Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Národ truchlí. Tolik pláče u televize umí vyvolat jen Jiří Bartoška. A není to poprvé… VIP skandály a aférky

13.02.2024
Národ truchlí. Tolik pláče u televize umí vyvolat jen Jiří Bartoška. A není to poprvé… VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jiří Bartoška v seriálu ČT Smysl pro tumor

Okouzlující, elegantní, mužný i dojímající. Jiří Bartoška je i v šestasedmdesáti letech idol divaček všeho věku. Vždyť jim nadělil tolik krásných rolí! Když ho v seriálu Smysl pro tumor autoři v naposled odvysílaném dílu nechali zemřít, nastal velký poprask.

Sociální sítě zaplavily zprávy od diváků. Někteří byli rozhořčeni tím, že se museli dívat, jak Jiřímu Bartoškovi alias Tondovi v závěrečné scéně selhává po náročné operaci mozku srdce, jiní prostě jen ronili proudy slz a vzkazovali: Bartoška je král! Mnohým se jistě spojilo to, co prožíval v roli s jeho reálným bojem se zákeřnou nemocí, která se mu loni po sedmi letech vrátila. Únava a vyčerpání z nemoci na něm byly ostatně vidět již na loňském karlovarském festivalu, přesto se úlohy prezidenta tohoto filmového svátku jako vždy zhostil s noblesou a vydržel až do konce.

 

Kvůli roli se zbavil i své hřívy.

I proto, že se v nemoci nestáhl do ústraní, neopustil ani festival, ani diváky, ho všichni obdivují. V době, kdy přijal roli ve Smyslu pro tumor, zřejmě o recidivě své nemoci ještě nevěděl, přesto je obdivuhodné, že byl ochoten jako Antonín Vaněk znovu prožít pocity, které musel zvládnout při své vlastní léčbě. Znám řadu lidí ve svém okolí, kteří nejsou schopni seriál sledovat, protože mají za sebou zkušenost s rakovinou, kterou prodělal někdo z jejich blízkých.

 

Vloni na tiskovce k MFF Karlovy Vary, foto KVIFF

Herec bere roli s nadhledem

Tereza Kopáčová tak trochu psala roli Antonína Vaňka Jiřímu Bartoškovi na míru. Nedovedla si v ní představit nikoho jiného. A on ji přijal rád, být dědečkem dívky hlavního hrdiny, nemocného medika Filipa, a zároveň Filipovým zkušenějším parťákem v nemoci mu připadalo velmi zajímavé. Zpočátku o natáčení mluvil s humorem: „Geniální bylo, že jsem většinu natáčení proležel v posteli, takže odpadly všechny ty režijní pokyny typu: Teď přijď zleva, tady si sedni a pak odejdi stejnou cestou, kterou jsi přišel. Opravdu geniální role,“ líčil po skončení natáčení v rozhovoru pro Novinky.cz. Dokonce ani oholená hlava mu nevadila: „Když má herec pocit, že ten biják bude dobrej, tak pro roli zkrátka udělá cokoli,“ uvedl. A to i přesto, že mu na hlavu bylo zima, protože na rozdíl od hlavního hrdiny v roli ani v civilu nenosí čepice: „Bytostně nesnáším čepice a rukavice a jako dítě jsem nesnášel ještě punčocháče. Dodnes na hlavě nic nenosím, takže jsem při natáčení Smyslu pro tumor i dost mrznul s tou oholenou hlavou,“ přiznal.

 

Ve Smyslu pro tumor začínal s vlasy a vousy, jak ho známe.

Složitější chvíle přišla, když se natáčela operace mozku: „Natáčení operace mozku pro mě bylo dost nepříjemný. Skutečně jsem měl na začátku dojem, že to bude jednodušší,“ řekl během karlovarského festivalu Bartoška při diskuzi v domě České televize. Proč tomu tak bylo, prozradila autorka seriálu Tereza Kopáčová. Herec je totiž i přes varování lékařů stále chronický kuřák, během natáčení chodí každých deset minut na cigaretu. „Z tohohle svěráku nemohl jen tak vylézt. Takže to bylo opravdu dramatické. Za celé natáčení vydržel nejdýl bez cigára,“ líčila scenáristka. 

Soukromí si na plac nebere

Že hraje nemocného s rakovinou si herec moc nepřipouštěl. Role je pro něj jen role. „To máte jako s vojnou! Když se vás někdo po pěti letech zeptá, jaké to bylo, řeknete mu, že tam byla legrace. Ale když jste tu vojnu žili, tak byla špatná. A špatný věci naštěstí člověk vytěsňuje z hlavy,“ vysvětlil  při výše zmíněné debatě v Karlových Varech. Sám sebe označuje za fatalistu. „Člověk to má napsané v ruce a ta ruka je takhle barevná, nemůžete si vzít žiletku a trochu si ji poupravit,“ vysvětlil. „Na nemoci se koukám tak, že si řeknu: šestasedmdesát let je věk, kdy se asi umírá. A podle statistiky bych už měl být rok mrtvý. Prostě: narodíš se a umřeš,“ odbyl téma smrti a nemoci mávnutím ruky. Ostatně s obojím má bohaté herecké zkušenosti.

 

Prezident karlovarského festivalu, snímek z loňska, foto KVIFF

Všechny sanitky houkaly, všechny fanynky plakaly

V roce 1984, když se natáčel legendární seriál Sanitka, měl Jiří Bartoška ještě bohaté tmavé vlasy a s rakovinou si rozhodně nemusel lámat hlavu. Přesto se s ní hodně zblízka setkal, protože scénář předepsal jeho doktoru Skalkovi, že na konci seriálu zákeřné nemoci podlehne. Jistě, před čtyřiceti lety znamenala diagnóza rakoviny pro lidi ještě mnohem většího strašáka než dnes, kdy je řada tumorů při včasném zachycení úspěšně léčitelná. Přesto diváci do poslední chvíle nevěřili, že autoři jejich oblíbeného hrdinu pohřbí. Věřte, nevěřte, tenkrát smutečně nehoukaly po Praze jen sanitky z oken, za nimiž běžel seriál, ale i ty skutečné v ulicích. Tak moc si lidé Bartoškova hrdinu zamilovali. Vidíte, je to čtyřicet let a je to pořád stejné – Jiří Bartoška v seriálu umírá a divák to prožívá jako bolestnou událost ze svého nejbližšího okolí. Jak již citováno z diváckých výkřiků výše: Barťák je prostě král.

 

Sanitka, vzpomínáte?

Hraje i v rakvi

Jak málo respektu má Jiří Bartoška k fatálním situacím souvisejícím se životem a smrtí, dokazuje i to, že v divadelním představení Moje hra za celou dobu neopustí rakev. Hraje totiž nebožtíka, jehož posledním přáním bylo, aby se s ním přišlo rozloučit všech šest žen, které mu prošly životem. Magie divadla umožní zemřelému spisovateli už z „druhého břehu“ mluvit s jeho poslední ženou. Na rozdíl od nás obyčejných smrtelníků tedy oba mají vzácnou možnost říci si spoustu věcí, na které v každodenním shonu nemáme (nebo kolikrát možná nechceme mít) čas a u kterých zpětně litujeme, že jsme je nestihli vyslovit.

 

V Kalichu na jevišti i kouří, foto DK

Jakkoliv je Moje hra skutečně vtipnou konverzační komedií, má v sobě i velký kus nostalgie a vyvolává dojetí. To zkrátka Jiří Bartoška umí. Několik představení má Divadlo Kalich do konce sezóny naplánováno, chcete-li se tedy pokochat herectvím Jiřího Bartošky „naživo“, máte tuto jedinečnou možnost. Jiné divadelní role pro přílišné vytížení prestižní pozicí na Mezinárodním filmovém festivalu a natáčením filmů a seriálů už řadu let nepřijímá. Držme herci palce, ať se jeho zdravotní stav zlepší, to je jistě to nejdůležitější, co mu všichni jeho obdivovatelé nyní mohou přát. 

Vnučka slavné gorily Moji už má jméno

Každé nově narozené mládě gorily nížinné je v zoologické zahradě velkou událostí, i když vrátit kriticky ohrožený druh v dřívějším rozsahu do přírody se ze zajetí nepodaří. Přesto alespoň takto pečují zoologické zahrady o zachování druhu. Je to složité, protože nová krev z přírody už do zoologických zahrad prakticky nepřichází, takže je třeba dbát i o kvalitní genetiku. Například slavný pražský samec Richard už má po světě tolik potomků, že musel být z chovu vyřazen. A tak má Praha od loňského roku nového samce, který je zdá se stejně plodný jako Richard.

 

Mobi s maminkou, foto Zoo Praha

Ze spojení s dcerou slavné Moji, která dnes žije ve Španělsku, samičky Duni, se v lednu narodilo první mládě. Je to slečna a od soboty má už i jméno – byla pokřtěna Mobi, což v dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. 

Máte raději Fifinku, Pinďu, Mišpulína, nebo Bobíka?

Čtyřlístek patří v dětském komiksu k české klasice. Jeho autor Jaroslav Němeček se 20. února 2024 dožívá krásných osmdesáti let a toto životní jubileum inspirovalo radnici Prahy 12 (Modřany) k uspořádání výstavy ve spolupráci s nakladatelstvím Čtyřlístek. Mišpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa se budou vyskytovat v hojném množství od 14. února do 6. března a výstavu Čtyřlístkománie tak můžete přijít navštívit. 14. února v odpoledních hodinách bude Jaroslav Němeček udílet autogramy.

 

Čtyřlístkománie na radnici, foto MČ Praha 12

Montekové a Kapuleti v Čechách v době klimatických změn

Držitel několika Českých lvů a Bohdan Sláma přichází k divákům s novým filmem Sucho. Dva sousedské klany a dva různé přístupy k životu. Co se stane, když do napjatých vztahů dvou dominantních otců zasáhne láska jejich dětí? Zatímco Josef nutí svou rodinu ke svéráznému způsobu života na ostrůvku vegetace mezi monokulturními Viktorovými lány, Míra je zamilovaný do Josefovy dcery Žofky. Aby získal její sympatie, musí s otcem bojovat. Synova revolta staví Viktora do nové situace. I Josef zklamaný důsledky vlastních životních postojů má možnost leccos přehodnotit.

 

Naději na uzdravení na poli mezilidských vztahů i vyprahlé krajiny přinese do života několika hrdinů až mezní událost. V hlavních rolích uvidíme Martina Pechláta, Marka Daniela (na snímku), Magdalénu Borovou, Tomase Seana Pšeničku (na snímku) a Dorotu Šlajerovou. Sucho má v kinech premiéru 15. února 2024. Foto BontonFilm 

Zdroj: Česká televize, Novinky.cz, Extra.cz, MFF Karlovy Vary, Deník.cz, Divadlo Kalich, ZOO Praha, MČ Praha 12, Bontonfilm

 

Vložil: Ela Nováková