Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiér Fiala měl pravdu. Korigovat lidem informace musíme. A budeme. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.03.2024
Premiér Fiala měl pravdu. Korigovat lidem informace musíme. A budeme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Umělá inteligence a její omyly

Na povrch vybublala jedna ostuda pro dominantního propagandistu a zároveň vyhledávač Google. Jeho umělá inteligence Gemini zkreslovala dějiny. A to u generování obrázků, kde například po zadání příkazu – namaluj mi obyvatele 16. století ve Skotsku – vymaluje rusovlasou ženu, za ní statného černocha. Přičemž černoši v Skotsku v té době nebyli. Umělá inteligence Gemini vygenerovala míšeneckou, negroidní královskou rodinu ve Velké Británii 18. století. Husity vykreslila jako jakousi směs indoafrického původu. A tak dále, a tak podobně. Po kritice Google stáhl generování obrázků a označil problém za prostou chybu při vývoji, kterou opraví. Ale chyba to nebyla.

Hned vedle této ostudy se přetřásá Google jako vyhledávač. Jeho manipulace, kterou si můžete okamžitě vyzkoušet. Po zadání hesla „happy white woman“ Google vyplivne řadu obrázků, kde je bílá žena v drtivé většině na obrázku s černošským nebo míšeneckým mužem. A je, jak jinak, velmi šťastná. Pokud do vyhledávače Google zadáte heslo „happy black woman“, dostane se vám jen obrázků šťastných černošek. Žádný běloch v pozadí. Podobné je to i u hesla „happy asian woman“. Obrázky usměvavých asijských žen. Ale i tam už postoupila progrese, pár snímků je uvědomělých, kdy za asijskou ženou stojí černoch. Ovšem ta očividná nenávist Googlu k bílé rase jako takové by mohla stát v encyklopedii hned vedle hesla o Josephu Goebbelsovi. Je to prostý rasismus proti bílé rase.

Stejnou metodu jsem použil u francouzského nezávislého vyhledávače Qwant, který dbá na soukromí uživatelů a nefiltrování informací. Výsledek? Zcela normální. Najdete, co hledáte. Tedy šťastnou bílou ženu bez povinné kvóty na jednoho či více černochů.

Google ovládá celosvětově 92 % trhu ve vyhledávání. V ČR je to 80 %, kde s ním bojuje lokální vyhledávač Seznam. Zároveň Google generuje neuvěřitelné množství kapitálu a může si tedy dovolit vyvíjet podobné prostředky propagandy, jako je umělá inteligence Gemini. Ta je pak programovaná lidmi, kteří záměrně pokřiví algoritmus vyhledávání tak, aby bílá žena byla v drtivé většině po boku muže černé rasy.

Dochází i k manipulaci při vyhledávání. Jeden příklad za všechny. V době covidového tunelování budoucnosti lidstva Google korigoval informace po zadání dotazu, zda vir pocházel z laboratoře. Google informaci potlačoval, jako výsledek vyhledávání v té době dával odkazy na vyjádření Světové zdravotnické organizace, která se v první polovině likvidace světové ekonomiky covidem stavěla zcela na stranu Číny. Google odkazoval na podobné obskurní spolky, jako je v ČR Cemperův „fackt-checkingový“ spolek Manipulátoři, kde už samotná otázka byla označená prakticky za dezinformační a „odborník“ typu Cemper vysvětloval, že se stovky skutečných odborníků záměrně mýlí, když poukazují na to, že vir má znaky umělé manipulace.

Googlovská, tady by se chtělo snad až napsat goebbelsovská, metoda manipulace křiví tok informací. Činí tak záměrně, věrna svému ideologickému přesvědčení. Nepíšu politickému zadání, protože Google se sám stal zadavatelem toho jediného schváleného směru, kterým jako lidstvo můžeme jít. Je to globální hráč na poli ovlivňování pravdy. A jako takový si osobuje právo mít pravdu a na ni monopol.

S ohledem na růst významu umělé inteligence je to děsivé. Umělá inteligence bude brzy nabízená zdarma do tabletů a chytrých telefonů. Stane se pevnou součástí celé civilizace. A umělá inteligence od společnosti Google bude převažovat. Však už teď má Google 92% dominanci jako vyhledávač. Jakou dominanci bude mít u umělé inteligence?

A teď si představme, jak obrovský prostor pro zkreslování informací nebo pro potlačení určené části názorové palety lidstva je tady připravený. Stačí poukázat znovu na to Googlem vyzdvihované cemperovské „ověřování faktů“ za covidu vzdor skutečným odborníkům.

Fascinující představa – být za pomoci algoritmu vytvořeného v selance těch nejfanatičtějších progresivistů odstraněn z veřejného dění. Nestane se nic proti Ústavě, svobodu slova bude jedinec stále mít, svobodu vyjadřování také. Jen ho kvůli algoritmům umělé inteligence nikdo neuslyší. Protože bude patřit do skupiny těch, kteří nemají co kecat do běhu své země, světa kolem sebe. A neuslyší ho, většina lidí si na svých chytrých zařízeních samozřejmě odklikne, že chce lepší služby s umělou inteligencí. A bude jim vlastně jedno, že tok informací jim zkorigují. Dovolím si upozornit, že jestli se to rozjede ve velkém, máme tady totalitu progresivní levice jako vyšitou. A ono se to rozjíždí.

Dochází tak na vizionářská slova našeho nejlepšího premiéra ze všech (to byla ironie, abych nebyl vzat u huby): „My musíme chránit za každou cenu, a na tom záleží osobně i mně, svobodu slova, projevu, všechny atributy, které ke svobodné společnosti patří, na druhé straně lidé mají právo na to, aby informace byly korigovány,“ řekl premiér Fiala na konci roku 2022 pro Deník. Korigované informace. Že on ten Fiala tušil, co se na nás řítí.

Zahájil jsem nedávno (já vím, měl jsem to udělat už dávno, však od Windows jsem ke svobodnému Linuxu odmigroval už před deseti lety – nadšeně doporučuju i po deseti letech, je to dokonalý operační systém) útěk ze všech možných služeb Googlu. Kupodivu je takový detox náročný, protože Google je velmi komplexní co do nabízených služeb. Ale tady je třeba se inspirovat vládou a prostě diverzifikovat zdroje a snažit se co nejvíc odpojit od systému, který neslouží, ale snaží se vzít na člověka otěže.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb