Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V padesáti si říká o role s problémem. Jan Révai prožil coming out a tvrdý výcvik v poušti. VIP skandály a aférky

27.02.2024
V padesáti si říká o role s problémem. Jan Révai prožil coming out a tvrdý výcvik v poušti. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jan Révai v seriálu Extraktoři

Před pár dny mu bylo padesát. Dávno není tanečníkem, který si občas zahraje. Dnes si říká o role, které si žádají psychologii a prožitek. Jeho dobrodružná povaha trochu zkrotla, a tak je pro něj pěkná role stejný zážitek jako jízdy na motorce před dvaceti lety.

Jemnou tvář s chlapeckými rysy ozdobily mužné vrásky a plnovous skoro krakonošovský. Štíhlá postava tanečníka mu zůstala, doplnily ji ale pevné svaly. Z adrenalinového dobrodruha se proměnil v otce rodiny. Přesto v něm zůstal kus věčné touhy po dalekých obzorech. A po změně. Tu mu nyní přinášejí hlavně role ve filmech a seriálech. Policejní pistoli ze Specialistů loni vyměnil za vojenský samopal a úplně jinou roli si pak na vlastní přání dopřál v teenagerovském seriálu Sex O´clock. Proč chtěl být tátou, který opouští rodinu kvůli lásce k muži? 

 

V seriálu Sex O Clock

Zajímavý je člověk s problémem

Když byl pozván na casting na seriál Sex O´clock, neváhal nabídku přijmout. Původně měl ale hrát roli Patrika, muže, kvůli kterému Michal opustí rodinu. „Zdálo se mi ale, že ten je takový moc naléhavý, hodně tlačí na pilu,“ říká Jan Révai v rozhovoru na Nově. „Mnohem víc se mi líbila postava Michala, protože to je člověk, který něco prožívá. Možná celý život má problém, který se po letech manželství rozhodl řešit.“ Při castingu tedy naznačil, že by mu asi víc seděla role Michala, nechali mu ji vyzkoušet a ono to vyšlo. Z práce na seriálu byl nadšený, nejen proto, že se natáčelo mimo Prahu, a tak se mohl soustředit na práci a neodbíhat pro děti do školy, ale také pro skvělou komunikaci s režiséry Janem Bártekem a Karolínou Zalabákovou. Chválí je za to, že přesně věděli, co od herců chtějí a nenechali vše jen tak plynout, jak to někdy u seriálového natáčení bývá. Seriál je teenagerovská komedie, ale postava Michala prožívá skutečně těžkou situaci. „Je to vlastně psychologické drama,“ s úsměvem popisuje herec, jak se mu do komedie vloudil docela jiný žánr.

 

V seriálu Sex O Clock, s Csongorem Kassaiem, který nakonec místo Révaie získal roli jeho milence Patrika

Tajný agent ve svých rolích žije

Druhou rolí, ve které teď Jana Révaie můžeme vidět na Voyo, je speciální agent, operující v exotickém Pákistánu. Je pro muže tajný agent rolí snů? Herec přiznává, že pro něj trochu ano, protože v srdci je dobrodruh. Hlavně ho ale zaujal scénář, popisující skutečný příběh dvou dívek unesených teroristy a jejich osvobozování. Poprvé se dověděl, kdo je to extraktor – člověk, operující na cizím území sice s pověřením vlastní vlády, ale pro místní nelegálně. Dokonce měl možnost se s jedním takovým mužem setkat a vyptat se ho nejen jak taková akce probíhá, ale také jaký je to život být extraktorem. „Oni mají mezi sebou zvláštní způsob komunikace, aby je nikdo nepoznal. Dokonce používají vlastní slovník, narážky. Překvapilo mě, kolik identit, pasů, dokladů tihle lidé používají a jak rychle je musí měnit,“ líčí Jan Révai v rozhovoru na Nově, jak pronikal do světa své postavy. „Vlastně v tom je podoba s herci, jenže my ty postavy žijeme, zatímco oni je musí žít.“

 

V seriálu Extraktoři, s Jakubem Štáfkem

Vojenský výcvik je jiný než policejní

Při přípravě na roli extraktora absolvoval Jan Révai i vojenský výcvik se zbraní. „Bylo to něco úplně jiného než u rolí policistů, kriminalistů. Já jsem už pistoli v ruce měl, tak jsem si to jen oživoval, ale tohle bylo mnohem tvrdší. Vojáci se s tím nemažou, když se mnou měl někdo prásknout o zem, tak to prostě udělal,“ popisuje, co musel pro roli vytrpět. 

Směrem k zapadajícímu slunci

Jan Révai je známý tím, že má rád dobrodružné cestování, třeba na motorce i v divokých terénech. Říká, že všechny jeho končetiny nesou na sobě jizvy po nějakých úrazech. Kdy se v něm probudila dobrodružná povaha? „Jako kluk jsem chtěl jezdit na koni. Chodil jsem do jezdeckého klubu mnohem dřív, než se smělo skutečně na koně sednout, to bylo ve dvanácti letech. Pořád jsem čekal a toužil. Když k tomu konečně došlo, měl jsem rád, když se vyjelo do přírody. Navečer jsme se vraceli a před námi byl západ slunce. Tenkrát to byla nejen ta romantická příroda, ale také ten směr – na zakázaný Západ, do neznáma.“ Ta touha po objevování a zážitcích v něm zůstala, jen dnes říká, že cítí, že ty touhy po dobrodružství jsou už mnohem omezenější než třeba před dvaceti lety. S partnerkou, slovenskou herečkou Zuzanou Šulajovou, má dva syny a role otce je pro něj zážitkem sama o sobě. A stejně tak jsou pro něj intenzivním zážitkem pěkné role, to prožívá stejně jako dobrodružství objevování nových krajů. 

Dny s evropskými filmy se blíží

Dny evropského filmu jsou tradičně svátkem pro všechny, kdo mají rádi zajímavé filmy, které mnohdy ani v kinech neuvidíme, protože patří víc na festivalové přehlídky. Také letos čekají příznivce evropského filmu vesměs v české premiéře uvedené snímky. Přehlídka nabídne přes tři desítky děl uznávaných režisérů i svěží debuty ověnčené cenami z festivalů v Cannes či Benátkách i v rámci národních filmových cen. Bez ohledu na filmový žánr snímky odrážejí aktuální témata. Festival mimo jiné nabídne samostatnou sekci věnovanou režisérce Jessice Hausner, novinku Wima Wenderese Anselm, vítězný snímek loňského ročníku MFF Karlovy Vary Blažiny lekce, bláznivý životopis Salvadora Dalího nebo otevřenou zpověď hudebníka Peta Dohertyho (na snímku, se svolením SMART Communication).

 

Dny evropského filmu proběhnou od 4. do 9. dubna v Praze, Brně a Ostravě a od 10. do 14. dubna v rámci festivalových Ozvěn se přesunou do desítky kin v dalších městech celé České republiky. Kompletní program bude zveřejněn 4. března. 

Na Comic-Con přijedou hvězdy ze Star Wars i z Harryho Pottera

„I letošní ročník svátku popkultury nabídne zvučná jména. Už na sklonku roku jsme oznámili účast Chrise Barrieho, oblíbeného britského herce, který se nejvíc proslavil ztvárněním role Arnolda Rimmera v seriálu Červený trpaslík. Vedle jeho jména teď přibyli i další oblíbenci. Mezi nimi rozhodně Warwick Davis, další Brit, který proslul výraznými rolemi postav malého vzrůstu, ať už v sérii Harryho Pottera (hrál v posledním, sedmém díle skřeta Griphooka, na snímku se svolením Media Marketing Services) nebo třeba ve Star Wars. Program ozvláštní určitě i Erick Avari, indo-americký herec, který se proslavil postavou Kasufa, vůdce domorodců na planetě Abydos ve filmu i seriálu Hvězdná brána. A nezapomněli jsme samozřejmě ani na fanoušky Star Wars,” láká na program Pavel Renčín, marketingový ředitel společnosti Active Radio, která akci spolupořádá. „Pomyslnou třešničkou na dortu je Anthony Daniels, proslulý postavou ikonického protokolárního droida C-3PO ve filmové sérii Star Wars, který je jediným hercem, jenž pracoval na všech dvanácti Star Wars kino-filmech.”

 

5. - 7. dubna se se všemi hosty a bohatým doprovodným programem Comic-Conu můžete setkat v pražském Universu. 

V Ulici se dějí věci

Herce Ondru Havla, kterého fanoušci Ulice znají jako Jirku Hložánka, překvapila přímo na natáčení jeho manželka a moderátorka Fajn rádia Bára Havlová. Bára si spolu s týmem Ulice a Fajn rádia připravila na svého manžela prank, kdy za ním přišla přímo do ostrého záběru natáčení Ulice. Ondra však pohotově improvizoval a zahrál záběr až do konce, jako by to všechno bylo ve scénáři.

 

„My si s Ondrou ze sebe rádi děláme legraci. Ještě v době, kdy jsme byli oba na Fajn rádiu, tak byly různé pranky mezi kolegy dost časté, a i doma občas něco vymyslíme. Nicméně tentokrát to bylo hodně jiné tím, že u toho byl obrovský televizní tým a zákulisí televize,“ popisuje netradiční zážitek z natáčení Ulice Bára Havlová.  

Zdroj: Nova, CSFD, Wikipedie, SMART Communication s.r.o., Czech News Center a. s., Media Marketing Services a.s.

 

Vložil: Ela Nováková