Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teď už je ze své podstaty každá kritika vždy proruská, pane premiére? Korektní a nekorektní protest. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.02.2024
Teď už je ze své podstaty každá kritika vždy proruská, pane premiére? Korektní a nekorektní protest. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Traktory

Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromých zemědělců se distancují od dnešních protestů zemědělců. Premiér Fiala označil protesty za akci proruských sil. V celé Evropě to živelně vře, ve Francii, Německu, Belgii, Polsku a dalších zemích jsou zemědělci hybnou silou protestů s velkou podporou veřejnosti, u nás se mluví o proruské páté koloně a rozkladu demokracie a velcí zástupci zemědělství se dohodnou s vládnoucí chuntou za nějakých těch třicet stříbrných, že udělají jen takový korektní protest o tři dny později. To je tak divné.

Až mám pocit, jako kdybychom byli zpátky v normalizačních časech. Agrární komora, spolek agrobaronů, která celé dva roky Fialovy vlády kritizovala a vyzývala přinejmenším ke stížnostem, se v den D a hodinu H zalekla sebe sama a ty, které snad až s nenávistí dva roky kritizovala, nyní podpořila poslušností. Předvedla tradiční taktiku předáka největších odborů v zemi Josefa Středuly – chvíli hřímám a odečítám lidu z očí jejich bídu, pak se dohodnu a na lid obecný se vykašlu.

Ve Francii odborářské organizace způsobují v ulicích takové mrzení, až tamní vláda začala ustupovat. Tak to má být. Vlády mají celosvětově tendence neslyšet, nevidět a musí se jim připomínat, kudy teče voda a že do kopce prostě nepoteče. Green Deal se snaží prosadit, že voda poteče jen do kopce. V Německu se vládní potentáti snažili rétoricky protesty spojit s opoziční Alternativou pro Německo. S jediným úmyslem – zdiskreditovat ji. A to zcela bez úspěchu, veřejnost stála na straně protestů.

Snad se premiér Fiala a jemu přisluhovační potentáti ze zemědělských organizací agrobaronů poučili u našich sousedů. Dehonestovat oponenta a nemuset s ním vést diskusi. Ba naopak, hned dopředu jim přilepit na čelo zdaleka viditelnou nálepku rozbíječů toho našeho smrádečku. Jen nevím, jak na takovou rétoriku u nás přistoupí veřejnost. Jako v Německu s výsměchem onomu vládnímu kolovrátku o proruských, či v případě Německa neonacistických protestujících, nebo nakouknou pod kapotu traktoru a zahlédnou tam i boj za, jak bych to… obecné blaho všeholidu (nádherně ošklivá formulace, ale mně se líbí)?

„To, co se bude odehrávat ve čtvrtek, je celoevropský protest. A k tomu se přihlásila i Agrární komora. To, co se má odehrávat v pondělí, je spíš akce protivládních, proruských sil, která s tímto má pramálo společného, byť se na tom snaží přiživit,“ řekl pro Deník premiér Fiala. Že právě Fialova vláda byla ze všech dosavadních nejvíc proGreenDealová? Že nejvíc odezírá ze rtů unijní ekopolitice, která ohrožuje evropské zemědělství a která vedla doslova k požáru živelných protestů zemědělců? Že vinou Fialovy vlády poslední dva roky byly energie v ČR vzhledem ke kupní síle ty nejdražší v Evropě? Že si pod shovívavým dohledem těch našich ničemů udělaly zahraniční obchodní řetězce z České republiky eldorádo? Proti tomu vyjíždí zemědělci. Reflektují českou realitu a proti té se bouří. Je to zcela v pořádku, není na tom zbla proruského. Tedy, pokud jakákoliv kritika není už teď ze své podstaty vždy proruská. To to tady pak ale můžeme celé zabalit úplně, protože se tady nedá s nikým mluvit. Jen otevřít ústa, hned dostat nálepku.

Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromých zemědělců se zachovaly jako správné feny Středulova ražení. Domluvit se, nic nevyřešit a nepřekážet vládní chuntě. Čtvrteční protest, kterého se všechny tři zemědělské organizace zúčastní, je médii nazýván symbolickým. Symbolický protest, to mluví za všechno. A že se k pondělnímu protestu připojí svou podporou i opoziční parlamentní i mimoparlamentní strany? Co je na tom divného? Protesty míří proti vládní politice, která se prostřednictvím Green Dealu pokouší o to, aby voda tekla jen do kopce. Politická opozice má vlastně morální povinnost postavit se na některou ze stran. Stejně jako by to udělal Fiala, pokud by byl v opozici.

Dokonalé dehumanizace protestujících dosáhl poslanec Petr Bendl z vládní ODS. Ten v tiskové zprávě rozeslané médiím shrnul svůj postoj k protestům takto: 

„Organizátoři pondělních protestů nezastupují oficiálně zájmy českých zemědělců a ani nejsou legitimním partnerem pro diskuzi o úpravách pravidel v zemědělství. A rozhodně se aktuální problémy nevyřeší blokováním českých silnic a ulic Prahy. Organizátorům jde zřejmě o destabilizaci celkové situace v České republice. Nezpochybňuji právo na protest. Pondělní demonstrace je ale zneužitím nespokojených zemědělců ke zcela jiným cílům. Tady jde totiž jen o jejich nespokojenost s postojem České republiky k ruské agresi na Ukrajině. Řada zemědělců tento fakt ale netuší,“ krásné odlidštění člověka. 

Ale ono se označením proruský a dezinformační poukazuje na jistého pana Vidláka, občanským jménem Daniel Sterzik, jednoho z organizátorů protestu, který kritizuje vládu a poměry v zemi velmi vytrvale a s použitím argumentů, nad kterými je dobré se zamýšlet. Ne jim dávat nálepku proruský a umisťovat je na tu část mapy české demokracie, která je nadepsaná slovy „hic sun leones“, tedy zde žijí lvi, sem neradno vstupovat. V tom je to Rakušanovo „bez cenzury“ krásně průhledné. Bez cenzury, ale do celospolečenské diskuze někteří chodí už onálepkováni jako nevhodní a zavrženíhodní. To je přece špatně. Strašně špatně.

Protesty zemědělců v pondělí jsou zcela v pořádku. Ba co dím, jsou pro naši zemi velmi potřebné, a pokud ideologové „bez cenzury“ nezblbnou celou společnost svým vpravdě ubohým nálepkováním kritických hlasů, mohou nás pohnout správným směrem. Protesty mají mou plnou podporu, ač bych byl mnohem radši, kdyby k protestům docházet nemuselo.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb