Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chlumec, hlavní město sedláků. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.02.2024
Chlumec, hlavní město sedláků. Komentář Štěpána Chába

Foto: Radek Kotas

Popisek: Výstava v odstavném pruhu pražské magistrály

Pondělní protest jedněch zemědělců (ti druzí se distancovali) dopadl velmi česky. Malostranské náměstí, kde se v posledku křičelo a kam se také slezla prakticky celá politická opozice, by se mělo přejmenovat na Chlumec. Sedláci, Chlumec… je to u nás takové zažité a v pondělí oživené. Vítězí parta Petra Fialy se svým mrchožroutským PR o proruských dezolátech.

Češi nemají odvahu. Jsou spořádaní, tiší, poslušní. Prokázali to za Rakousko-Uherska, za Hitlera, za bolševismu. Tiše sloužit, jen trochu kverulovat nad pívem, dál se nedopracovali. Většinou je to dobře, někdy je to na škodu. Nakoukl jsem do rozhovoru pana Jandejska a pana Vidláka u Jany Bobošíkové z neděle, den před protestem. Těch siláckých řečí – Fiala se bojí, teď jim to ukážeme, věci vyplujou na povrch,... Jéžišku na křížku, pak přišlo pondělí.

Prahou se v ranních hodinách rozeznělo temné hučení motorů, dle rétoriky premiérovy party zvuk připomínající příjezd tanků v 68 roce. Ale to se na magistrálu jen spořádaně řadily traktory. Spořádaně, do odstavného pruhu, aby se neřeklo. Sešlost vyrazila na Malostranské náměstí, kde už na traktoristy s úsměvem čekala vrchní komunistka Kateřina Konečná a rozdávala brožurky. Před budovou ministerstva zemědělství se řvalo na ministra Výborného, aby podal demisi, předala se mu ostrá žádost z traktorových kabin. Návrat na Malostranské náměstí už lemoval Tomio Okamura následovaný Jindřichem Rajchlem a jejich nohsledy. Pak se to neslavně rozpustilo.

Porovnejme s Francií, Německem nebo Polskem. Zemědělci vyjeli jako neřízená střela, začali vytvářet svou neposlušností, ke které, mimo jiné, vyzýval Čechy i bývalý prezident Miloš Zeman, velmi vážné problémy, blokování silnic a dálnic, pokus o vyhladovění Paříže, blokování hranic (žádné symbolické, které nám ve čtvrtek předvedou zemědělští mopslíci vlády z Agrární komory), blokování letišť, zastavování kamionů a likvidování převáženého zboží. Prostě binec hodný protestů, které organizátoři myslí vážně a které také mají něco změnit.

A ty naše pondělní trachtace na magistrále v odstavném pruhu? Došlo na slova Miroslava Kalouska, který zkonstatoval, že nás čeká přehlídka traktorů zakoupených z dotací Evropské unie. Přehlídka to byla vskutku nádherná. Škoda, že na Malostranském náměstí zemědělci nepostavili na to odpoledne protestní farmářské trhy a neprodávali o trochu levnější brambory. Alespoň nějaký užitek by ta paráda měla. Fotečky s nebohými traktory lemovaly ten den sociální sítě hojně. A hojně právě u opozice. Z odstavného pruhu magistrály čišela jen taková podivná česká únava z věcí veřejných. 

(Zajímavostí zítřejší jízdy Agrární komory a spol. je, že jedním z koordinátorů protestní jízdy" je Lukáš Jurečka, bratr našeho ministra. Aneb když vyjede do ulic vlastně vládou řízená protestní vlna, to už je úsměvné nakvadrát. Tady se protestuje tak, jako kdyby to sepisoval Jaroslav Hašek a královsky se u toho bavil. Pondělní přehlídku traktorů tak následuje čtvrteční přehlídka. V mezidobí nám Alexandr Vondra v praxi ukáže, co to je dezinformace, a Rohlík vyhlásí politický džihád, který už v úvodu nabral označení chucpe.)

Pánové, takhle se protesty nedělají. To byla ostuda. Vždyť se vám ti, které jste chtěli vyděsit, jen smáli. A smát se budou ještě týdny a týdny. A co vás napadne dalšího? Zase ve vší slušnosti zaparkujete za několik týdnů pár traktorů na jedno odpoledne v odstavném pruhu? Aby náhodou nedostal někdo pokutičku? Aby mu nestrhli dopraváci nějaké ty bodíky? (V tomto bodě obžaloby se vyjádřil jeden z organizátorů, pan Vidlák, napsal, že hrozily pokuty. Až pět tisíc na SPZetku, kteréžto si prý policisté fotili. A když měl na akci někdo deset traktorů, taková pokuta už by byla cítit, napsal. A když měl někdo na protestu sto traktorů, to už by sakra bolelo, napsal. Nerad bych se mýlil, ale z toho tak nějak vyplývá, že to byl skutečně protest pouze pana Jandejska a jeho traktorové brigády čítající desítky, ne-li rovnou stovky traktorů? No tak to je pěkně, to je moc pěkné.) Občanská neposlušnost, vysloužená podivnostmi typu Green Deal, si zaslouží daleko větší nátlak, než jen ostrou žádost předanou ministrovi, který se pořadatelům vysmívá do překvapeného výrazu, a pár korektně zaparkovaných traktorů na magistrále. Green Deal je pro zemědělství smrtící koktejl namíchaný levicovými lunatiky, proti kterému ovšem v pondělí sedláci neprotestovali. Jen se ustrašeně sešli a pak zase šli. Ze Strakovky se vám smějou. A vy jim pro to dáváte strašně moc materiálu.

V pondělí jsem vyjádřil podporu protestu, nikoliv přehlídce marnosti. Přišla přehlídka marnosti. Příští protesty tohoto typu rovnou směrujte do Chlumce. Ať je to v jednom a člověk v těch prohrách českých sedláků nemá brajgl.

Popudil jsem takovým textem? To je dobře. Když se podíváme do Francie, do Německa, vidíme, že tamní vlády nerady, ale couvají před nátlakem protestů, na národní úrovni očesávají Green Deal a tlačí v Bruselu, aby se s Green Dealem brzdilo. U nás se vláda směje. Takový byl cíl protestu? Rozesmát Fialovu vládu? Pokud ano, povedl se to na výbornou. Nezlomen, těším se na další akci. Snad už bude lépe promyšlená a o poznání odvážnější. 

Neustále mi po pondělních protestech zní v hlavě myšlenka, že jistý druh stínu totality je zpět. Zemědělci sice vyrazili vyjádřit svůj protest, ale nechali se zahnat do odstavného pruhu, živelnost se ztratila ve strachu z pokuty, z dozoru, z osočování. Protest to byl nesmělý, ustrašený, bojácný. Jako kdyby nad protestujícími byl bič těch nahoře, který umí švihnout. Jistě, umí, ale ve svobodné společnosti bez náběhu k totalitě protesty vypadají jinak. Je v nich strach a obavy těch nahoře. Ten zcela chyběl. Do veřejného prostoru jen tekla arogance moci těch nahoře a bezmoci těch v traktorech. Jen takový můj neodbytný pocit. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb