraty. Autoři tedy vytáhli těžký kalibr. Do ZOO se vrací Robert Urban alias soudce Petr Kříž! Je zpět a s ním i milostné peripetie. Soudce Petr Kříž se vrátil i s přítelkyní, a to nenechá chladného nikoho, kdo s ním měl co do činění. „Je to rok a půl, a přestože se se všemi na natáčení znám, tak jsem měl pocit, že to bylo jako poprvé. Byl jsem nervózní, ale první den jsem točil s Evou a s dětičkami, tak jsem byl rád – návrat byl o to jednodušší. Všichni byli hrozně milí, všichni mě srdečně vítali,“ vzpomíná na svůj návrat Robert Urban, který největší změnu po návratu vidí v tom, že se mu trochu rozrostla rodina.

 

„Vstupoval jsem do ZOO jako vdovec se dvěma dětmi. Teď mám čtyři a čtvrtý vztah. Klan Křížů se rozrostl. Scenáristé mě vykreslili jako nezodpovědného otce, tak to snad teď budu moci napravit,“ směje se Robert, který dostal čtvrtou seriálovou přítelkyni – Ester. S ní tak do seriálu vstoupila nová herecká tvář Nelly Řehořová. Foto TV Prima

Bude mít Polda novou lásku?

Nové díly seriálu Polda se už vysílají a objevila se v nich nová ženská tvář, forenzní analytička Tereza. Hraje ji Barbora Bezáková a diváci si na první pohled povšimli, že je hodně podobná Janě Kolesárové, která hraje v Poldovi psycholožku. Barbora o podobě s Janou Kolesárovou slýchala celý život, takže když mělo přijít první setkání, byla natěšená, a kapku i nervózní. „Na Janku jsem se moc těšila, protože celý život slýchám, jak jsme si podobné. Pamatuju si, jak jsme se poprvé viděly. Nastoupila jsem do auta, ona se na mě podívala a říkala, že jsem jí podobná. Odpověděla jsem, že to slýchám pořád,“ usmívá se Barbora, která do šesté série Poldy nastoupila jako forenzní analytička a asistentka Jiřího Vyorálka. „Musím říct, že jsme si hned sedly. Na place jsme spolu trávily hodně času, v maskérně jsme si pořád povídaly. Bylo to příjemné a staly se z nás kamarádky.“

 

Foto TV Prima

Barbora tak měla oproti Janě Kolesárové, která tráví život převážně v Americe, náskok. „O Báře jsem neslyšela, protože moc nesleduji televizní dění. Když jsme se poprvé viděly, řekla jsem jí: Čau, tak obsadili moje mladší já!“ vzpomíná Kolesárová. „Na place se k tomu, že jsme si podobné, nikdo moc nevyjadřoval. Možná měli pocit, že to může jedné z nás vadit. My dvě jsme se tím naopak bavily skvěle. Bára je moc fajn, točily jsme spolu pak další projekt, prozrazuje seriálová psycholožka Táňa, které natáčení seriálu přirostlo k srdci. „Polda mi bude chybět. Všichni, bylo to vzácné, až rodinné pouto. Těžko hledat nejlepší vzpomínku z těch šesti sérií. Těch osm let s Davidem ve mně zanechalo obrovský kus krásy a radosti. David je výjimečný člověk s velkým srdcem a duchem. Úžasný profík a herecký partner. Nemohla jsem si přát lepšího. Jsem moc vděčná za tuhle Polda jízdu.“ 

Jiří Mádl představuje Vlny

První záběry z ambiciózního filmu režiséra Jiřího Mádla vtáhnou diváky do ulic dobové Prahy 60. let minulého století. Z rádia zní rokenrol, studentské revolty mění svět, ale v prestižní redakci Československého rozhlasu, kam nastoupí hrdina snímku, se odehrává jiný boj: doslova o život. Jiří Mádl se inspiroval skutečnými událostmi, ale přetavil je v intenzivní thriller, jehož protagonista stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Vojtěch Vodochodský, Táňa Pauhofová, Marika Šoposká a Stanislav Majer excelují v dramatu o skupině novinářů bojujících s tajnými službami na půdě Československého rozhlasu a jeho legendární Redakce mezinárodního života. Jsou odhodlaní přinášet nezávislé zprávy za každou cenu.

 

Z natáčení, foto Dawson films

Zdroj: CSFD, Novinky.cz, Kinotip2.cz, MeetFactory, Blesk, i-divadlo.cz Nova, Česká televize, Prima TV, Piaristi.cz

 

Vložil: Ela Nováková