Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mimořádný talent, který zdědil, málem zahodil. Naštěstí mu rázný otec uštědřil výchovných pár facek. Tajnosti slavných

23.02.2024
Mimořádný talent, který zdědil, málem zahodil. Naštěstí mu rázný otec uštědřil výchovných pár facek. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Zdeňka Bartáka

Popisek: Hudební skladatel a producent Zdeněk Barták, mimo jiné autor dlouhé řady nesmrtelných hitů

VIDEO Půl milionu, milion… V takových počtech se kdysi prodávaly gramofonové desky s jeho hity. Mimořádný dar, který mu nadělily do vínku sudičky, ale vykoupil velkým trápením, které se mu nikdy nepodařilo překonat.

Hudební talent je v jeho rodině dědičný, Zdeněk Barták ho zdědil po otci a předal synu Danielovi. Nemalé úspěchy sklízel s úspěšnými hity, které složil pro Michala Davida, například Nenapovídej a Non stop, které mu vynesly Zlatou a Platinovou desku hudebního vydavatelství Supraphon za 500 000 a milion prodaných nosičů. Největší popularitu a uznání mu ale vynesla až filmová hudba a produkce. Stal se mimo jiné dvorním skladatelem filmového režiséra Jaroslava Soukupa, je autorem hudby ke všem jeho celovečerním filmům, například Vítr v kapse, Discopříběh, Svatba upírů či Byl jednou jeden polda. Hudbou ale doprovodil i řadu televizních pořadů a seriálů a má na kontě i muzikálové projekty.

 

Kamarád:

Výchovných pár facek

Narodil se 31. srpna 1954 do rodiny legendárního kapelníka, jehož orchestr patřil s orchestry Karla Vlacha a Gustava Broma k nejúspěšnějším tanečním hudebním seskupením v Evropě a prošla jím celá řada populárních zpěváků. Ve třech a půl letech začínal hrát na housle, v šesti se začal učit v Lidové škole umění na klavír a tvořil první pokusy o vlastní melodie. Pokračoval na konzervatoři, kde studoval tubu a skladbu, přestože vlastně hudbu studovat vůbec nechtěl. „Nakonec mi dal tatínek pár facek a musel jsem jít dělat dodatečné zkoušky na konzervatoř,“ zavzpomínal na své začátky v rozhlasovém rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým. Hrát začínal v orchestru svého otce, Zdeňka Bartáka staršího, už během studia ale vystupoval od roku 1973 se skupinou Fontána Pavla Sedláčka a skládal první písničky pro populární interprety. Tou úplně první byl Kamarád pro Hanu Zagorovou.

Nejtěžší ztráty

Staré přísloví říká, že za úspěch se platí, a Zdeněk Barták za ně platil velmi brzy a krutě. Poprvé se ženil už ve dvaadvaceti, jeho o rok mladší Marie byla těhotná. V sedmi měsících ale dítěti přestalo bít srdce, takže ho musela porodit mrtvé. Jen o pár týdnů později je během návratu z festivalu Bratislavská lyra vytlačil ze silnice kamion. Při nárazu do stromu Marie zemřela a zraněnému Zdeňkovi se zhroutil svět. Přesto se poměrně brzy oženil se podruhé, v roce 1980 se mu narodil syn Daniel, známý herec, skladatel, zpěvák a klavírista, mimo jiné autor úspěšného muzikálu Mefisto. Partnerské štěstí ale nakonec našel až po boku třetí manželky Ludmily, s níž žije už déle než třicet let.

 

Non stop:

Platinový milionář

Po odchodu z Fontány založil vlastní skupinu, která doprovázela herce Jiřího Hrzána, s nímž několikrát objel republiku s představeními Drahé tety a já nebo Role, které jsem nehrál. Po Hrzánově tragické smrti v roce 1980 se na dva roky odmlčel, pak založil skupinu 220, s níž opět vystupoval po celé republice a skládal písničky pro přední interprety. Skládat scénickou hudbu začal pracovat i pro různé divadelní inscenace. Odjakživa ho sice lákal film, dostat zakázku ale bylo velmi těžké. Povedlo se mu to až v roce 1979, kdy složil hudbu pro film režiséra Jaroslava Soukupa Drsná planina. Stal se Soukupovým dvorním skladatelem a napsal hudbu ke všem jeho celovečerním filmům, od komedie Vítr v kapse přes Pěsti ve tmě či Lásku z pasáže po Discopříběh. Právě tehdy se také zrodily jeho největší hity Nenapovídej a Nonstop, složené pro Michala Davida, které mu vynesly zlatou a platinovou desku Supraphonu a půl milionu a milion prodaných titulů. A také přijal nabídku Františka Janečka vystupovat s jeho Kroky jako klávesista a zpěvák.

První muzikál

Po dalších třech letech ježdění po republice se v roce 1989 rozhodl ukončit koncertní činnost a naplno se věnovat filmové tvorbě. Díky tomu se zrodily mimo jiné další nesmrtelné hity Karla Gotta, dlouhodobá spolupráce s Dádou Patrasovou, na jejíchž CD pro děti se podílel s Felixem Slováčkem i jako spoluproducent, a s populární moderátorkou hudebních hitparád Terezou Pergnerovou. Začal skládat hudbu i k televizním seriálům, ze Zdivočelé země vyšly i soundtracky a následný celovečerní stejnojmenný film byl nominován na Českého lva za rok 1997. O rok později měl v Hudebním divadle Karlín premiéru muzikál Anděl s ďáblem v těle, na němž spolupracoval s Jiřím Svobodou, ze seriálu Hotel Herbich vyšel i hudební soundtrack.

 

Zdivočelá země:

Objednávka ze Soulu

Jeho doposud nejvýznamnějším dílem je muzikál The Tempest (Bouře), složený k oslavám milénia pro Státní operu v Soulu na motivy divadelní hry Williama Shakespeara. Velkolepá show v hollywoodském stylu měla premiéru 20. listopadu 1999, stala se nejlepším muzikálem roku asijského kontinentu a Zdeněk Barták získal hlavní cenu v kategorii nejlepší hudba roku. A v roce 2002 si přidal do sbírky další Grand Prix v kategorii nejlepší hudba roku za muzikál Romeo a Julie, napsaný opět pro Státní operu v Soulu. Velký úspěch měla i další zakázka, muzikál A Christmas Carol, inspirovaný Vánoční koledou Charlese Dickense. Jeho díla jsou v Soulu velmi žádaná, celkem už jich složil sedm. „Muzikály jsem psal na objednávku na korejské texty, ale celkem umím jenom asi sedm korejských slov. Musel jsem mít překladatelku a psát si texty foneticky,“ prozradil.

Píseň pro Bocelliho

Mimo jiné složil hudbu i pro zahajovací ceremoniál Mistrovství světa v kopané 2002, dětský muzikál Popelka či nejúspěšnější píseň alba světoznámého tenora Andrea Bocelli Cieli di Toscana. V anonymní soutěži, které se zúčastnilo sedm autorů z celého světa, získal první místo, píseň E Mi Manchi Tu zařadil Bocelli do svého repertoáru a album získalo v řadě států po celém světě zlatou či platinovou desku. „Andrea píseň nechal otextovat v Itálii. Když ji nazpíval, poslal mi ji zpět, protože chtěl vědět, zda jsem spokojený. A to je pro mě projev největší pokory opravdového mistra,“ dodal.

 

E Mi Manchi Tu:

Hitmaker a divadlo

Hudební skladatel a producent Zdeněk Barták rozhodně nezahálí. Kompletní výčet jeho úspěchů by byl tak dlouhý, že by je stěží někdo učetl až do konce, samostatnou kapitolou je jeho spolupráce s předními českými divadly, na jejichž scénách už uvedl více než deset muzikálů a mimo jiné se prý máme těšit na další. Zároveň jeho scénická hudba doprovází celou řadu různých divadelních inscenací. Je prostě hitmaker s mimořádným citem pro filmové i jevištní formy. „Určitě se svojí tvorbou nehodlám končit, jsem plný nápadů a energie,“ dodává. Alespoň tedy připomeňme, že se můžeme zaposlouchat do jeho hudby například při sledování populárního krimiseriálu Policie Modrava.

(zdroje: Wikipedia, zdenekbartak.cz, ČSFD, Česká televize, Supraphon, Filmový přehled, Blesk, Český rozhlas, FDB)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská