Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejdřív se jí líbil mladší Štaidl, nakonec kvůli staršímu Jiřímu opustila Drobného. A pak se něco zvrtlo. Tajnosti slavných

11.03.2024
Nejdřív se jí líbil mladší Štaidl, nakonec kvůli staršímu Jiřímu opustila Drobného. A pak se něco zvrtlo. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Vlasta Kahovcová v roce 1965, v televizním hudebním filmu Recitál Jiří Suchý – Jiří Šlitr. Nejznámější písničky divadla Semafor, poprvé i s „Klíměntajn“, v něm uvedli na obrazovku kromě pánů S+Š také Ladislav Štaidl a Jiří Bažant.

VIDEO Do vínku jí sudičky nadělily hned dva talenty, které oba v životě postupně naplno využila. Velmi brzy měla úplně jasno, co od života chce, a tak s čerstvým maturitním vysvědčením vyrazila na konkurz do divadla Semafor.

Pány Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra doslova okouzlila, dlouhé roky zpívala vokály Karlu Gottovi, zahrála si v osmi celovečerních filmech, vystupovala v řadě televizních zábavných pořadů, které trhaly rekordy ve sledovanosti. Prožila ale také velkou romantickou lásku s legendárním textařem Jiřím Štaidlem. Právě pro ni napsal nesmrtelný text k melodii Karla Mareše a stala se také první, kdo slyšel hit z roku 1963, který proslavili Eva Pilarová a Waldemar Matuška. Tam za vodou v rákosí… Zpěvačka a výtvarnice Vlasta Kahovcová, která v lednu oslavila už osmdesáté narozeniny, si přesně pamatuje, kdy vznikl. Při společné vyjížďce na pramici. „Byli jsme s Jirkou v Jevanech, opalovala jsem se na pramici a on si něco psal,“ prozradila před lety Blesku. Přestože se Jiří dožil pouhých třiceti let, měl na kontě zhruba dvě stovky písní včetně legendární Lady Carneval. A Vlasta se stala podle jeho bratra Ladislava ženou, která ho nejvíc ovlivnila.

 

Píseň o tichu:

Holka z osady

Přestože se narodila 7. ledna 1944 na pražské Národní třídě, tedy během druhé světové války, předcházela jejímu příchodu na svět velká romantika. „Byla jsem počata v lese na jehličí, na trampské osadě Kondor nedaleko Jílového u Prahy. To patrně ovlivnilo moji obrovskou lásku k lesům, vodám i horám...“ říkává s oblibou. Oba její rodiče totiž byli nadšení trampové a muzikanti, otec Karel hrál na křídlovku, housle a kytaru, matka Vlasta zase na piano a harmoniku. „Oba krásně zpívali, a to nás s bráchou bavilo se k nim vždycky přidat,“ vzpomíná na svých stránkách. Hru na kytaru zvládla snadno a brzy naučila hrát i o tři roky mladšího bratra Karla. Bylo téměř samozřejmé, že na základní škole začala chodit do Lidové školy umění na klavír, zpěv, balet a step. A protože kromě hudbě jí sudičky daly do vínku i výtvarný talent, nakonec nejprve vystudovala uměleckoprůmyslovou školu na pražském Žižkově.

Rovnou do Semaforu

Už během studia založila s bratrem a spolužáky Věrou Křesadlovou a Petrem Markovem školní divadlo, v kterém se hrálo, zpívalo a tančilo. Po maturitě věděla úplně přesně, co od dalšího života chce, a tak se přihlásila do konkurzu divadla Semafor. Byla přijata. Zpívala s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem, hrála po boku nezapomenutelného Miroslava Horníčka v představení Šest žen Jindřicha osmého jednu z jeho zhrzených manželek, ty další ztvárnily Hana Hegerová, Eva Pilarová, Pavlína Filipovská, Jana Malknechtová a Lilka Ročáková. Časem přešla do jedné z nejpopulárnějších scén první poloviny šedesátých let, do Divadla Apollo Jiřího Štaidla, na jehož scéně spolupracovala s Yvonne Přenosilovou, Karlem Hálou, Miki Volkem, Karlem Gottem a řadou dalších populárních umělců tehdejší doby. A pak přešla do Rokoka, v jehož čele stál jedinečný herec a skvělý organizátor Darek Vostřel.

 

Labutí píseň:

Kdo žárlil víc

S legendárním Jiřím Štaidlem začala chodit v roce 1962 a rozešla se kvůli němu s Milanem Drobným. Zprvu se jí sice líbil Ladislav, kvůli němuž také přišla do pražské Lucerny, nečekaně se ale setkala s jeho mladším bratrem a byla z toho láska jako trám. „Měla jsem lila šaty s obrovským výstřihem. Jirka se houpal na židli a pokukoval po mně,“ zavzpomínala. „Všude jsme se líbali, objímali, pořád jsme se museli jeden druhého dotýkat.“ Vyráželi spolu na romantické výlety, všude se fotografovali, aby měli památku. A na zadní stranu těch fotek jí Jiří psal verše. Třeba: „Až mi z toho hlava víří. Miluji tě – Štaidl Jiří.“ Není divu, že je má dodnes schované. Chodili spolu tři roky, jenže krásná Vlasta kromě zpívání také fotila reklamy a Jiří začal žárlit. Do modelingu ji nechtěl za žádnou cenu pustit. „Dal mi facku, já do něj bušila. Byla to Itálie,“ přiznala. Pak ale jejich vztah stejně vzal zasvé. „Holky mu skákaly do postele. Chápu, že nemohl odolat. Začal žít šíleně rychle. Už to nebyl on.“ A stejně rychle také jezdil v autě, což se mu stalo osudným. Tak dlouho pokoušel osud, až 9. října 1973 k rodičům do Jevan nedojel. Tenkrát už byla Vlasta těhotná, takže na jeho pohřeb jít nemohla.

Kapelník hlídal, hlídal…

Poté následovalo období zpívání po klubech ve Švýcarsku, o němž Vlasta říkává, že bylo z hlediska profese zocelující. A také pro její další život osudové. Když ji tam maminka v roce 1969 vypravovala, dala ji na starost saxofonistovi a skladateli Janu Václavíkovi, který byl šéfem kapely Golem, aby ji jako mladou nezkušenou dívku ohlídal. A on hlídal tak důsledně, že pak spolu prožili půl století. Po návratu Vlasta dostala v Praze nabídku společně s Jarmilou Gerlovou do komponované bigbeatové show Josefa Laufera, pak její uměleckou dráhu načas přerušily mateřské povinnosti. Teprve v roce 1975 se při natáčení hudebního filmu Romance za korunu znovu setkala s Jarmilou Gerlovou, Karlem Gottem a Ladislavem Štaidlem. Díky tomu vzniklo trio Zelenková - Gerlová - Kahovcová, s nímž v následujících šesti letech procestovala mnoho zemí Evropy i Asie.

 

Tingl-tangl:

Život podle kalendáře

Následovala další přestávka, po níž si s chutí zazpívala s kapelou Veselka Ladislava Kubeše ml. a během několika let spolupráce procestovala s jihočeskými písničkami nejen celou republiku, ale i velkou část západní Evropy a křížem krážem i Spojené státy. A pak si život rozdělila podle ročních období. Zatímco zimu tráví v bytě na rozhraní pražských Vinohrad a Vršovic, jakmile vysvitne sluníčko, nic ji už ve městě neudrží a stěhuje se na chatu u Křivoklátu v Novém Jáchymově uprostřed křivoklátských lesů. Pozemek prý koupila koncem šedesátých let její maminka a nejprve na něm opravdu začala s partnerem stavět, pak ale dospěli k závěru, že je to pro ně přece jen daleko. A tak koupili další pozemek u Jílového a hrubou stavbu chaty s pozemkem na Křivoklátsku dali jako svatební dar Vlastě, která si prý nejprve ťukala na čelo, že přece není žádný chatař. Pak si ji ale s manželem dotvořili podle svého.

Kanyzův objev

Na sousední parcele si poté postavila její kolegyně a kamarádka Jarmila Gerlová, která ale poté emigrovala do Německa. Po návratu po roce 1989 získala objekt zpátky, a nakonec ho prodala Vlastinu synovi. Pak ještě přibyla další malá stavba s velkými okny, Vlastin letní ateliér. A protože se ke své druhé životní lásce, výtvarnému umění, naplno vrátila už před lety, další ateliér má samozřejmě i v Praze. K malování se vrátila počátkem osmdesátých let díky Janu Kanyzovi, kterému se líbila kresbička, kterou jen tak někde načrtla, a byl to prý právě on, kdo ji přivedl k olejomalbě. Brzy začala i vystavovat, a zatímco za své první prodané dílo dostala dvě stovky, dnes stojí až desetitisíce. Užívá si klidu, vyráží s přáteli na výlety na kole a co nejvíc času tráví se svými blízkými. A jak sama říká, přestala žít „v kufru”.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Divadlo Semafor, Blesk, Česká televize, Český rozhlas, Supraphon, vlastakahovcova.com)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská