Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vágy, to jsem já. Miroslav Vladyka se nebojí výšek, montérek ani dětí. VIP skandály a aférky

20.02.2024
Vágy, to jsem já. Miroslav Vladyka se nebojí výšek, montérek ani dětí. VIP skandály a aférky

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Miroslav Vladyka v seriálu Jedna rodina

Málokterý český herec se může pochlubit tak dlouhou a pestrou hereckou dráhou na jevišti i před kamerou. Miroslav Vladyka hraje ve filmu a v televizi od šesti let. Dnes je mu čtyřiašedesát a Nova mu v Jedné rodině ušila roli přímo na tělo.

Životní nadhled, lehký přívětivý humor, v očích trocha tajeného smutku i záře věčného optimismu. Tak známe Miroslava Vladyku z nejrůznějších postav, ať už to jsou kriminalisté, pohádkoví princové i rádci nebo civilní současní muži. Na jevišti po létech střídání vážné i komické múzy nyní odpočívá hlavně v milých komorních konverzačních komediích, v nichž vyniká jeho výborná jevištní mluva i umění být hereckým partnerem v dobře fungujícím souboru několika bardů. Vidět ho můžete v představeních Bez roucha ve Studiu DVA, Hrdinové v Kalichu a Chlap na zabití v Divadle Palace.

 

Foto Studio DVA

V montérkách se cítí skvěle

Nova v tuto chvíli vysílá již třetí řadu svižné komedie Jedna rodina. Miroslav Vladyka v ní hraje roli vedlejší, je parťákem při výškových pracích jednoho z otců s dětmi ve střídavé péči. Vágy se do příběhu pomalu vplížil jako protipól dvakrát ženatého donchuána Filipa. Byl naivně mnoho let zamilovaný do ženy, která se mu kdesi ztratila. Když ji našel, čekalo ho jen velké zklamání. Laskavý, mírný, přitom obratný na střechách i na závěsu v laně. Miroslav Vladyka si svým pojetím Vágyho diváky získal, a tak se postupně stal jednou z hlavních postav. Lásku našel v podobně svérázné dámě, jen miminko se jim nepodařilo ani umělým oplodněním. Smutek ale společně překonali a pořídili si hospůdku v loděnici, kterou společně s přáteli ze střídavky stále nějak vylepšují. Filipovi se po úrazu již na komíny a střechy nechce, a tak to zabalil i Vágy.

 

S parťákem Filipem Blažkem si zahráli již v Případech 1. oddělení...

Nerad, protože po výškách se mu stýská. Nejlépe je mu totiž v montérkách a nářadím v rukou. Miroslav Vladyka si roli Vágyho užívá a pochvaluje. Ač na to herec nevypadá, padla mu přesně na tělo. „Také se věnuji horolezení, takže ani natáčení ve výškách mi nedělá problém. Často tu visím někde na komíně nebo na okapu. Baví mě to. Pověsím se, a to mám rád. Nemůžeš nikam odejít, takže nic neprošvihneš,“ řekl se smíchem pro Super.cz. A protože závratěmi netrpí, při lezení v seriálu se nenechá zastupovat. Takže jen ještě dodává: „Já Vágyho v podstatě žiju. To jsem já, jsme si i celkem podobní. Akorát mi dají vždycky jiné montérky. Ty nosím dokonce i často, protože rád pracuju. Dělám všechno, co je třeba, rád vymýšlím, vyrábím.“

 

Jedna rodina

Z policistů dostává osypky

Několikrát jsme Miroslava Vladyku v posledních letech viděli v roli policisty, tedy toho v civilu, vyšetřovatele. Poprvé dostal roli kriminalisty v Případech 1. oddělení. Víťa Sršeň je takový otloukánek pražské mordparty, drží se víc pracovního stolu a pátrání v papírech a počítači, takže drsnější kolegové si z něj dělají legraci. Role vyhovovala přesně hercovu mírnému naturelu a přijal ji rád. „Detektiva jsem ještě nehrál a vždycky jsem chtěl. A hlavně mě bavila ta parta lidí, se kterými jsem spolupracoval,“ pochvaloval si natáčení seriálu ČT pro Blesk.cz. Na co si počkáte, to může přijít i dvakrát, a tak přišla záhy další role v kriminálce. Tentokrát byla laděna komediálně a Miroslav Vladyka si v ní zahrál hned šéfa policejního oddělení Koudelku. Ten to v Dvojce na zabití vůbec neměl lehké, protože měl pod sebou neřízenou střelu Rykla v podání Jakuba Prachaře. Stárnoucí šéf, který touží hlavně po tom, aby mu nikdo nekomplikoval život, si tedy klidu moc neužil. Také to byl zatím jeho poslední policista. Toužil po takové roli, užil si ji, ale jeho vztah k policistům to moc nezměnilo, pořád z nich v reálném životě dostává osypky. „Pokaždé, když vidím četníka, raději zmizím. Zůstalo mi to z dob minulých,“ přiznal se v době vysílání Dvojky na zabití na Primě.

 

Roli Vágyho si oblíbil

Toulavé boty má rád

Kromě hraní se Miroslav Vladyka hojně věnoval i práci moderátorské, dabuje, provází slovem. Dlouho jsme ho slýchali v Cestománii, pak se s kamerou za zády několikrát jako průvodce vydal po Čechách. Dokumentární cykly Klenoty naší krajiny a Krásné živé památky patří k pořadům, které si diváci České televize zamilovali i díky spontánnímu průvodcování herce, který se krajinou očividně toulá rád a hodně o ní ví. A cestování s batohem na zádech nebo za sportovními výkony ho pořád těší. V mládí dělal závodně kanoistiku, lyžuje, jezdí na snowboardu, leze po horách, troufne si i na divokou vodu. Z prvního manželství má dvě dcery a syna, v době, kdy byli dětmi, je učil lyžovat i toulat se českou krajinou. Dnes jsou děti dospělé a doba, kdy se s nimi mohl vídat jen o víkendech, je dávno pryč. Zvládl své otcovství i tak, dětem byl vždy oporou a dnes jsou rády oporou ony jemu. 

Záhady a tajemní duchové v době normalizace

Česká televize chystá do vysílání nový komediální seriál To se vysvětlí, soudruzi. Vrací se v něm do 80. let minulého století, kdy zcela oficiálně fungoval Ústav pro paranormální jevy. Osm na první pohled těžko objasnitelných případů budou v nové sérii vyšetřovat dvě různorodé dvojice. Vliv paranormálních jevů zkoumá tým vědců v čele s Jiřím Macháčkem a Janem Cinou. O racionální vysvětlení kuriózních případů naopak usilují agenti StB. Zahráli si je Anna Fialová a Leoš Noha.

 

To se vysvětlí, soudruzi! Foto Stanislav Honzík / ČT

Režiséři Matěj Chlupáček a Michal Samir v seriálu nakombinovali hned několik žánrů – komedii, parodii, sci-fi, detektivku, horor i western. V názvech jednotlivých dílů odkazují ke kultovním komediím tvůrců Václava Vorlíčka nebo Jindřicha Poláka. První epizodu uvidí diváci v neděli 3. března ve 20:10 na ČT1. 

Nová droga ve filmu

Velmi zajímavá vizuální stránka a příběh inspirovaný skutečnými událostmi, to je nový česko-slovenský film FENTASY režiséra Samuela Vičana, který se zabývá aktuálně největším strašákem drogového prostředí – fentanylem. Inspirací pro natočení tohoto krimi thrilleru byl pro režiséra Samuela Vičana a jeho kolegyni scenáristku Anastasii Hoppanovou příběh, jenž se odehrál před několika lety na Slovensku. Tehdy se člověku, který se rozhodl v kuchyni panelákového bytu vyrábět syntetickou drogu padesátkrát silnější než heroin, podařilo postupně zaplavit nejen blízké okolí. Autorem námětu a odborným spolupracovníkem na filmu byl bývalý detektiv Michal Čierny, který o svých zkušenostech z protidrogového oddělení píše velmi úspěšné knihy.

 

Syntetické drogy jsou v současné době velmi diskutovanou civilizační hrozbou. Objevují se na trhu v rychlém sledu a někdy je obtížné vysledovat jejich původ a definovat jejich ničivou sílu, takže unikají i legislativě. Snímek, kde si jednu z hlavních rolí zahrál David Švehlík, přijde do kin 14. března. 

Jan Kirschner zpívá o polarizaci vztahů doma i ve světě

Slovenská zpěvačka a skladatelka Jana Kirschner představuje druhý singl s názvem Delia nás z nadcházejícího alba Obyčajnosti, které vyjde koncem března. Píseň, ve které zpěvačka reflektuje pocit rozdělení nejen doma, ale i ve světě, vznikla velmi spontánně a bez jakékoliv přípravy. „Jednou večer jsem vzala kytaru a rovnou začala zpívat text. Vše vznikalo v reálném čase, ani jsem se nestihla zamyslet nad tím, o čem ta písnička bude,” vypráví Jana Kirschner a dodává: „Hodně z nás pociťuje při návratu domů jakousi bezmocnost. Sedíme u jednoho stolu, záleží nám na stejných věcech, ale i tak si nerozumíme. Klíčem k porozumění podle mě není ukazovat prstem či urážet, ale nalézt způsob, jak se spojit. I taková je úloha hudby. Inspirací mi byla i moje vlastní rodina. Uvědomila jsem si, že je přece nemůžu přestat milovat jen kvůli tomu, že vidíme věci jinak.”

 

K písni Delia nás vznikl i videoklip, který se natáčel v Londýně - ve městě, kde zpěvačka žije. „Tady se neustále něco děje, všechno se hýbe, přesouvá, běží, střetávají se tu cesty, lidi, kultury a národy. V Londýně žijí stovky etnických skupin, mluví se tu různými jazyky, ale i přes to, že se Londýn může jevit jako Babylon, dokážeme spolu existovat. Samozřejmě to chce obrovskou dávku porozumění a tolerance. Ne vždy je to bez problémů,” popisuje zpěvačka život v britské metropoli. 

Zdroj: CSFD, Nova, Česká televize, Prima, Blesk.cz, Super.cz, iDnes, i-divadlo, Bioscop, Redheadmusic

 

Vložil: Ela Nováková