Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr „bez cenzury“ a jeho boj proti „skupinám s odlišnými ideovými postoji“. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.03.2024
Ministr „bez cenzury“ a jeho boj proti „skupinám s odlišnými ideovými postoji“. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Vít Rakušan, z božího dopuštění ministr

Už je to tady, už je to tady, křičely davy při sametu roku 1989. V roce 2024 můžeme začít křičet némlich to samé. Jen v opačném gardu. Už je to tady zase, už je to tady zase. Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje dalo svým policistům podepsat dokument o prioritách policie pro rok 2024. Vedle rasismu a extrémismu za prioritu krajské ředitelství označilo i boj proti „skupinám s odlišnými ideovými postoji“. Už je tady zase.

Dokument na světlo boží přinesl server PrahaIN. „Dokument si musíme přečíst a podepsat,“ řekl jeden z policistů krajského ředitelství redakci PrahaIN. Uvést nechtěl ani svou hodnost. „Neuvěřitelné, že se taková prasárna objevila v jednom z hlavních plánovacích dokumentů a že se pod to má někdo podepsat,“ dodal druhý pro redakci. PrahaIN z Krajského ředitelství nakonec vyloudila oficiální odpověď. V ní je k dočtení, že policie rozhodně nechce zasahovat do svobody slova, jen bojovat proti demonstracím přerůstajícím v protiprávní jednání.

„V kontextu veřejného pořádku jde tedy o takové projevy, které přerůstají do protiprávního jednání. V žádném případě nejde o upření svobody slova a práva vyjádřit vlastní názor - to jsou hodnoty, které Policie ČR bez výjimky ctí,“ nechalo se slyšet ředitelství chlupatých v Jihomoravském kraji.

Dá se jim věřit? Policie je státní represivní složka, která když si vezme k srdci hysterické proklamace emočně labilních vrcholných „bezcenzurních“ politiků, stává se nedemokratickou. A začíná to vždycky „nevinně“. Ve víru veřejné diskuze uděláme z někoho dezoláta“. Nynější vláda to dělá prakticky permanentně. Naposledy při protestech těch „zlých“ zemědělců, které označila za proruské, prokremelské, ba dokonce za ruské kolaboranty. Což je z úst nejvyšších politiků reakce hodná zápisu na roli toaletního papíru. Čistě ze společenského hlediska, z hlediska dobrých mravů. Z hlediska buranství - tam jednali naši politici na úrovni.

Takže dezolát je vytvořen. Mediálně ho odsuneme do pozice člověka, který nemá právo mluvit a oponovat. Chvíli vyčkáme, pak zavřeme prvního exemplárního dezoláta. Dejme tomu třeba zrovna na pět a půl roku. Kde jsem vzal zrovna takové rozpětí trestu, netuším. Snad mi to našeptala nějaká svatá. Na exemplárních (tedy bez nestranné spravedlnosti) pět a půl roku odsouzený dezolát utiší velké množství dalších dezolátů. Donutí velkou část společnosti k útěku do vnitřní emigrace, kdy si něco myslí, ale něco zcela odlišného říká. Začíná ho řídit strach. Do kriminálu se nikomu za pouhá slova a vlastní názor nechce. Jenže ne všichni zmlknou. A tady už se nabízí jemný mediální vzkaz ve formě něčeho takového, jako je: boj proti „skupinám s odlišnými ideovými postoji“. Vzkaz těm, kteří nezmlkli. Sametová cenzura. Přichází s varováním. Jako exekuční příkaz. Nejdřív tři doporučené dopisy, pak zabuší exekutor u dveří.

Policii se nemá slepě věřit. Jejich ujištění, že „v žádném případě nejde o upření svobody slova a práva vyjádřit vlastní názor - to jsou hodnoty, které Policie ČR bez výjimky ctí,“ není hodnověrné. Policie totiž slouží primárně režimu, nikoliv lidem. Za Rakousko-Uherska byla policie bič na lid. Za Hitlera, za komunismu. Většinu naší historie, i té nedávné, byla policie velmi ochotnou loutkou v rukou demagogů. No, a teď se do této role dozorce může lehce vrátit. Labilní politika ji k tomu dává velké množství příležitostí. V interním dokumentu doslovně stojí boj proti skupinám s odlišnými ideovými postoji.

Teď nastoupila jiná nespokojenost. Bez ideologie novolevičácké předurčenosti, vyvolenosti. A ta není politickou věrchuškou podporovaná. Teď vychází nespokojenost ze středu obyvatel republiky. Tam policisté upírají svou pozornost. K těm „zlým“ zemědělcům, k rétorickému odporu, který nutně rozvášňuje.

Pro zajímavost. Kanadský ministr spravedlnosti Arif Virani (Kanada je na Západě, kam tak úpěnlivě patříme) přišel s návrhem nové spravedlnosti pro podobné „dezoláty“. Informuje o tom, mimo mnohých dalších, kanadský zpravodajský server The Globe and Mail. Zákon by nově podle ministra mohl dopadnout i na lidi, u kterých je podezření, jen podezření, že v on-line prostoru napíší nebo řeknou něco nenávistného. Podezření. Jen podezření. Jako trest je navrhované domácí vězení a odpojení od internetu. Přičemž vše se to opět má ukrýt za onen mýtický boj proti terorismu a dětské pornografii. Jak jinak. Ve veřejné debatě v Kanadě se na to konto rozhořela vášnivá diskuze o svobodě slova. Takže navrhovaný zákon bude, snad, smeten ze stolu. Ale fakt, že tak totalitní metoda napadla kanadského ministra pro spravedlnost, je nesmírně varující.

Stejně tak je varující, že Policie České republiky si za účasti výmluv o ctění svobody slova přitluče pendrekem Veřejné bezpečnosti do interního dokumentu slova o boji proti „skupinám s odlišnými ideovými postoji“.

S ohledem na to, že patříme na Západ, jak až moc je nepravděpodobné, že česká policie začne nahánět právě dezoláty a ztrpčovat jim život… když podobnou metodu vlastně už i provozuje. Za komentáře na sociálních sítích už lidé chodí podávat vysvětlení na vyšetřovnu. Jen to ještě nemáme tak úplně usazené v zákoně. Ale o to se jistě rád postará náš bezcenzurní ministr Österreich.

Policii se nesmí věřit, ta se musí prověřovat. I náznak návratu ke starým dobrým časům, kdy policie byla prodlouženou rukou totality, se musí hlasitě odsoudit a nutit policii ke zpátečce. Na řetězu musíme ty strážce zákona mít. I kdyby v interním dokumentu Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje byla jen špatná formulace, a policisté vše mysleli dobře, je třeba jim připomenout a do nekonečna připomínat, že musí být už z Ústavy ČR obránci svobody jedince i celé společnosti. A to i proti emoční nestabilitě režimu a jeho představitelů.

Zdroje: The Globe and Mail, PrahaIN

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb