Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teď už radostně a bez stresu. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.02.2024
Teď už radostně a bez stresu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Premiér Petr Fiala

Inflace nám klesla v meziročním srovnání na 2,3 %. Aby ne, v lednu 2023 byla inflace na úrovni 17 a půl procenta. Od takového skromného základu jsme se v lednu 2024 odrazili. Petr Fiala to zvládl, také se za to pochválil a vzdal díky své politické moci. My kritičtí bychom se s omluvami měli ukrýt někde v podrostu a nejméně rok nevylézat na světlo boží. Inflace zachvátila celý svět, pokles inflace zachvátil také celý svět. Z obého jako by plynulo, že Fialova vláda na tom neměla nejmenší vliv. No, jak se to vezme.

Inflace vylétla na celém světě, přinejmenším v tom západním. Jenže, v ozvěně Babišova provolání, že jsme best in covid, jsme byli i best in inflace. Měsíce a měsíce nejhorší z nejhorších v inflaci, zdražování, znehodnocení platů, a tedy práce, ohodnocení času na práci, v cenách energií, bydlení, cen potravin,... Tam, kde inflace stoupala, u nás pádila a dopádila až na samotný vrchol všech porovnávaných států západní kulturní oblasti. Zdražovalo se u nás nejvíce a nejrychleji. Některé potraviny jako cukr, pečivo, mouka, mléčné výrobky vyšplhaly až o desítky procent. Český statistický úřad udělal porovnání s rokem 2020, u chleba došel ke zdražení 51 %, u mouky 72 %, u cukru jsme byli dokonce na 98 % procentech zvýšení ceny. A to je základ, z kterého se ceny budou navyšovat už jen o 2,3 %. Takže zdražovat se bude stále. A bude se zdražovat již zdražené.

Zároveň s rekordně rychle rostoucí inflací jsme byli patřičně pomalí u jejího snižování. V okamžiku, kdy ostatní státy s údivem sledovaly, co tady vyvádíme, když nám inflace tak rostla, okolní státy už ji úspěšně krotily a to z mnohem lepší pozice. V Německu byla panika, když inflace vystoupala na „pouhých“ 7 %. My v tu dobu atakovali hranici 20 % (a zdražování u potravin rostlo v desítkách procent, viz výše). K tomu celé dva poslední roky nerostly reálné mzdy. Takže všechno zdražilo, navíc reálně klesaly příjmy, protože se pádivému zdražování nedokázaly vyrovnat.

Že je inflace na 2,3 % procentech dobrou zprávou? No, jak se to vezme. Je dobře, že už nejsme na dvojciferných číslech. Že se inflace zpomalila? Nevím, mám podezření, že už to zdražení bylo tak obrovské, že nebylo kam dál jít, proto to prostě zbrzdilo. Jinak řečeno – lze vylézt na Mount Everest, ale těžko jde šplhat ještě dál. Petr Fiala zmínil při oznamování radostné inflační zprávy i vládní konsolidační balíček. I on prý sice malou, ale přesto silou tlačil inflaci k zemi. Tam jde vidět jistou perverzi toho, že si Fiala chce malinko přihřát už vyjedenou polívčičku. Balíček začal platit k letošnímu lednu. Neměl tedy reálnou šanci za měsíc a půl ovlivnit inflaci. Jeho dopady začnou být vidět až v prvním čtvrtletí, ne-li o mnoho později. A povedou jen ke zhoršení situace živnostníků (a vylepšování státní kasy – ale tady je otázka, pro koho je tu stát, sám pro sebe, nebo pro jeho obyvatele), protože zavedl citelně vyšší odvody živnostníků státu.

Petr Fiala zadoufal, že by teď měly začít růst i platy. V korporátu možná, ten si minulými dvěma lety nahamonil dost. Ale co u malých a středních firem, kde konsolidační balíček sáhne hluboko do kapes soukromého podnikání? I tam lze něco takového očekávat? No, doufejme, že se podnikatelé učili na škole čar a kouzel v Bradavicích a růst svých výdělků nějakou černou magií dokážou zařídit, aby pak mohli přidat i svým zaměstnancům, za které jim stát nařídil platit daleko větší odvody. Státu budou muset přidat ze zákona, zaměstnancům budou moci přidat. Když na to budou mít.

Pokles inflace na 2,3 % není dobrá zpráva, za kterou stojí spousta dobře odvedené práce, je to konstatování, za nímž stojí velké množství práce diletantské. Nemuseli jsme mít tak vysokou inflaci, mohli jsme ji na dnešní úroveň snížit rychleji. Ve videu s nutellou měl Fiala pravdu. A měl by ji stále. Jen jako premiér neukázal, proč tomu tak je a jak to zvrátit. Stále ještě čekáme na jeho faktickou politickou práci. V té ideologické je zatím za přeborníka. Nevím, jestli je to dost.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb