Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O dvě lásky tragicky přišel, další okouzlil smyslem pro humor. Miloš Kopecký ale řekl: Tůdle! Tajnosti slavných

16.02.2024
O dvě lásky tragicky přišel, další okouzlil smyslem pro humor. Miloš Kopecký ale řekl: Tůdle! Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Vlastimil Bedrna jako Druhý Láďa v záznamu představení hořké komedie Václava Havla z roku 1990 Largo Desolato v pražském Divadle Na zábradlí

VIDEO Jedinečný mim a komik si nepřízeň osudu vždy snažil nějak vynahradit. I když moc krásy nepobral, hravě to dokázal vyvážit kouzlem osobnosti a smyslem pro humor. Není divu, že okouzlil nejednu úspěšnou krásku.

Kdo by neznal potrhlého otce Homera Simpsona z populárního amerického animáku pro mladší i pokročilé. V české verzi mu propůjčil hlas Vlastimil Bedrna, který se narodil před 95 lety. Daboval ho dvanáct sezón, dokud ho vážná nemoc nedonutila vzdát se práce a stáhnout se do ústraní, a v roce 2005 také rozhodně právem dostal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Ani jeho herecké působení ale rozhodně nebylo zanedbatelné, v jeho filmografii najdeme zhruba 120 filmových a televizních postav a navíc ještě více než dvě desítky seriálů, o účinkování v televizních zábavných pořadech ani nemluvě. Velkých rolí před kamerou se sice nedočkal, tuto nepřízeň osudu si ale bohatě vynahradil na jevišti.

Simpsonovi:

Synek z bohaté rodiny

Narodil se 8. února 1929 v Praze do rodiny uznávaného architekta, takže si rozhodně neměl v dětství na co stěžovat. Po maturitě na gymnáziu v Ječné ulici se přihlásil hned na dvě školy, nakonec ho přijali na DAMU, kterou v roce 1952 úspěšně dokončil. Vzápětí dostal první angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi, kde působil s dvouletou pauzou, způsobenou základní vojenskou službou, až do roku 1956 a na jeho jevišti ztvárnil již v tak mladém věku řadu významných velkých postav. Pak se konečně přesunul do Prahy, nejprve do Pražského estrádního souboru. V roce 1957 se stal jedním ze zakládajících členů úspěšného kabaretního divadla Rokoko, se šéfem Darkem Vostřelem a jeho parťákem Jiřím Šaškem působil jako mim a věnoval se především komediálním výstupům. Poté co normalizační „vyšší moc“ Rokoko v roce 1973 oficiálně zrušila, přešel do Divadla Na Zábradlí, v němž působil až do roku 1995.

Mistr vedlejších rolí

Před kamerou se mihl poprvé v roce 1958 v krátkometrážní komedii režiséra Jindřicha Ference O lidech a tramvajích jako neukázněný cestující, vyskakující z jedoucí tramvaje. Ztvárnil zhruba tři desítky komických filmových postav, povětšinou ale doprovodných, rozličné číšníky, úředníky, výčepní či strážníky. Mnohem více příležitostí mu nabídla televize, i když ani ona na něj nikdy s významnou hlavní rolí nepamatovala. Poprvé ho obsadil v roce 1963 Jan Valášek starší v rodinné kriminálce Modrý autobus. Většina jeho postav byla rozhodně nepřehlédnutelná, přestože jim scenáristé leckdy mani nepřidělili jméno. Nejspíš si ho vybavíte jako popleteného královského komořího z pohádek Jiřího Adamce Co takhle svatba, princi a Ať přiletí čáp, královno nebo jako hospodského v seriálu Kačenka a strašidla. Nechyběl ale ani v nesmrtelných projektech, jakými Svatby pana Voka, Božská Ema, Pozor, vizita! či seriál Arabela.

U šišky – Divadlo Rokoko:

Osudové Rokoko

Poprvé se oženil s Libuší Vomáčkovou a měl s ní syna, manželství ale dlouho nevydrželo. V roce 1984 pak nešťastný partnerský vztah završila společná tragédie, když jejich potomek tragicky zahynul. Měl právě před svatbou, už se jí ale nedočkal. Otrávil se totiž plynem, unikajícím z vadné karmy. „Tehdy jsem pochopil, že smrt je třeba brát jako součást života,“ prohlásil později Bedrna v jednom rozhovoru. Jeho druhou manželkou se stala o dvacet let mladší populární herečka a zpěvačka, přezdívaná královna swingu či česká Barbra Streisand, nezapomenutelná Laďka Kozderková. Seznámili se v Rokoku, vzali se v roce 1974 a nevěsta si přivedla do rodiny dceru z prvního manželství Ladu. O dva roky později k ní přibyla ještě Vlastimila a rodina se stala Laďčiným smyslem života.

Hrob si uklidila sama

Často se všichni scházeli na chatě nedaleko hradu Okoř, brzy objevili velkou společnou vášeň, takže bylo běžné, že večer po představení začali vařit. Pouhých deset let po svatbě ale idylu navždy zhatila lékařská zpráva, Laďku si vzala na mušku zákeřná rakovina děložního čípku. Dva roky ji milující Míla vozil na ozařování a snažil se jí dodávat energii a odvahu, bylo to ale marné. Krátce před smrtí ho Laďka přiměla, aby ji vzal na pár hodin na revers z nemocnice a odvezl na Vinohradský hřbitov. „Chci jít do čistého,“ prohlásila prý tehdy, zatímco pečlivě uklízela rodinný hrob. Jeho láska podlehla zákeřné nemoci v pouhých sedmatřiceti letech a Vlastimil zůstal s oběma dcerami sám.

 

Bratři Karamazovi – Divadlo Na zábradlí:

Kopecký mu Janu nedal

Vždy dobře naladěný a vtipný společník byl najednou znovu k mání a rozhodně nezůstal sám. Jednou z jeho lásek byla slavná šansoniérka Hana Hegerová, na niž později velmi často a rád vzpomínal. Jeho smyslu pro humor podlehla i poslední manželka legendárního padoucha Miloše Kopeckého. Baletku Janu poznal v Divadle Na zábradlí a při práci se mezi nimi zrodila náklonnost, zpočátku jen platonická. „Milda o vztahu věděl a zpočátku nežárlil. Když jsem mu ale řekla, že se rozvedu a vezmu si Bedrnu, řekl mi: Tůdle! Ty jsi moje!“ přiznala po letech ve vzpomínkové knize.

Zrádné schody

Dva náhlé odchody nejbližších během jediného roku přivedly Vlastimila k nekonečným úvahám o smrti. „Svůj konec si neumím představit jinak než na cestě do divadla. Buď na zkoušku, nebo na představení,“ prohlásil na oslavě svých sedmdesátin. Přání mu ale osud nesplnil, zachoval se mnohem krutěji. Začalo to v roce 2003 pádem ze schodů, při němž se vážně zranil a musel se kvůli delší hospitalizaci vzdát svého oblíbeného Homera Simpsona i působení v pražském Divadle pod Palmovkou, v němž hrál od roku 1995. O dva roky později ho postihla mozková mrtvice, po níž ochrnul na levou polovinu těla. Dvanáct let pak zůstal upoután na lůžko, nejprve téměř tři roky proležel v pražské motolské nemocnici, pak se přesunul do domova seniorů v Krči. Alespoň nakonec se nad ním sudičky slitovaly. Skvělý herec a mim Vlastimil Bedrna zemřel ve spánku 6. března 2018.

(zdroje: ČSFD, Wikipedie, Česká televize, FDB, Český rozhlas, Divadelní noviny, Michal Herzán, Václav Budinský: Divadlo Rokoko, Český film, Jana Kopecká: Můj život s Mildou)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská