Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde je Cvokáčov, jak dlouho může přežít lež a opravdu si vzal Ivu Pazderkovou? Horká židle Lukáše Pavláska

02.03.2024
Kde je Cvokáčov, jak dlouho může přežít lež a opravdu si vzal Ivu Pazderkovou? Horká židle Lukáše Pavláska

Foto: Se svolením Stream (stejně jako snímek v článku)

Popisek: Lukáš Pavlásek v talkshow René Kekelyho Face to Face

Je známý především jako stand-up komik, je ale také herec, spisovatel, básník a autor písňových textů. V StarDance se jako medvídek protančil v roce 2015 až do finále. Je opravdu neúnavný bavič, nebo je v soukromí spíš uzavřený a vážný?

Lukáš Pavlásek přijal pozvání k dlouhému rozhovoru od René Kekelyho bez váhání. Mimo jiné se totiž rozhodl konečně odhalit pravdu o tom, jak to bylo s jeho manželstvím s Ivou Pazderkovou. A jak to mezi sebou mají dnes. Jak vznikají stand-up scénky Na stojáka a proč komikovi nevadí, že na něj diváci pohlížejí jako na Tydýta nebo troubu? A kde tahle jeho tvář vlastně vznikla?

Vždycky chtěl bavit lidi

Sice si prý chvíli přál být chirurgem a studoval nejrůznější lékařské knihy, nakonec z toho ale zbyly právě jen ty knihy a maturita na Střední knihovnické škole. Stát se profesionálním hercem ho nenapadlo, přestože od dětství rád bavil lidi. „Vymýšlel jsem všelijaké scénky ve škole i pro rodinu, pak jsem je předváděl a přál jsem si, aby se lidé smáli,“ zavzpomínal, jak měl v sobě vždycky kus exhibicionisty, ale také komika.

V mládí hrál s kapelou, ale brzy zjistil, že jsou lepší kytaristé než on, takže si přisvojil roli konferenciéra a začal mezi písničky vkládat vtipné mluvené výstupy. Protože to ho bavilo nejvíc. Po pár zaměstnáních se pak odhodlal jít na konkurz do pořadu Na stojáka, který v roce 2004 chystala televize HBO. „Šli jsme tam s Ivou Pazderkovou a oba jsme uspěli. Od roku 2005 jsem pak v pořadu pravidelně vystupoval,“ připomněl nejen, jak tímto pořadem uvedli s Ivou Pazderkovou na českou scénu u nás do té doby neznámý žánr stand up comedy, ale také jak se spolu seznámili.

Největší fejk komikova života

S Ivou podnikli krátké turné po Spojených státech, a když se vraceli, v letadle dostali nápad. „Iva se mě držela za ruku, protože se bojí létat, a tak se potřebuje někoho držet. Dívali jsme se na ty ruce a napadlo nás, že kdyby na nich byly prstýnky, vypadáme jako manželé. Tak to celé vzniklo, po cestě jsme vymysleli celý příběh, jak jsme se v Las Vegas vzali a že jsme manželé, ale moc nám to neklape.“ Bulvár po historce hladově skočil a oba aktéři s vážnou tváří dlouho tvrdili, že se vzali, pak že se rozvádějí. Dokonce uměli i zdůvodnit rozvod, jsou spíš jako bratr a sestra a manželství by jim nefungovalo.

Lukáš se pak krátce nato oženil s krásnou Denisou a Iva jako kamarádka přišla na svatbu. I tehdy ještě všichni tři tvrdili, že na tom nic není, protože manželství Lukáše a Ivy byl jen úlet. Pazderková sice už před časem přiznala, že Pavláskovou ženou nikdy nebyla, jenže pořád kolovaly fámy a nebylo jasné, kde je pravda.

„My jsme se opravdu nikdy nevzali, celé jsme si to vymysleli. Byla to trochu taková zkouška, jak dlouho bude trvat, než pravda vyjde najevo,“ udělal za historkou poslední tečku Lukáš v pořadu Face to Face tento týden. „Pravda. Vidíte, on to byl vlastně takový filozofický pokus, zjišťovali jsme, jak dlouhou životnost může mít taková lež. V dnešním světě jsou ty hejty a lži tak rozšířené, že najít pravdu je někdy hodně složité,“ zamyslel se nad pokusem oblbnout lidi vymyšlenou historkou, který jim vydržel nečekaně dlouho.

 

Pavlásek_Kekely_Face to Face

Herec a komik Lukáš Pavlásek s moderátorem René Kekelym v studiu talkshow Face to Face

Stand up scénka nemůže být čistá improvizace

René Kekelyho zajímalo i to, kolik je ve stand up výstupech připraveného a kolik improvizace. „To nemůže být čistá improvizace, to by se nedalo zvládnout. Já si vždycky něco napíšu. a pak to zkouším na publiku. Protože každé publikum je jiné a reaguje na jiné věci. Takže podle toho, jaké je publikum, vkládám do připravené kostry improvizované vtipy. To se po čase ustálí a je z toho zafixovaná scénka,“ líčil komik, kolik času zabere příprava vystoupení. Vysvětil, že sedmiminutové scénky mají svá pravidla, třeba že po dvou úvodních větách má přijít vtipná replika, aby se diváci poprvé zasmáli. Vlastně to vypadá jako docela náročná práce pro bystrý mozek, a přitom mají lidé Lukáše zafixovaného spíš jako hloupoučkého troubu. Nevadí mu to?

Je mi jedno, že si myslí, že jsem tydýt

„To celé vzniklo, když jsem kdysi hrál tydýta v jedné reklamě, která se hodně často vysílala,“ vyprávěl. „To znají i jiní herci, že si je publikum spojí s nějakou postavou. No a mně tak přiřkli toho tydýta. Mně to nevadí. Jde mi hlavně o to, aby se lidé bavili, a jsem rád, když se mi daří je rozesmát.“ Přesto by rád v komickém herectví pokročil. Jeho největším vzorem je Louis de Funès, a tak by byl rád, kdyby mu jednou někdo nabídl tak velkou komickou roli. Zatím si zahrál ve filmech, v seriálu Na vodě, ale na tu pořádnou roli stále čeká.

„Ale nestěžuji si, práce mám hodně. Třeba když jsem byl v StarDance, zároveň se natáčel seriál Na vodě. Byl jsem přesvědčený, že vypadnu v šestém kole, takže se podle toho nastavil i natáčecí plán. A musel se měnit, protože jsem postoupil až do finále. To bylo náročné, do noci jsem trénoval a ráno jsem musel na natáčení,“ líčí, jak se pracovní aktivity někdy nakumulují. Přesto by šel do StarDance ochotně znovu, celé to pro něj byl velký zážitek. „Včetně té trémy, kdy se mi třásla kolena, než jsem nastoupil na parket.“

Mezi divadlem a psacím stolem

Kromě divadla a natáčení se Lukáš Pavlásek realizuje také psaním knížek. Píše pro dospělé i pro děti. „Teď mě čeká nová knížka. Napsal jsem dvě knížky pro děti, Bláznivá škola a Neuvěřitelně šílené příběhy. Do třetice jsem napsal třetí, ta se bude jmenovat Výprava do Cvokáčova. Když jsem byl malý, měl jsem rád knížky, v kterých se dalo něco hledat. Takže jsem vytvořil městečko Cvokáčov, v kterém se odehrává šestnáct cvokáčských příběhů a v ilustracích je třeba i mapa Cvokáčova,“ líčil s nadšením, že nová kniha pro děti vyjde už v květnu. A s hrdostí dodal, že teď píše také příběhy do Čtyřlístku. „Na to jsem pyšný, protože Čtyřlístek, to je legenda, která stále žije svým skvělým životem.“

Zdroj: Face to Face, Stream

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková