Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to tady takové prolhaně nemocné. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.02.2024
Je to tady takové prolhaně nemocné. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Vůdce, Petr Fiala

Děje se toho tolik, že to vezmu hezky jedno po druhém a na konci učiním jedno odvážné zvolání, které se nádherně mine účinkem. Hned po zvolání zdůvodním, proč se mine účinkem a co s tím.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ústy svého ministra Síkely slavnostně oznámilo a bylo hrdé na to, že jsme se zbavili závislosti na ruském plynu. Loni v listopadu jsme nakupovali 30 procent ruského plynu. V prosinci pak 60 procent. Letos v lednu už přes 60 procent. Potvrdily to Seznam Zprávy. Selhání non plus ultra. Nemluvě pak o skutečně úsměvných vytáčkách, že plyn je z Ukrajiny, kdy byl uskladněný a nelze přesně určit, jestli je to ruský plyn a kolik ho případně je. Jen poznámka k řečenému – na Ukrajině, ruský plyn. Nejsou ty dvě země ve válce? Podle slov našich politiků doslova totální válce?

V poslední době se nám zaskvěla opět ona pirátská digitalizace. Po selhávání eDokladů přišly přihlášky na střední školy. V den spuštění selhaly. Neuměly přijímat přílohy. Start se musel odložit o tři dny. Když se konečně spustil, zjistilo se, že je plný školáckých hrubek a překlepů. Když se odstranily hrubky a překlepy, zjistilo se, že se přihlášky zobrazují duplicitně, že některé školy mají problém systém vůbec spustit, neukazují se priority žáka, na kterou školu by chtěl víc. Naprostý debakl. Nemluvě pak o tom, že šéf parazitického Cermatu za pomoci účetnických kliček zaměstnal v jím svěřeném úřadu svého nezletilého haranta, který si tak přišel na 80 tisíc.

Vláda loni vyhlásila prostřednictvím ČEZu tendr na dostavbu jednoho bloku jaderného reaktoru. Minulý týden se nechala slyšet, k překvapení všech, že chce čtyři bloky. Přitom teprve teď připravuje nějakou údernickou skupinu, která má do konce roku zjistit, jak to celé zaplatit. Jedná se o minimálně dvoubilionovou zakázku, na kterou nemáme. Do toho zmatky se zestátňováním i nezestátňováním ČEZu. Zmatek, nepřipravenost, zkrátka tradiční debakl.

K tomu se připojuje vlastně naprosto zbytečný nákup stíhaček F-35, který nás vyjde i s údržbou a nutnou přestavbou zázemí pro takové pekelné stroje na další půlku bilionu. Přičemž z války na Ukrajině vyplývá, že samotné válčení se podstatně mění. Účinnější než stíhačky za desítky miliard jsou drony za několik tisícovek. Jak Ukrajina, tak Rusko jimi mění průběh války. Ale my, hezky na Rockefellera, nakoupíme pekelné stroje, které nám budou překážet ve skladech. K tomu si ministryně Černochová, v tričku se zmíněnou stíhačkou, nechala začernit před veřejností armádní nákupy. Tedy odésácké eldorádo na děsivé rozkrádání peněz z veřejného rozpočtu.

Nákup sítě benzinek Robin Oil si pak vysloužil samostatný zápis:

A když jsme u toho začernění. I opoziční poslanci se domáhali informací od policie ze zásahu na FF UK při střelbě Davida Kozáka. Na bezpečnostní klub těch našich Rychlých Šípů sněmovny dostali několik papírů, kde drtivá většina textu byla začerněná. Utajení v rámci ochrany… koho. No koho jiného, než policie samotné. Takové ty otázky, proč policie tak váhala, když věděla, že Kozák zabil svého otce, je nebezpečně ozbrojený a míří na svou školu s ne příliš dobrými úmysly? Proč tam poslala jen běžnou dvoučlennou hlídku prakticky dopraváků, které pak, bůhví proč, odvolala? A další a další nejasnosti. Ty zůstávají nadále nejasnostmi, protože ten bordel na policii a potažmo i na Ministerstvu vnitra byl začerněný. Chrání sebe samotné a předstírají, že je to dobrá policejní práce. Další tragické selhání, které ministr Rakušan, hezky bez cenzury, označil a do zblbnutí bude označovat za nevšedně úspěšný zásah policie. Ono kdyby prosáklo, že to s tou FF UK několik zodpovědných kardinálně podělalo, to by nám tu začalo chodit bezhlavých, protože hlavy by padaly jako na běžícím páse. Přičemž první dvě hlavy, které by se s ostudou kutálely kanálem, by byly hlavy ministra vnitra a policejního prezidenta. A nejsou tak blbí, aby to na sebe napráskali. Tak se začerňuje, mlží a pějí se oslavné ódy na zásah, jehož výsledkem je 14 naprosto zbytečně zavražděných. Těm vraždám se dalo zabránit, kdyby policie pracovala skutečně nevšedně dobře, to silné podezření tu prostě je a je naprosto oprávněné. Takhle to vypadá jako debakl, který s gustem ti nahoře prostě zakryli vlastním majestátem a černou barvou v dokumentech.

Ne, nakašlat na Rakušana. Podívejme se do pětikoaličního Ústavního soudu, který z větší části ovládl trojský kůň z Hradu. Ústavní soud se stal třetí komorou sněmovny a rozhodl zcela politicky. Vyznění jeho rozhodnutí – senioři jsou škodná, kterou je třeba vyhladovět. Skvělé a na potlesk.

S velkou slávou povinné založení datové schránky pro živnostníky nese své ovoce. 450 tisíc datovek si živnostníci ani neotevřeli, ale úřední dopisy jim tam chodí. Což může vést k vlně exekucí, protože úřad má ruce umyté, on příslušný dokument odeslal. To je ta slavná digitalizace. Dobuzerovat živnostníka až k nesmyslné exekuci. I toho, který prostě s technologiemi nepěstuje přátelské vztahy. Debakl, naprostý, žádná digitalizace.

Bartošem vedená pirátská úderka neokomunistů napsala před několika málo měsíci na své sítě – ubránili jsme kratom a HHC. Teď republikou hýbe kolabování dětí, které si v automatech u školy HHC ve formě gumových medvídků kupují. Přičemž HHC je daleko nebezpečnější než THC v jinak přísně pronásledovaném pěstování a užívání konopí. HHC tento týden schytal zákaz. HHC ve formě gumových medvídků? Drogy jako gumoví medvídci? U škol? Ještě, že žiju na vesnici. K nám se takový výkřik progresivní budoucnosti ještě nedostal.

Zaskvěl se i nejzbytečnější ministr ve vládě, tedy ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Eurofederalista a eurofanatik non plus ultra. Ten si vytvořil zmocněnce pro přijetí eura, aby mu byl prakticky vzápětí zrušen, protože o to není před volbami zájem. Na tom jde krásně vidět ona nekonzistentnost vládních stran, kdy spolu vládnou strany, které mezi sebou v zásadě nesouhlasí a vedou republiku na základě extrémních kompromisů do bezčasí, protože nejsou schopné nic zásadního prosadit. Je to něco podobného, jako snižování valorizace důchodů před volbou trojského koně na Hrad. Dva měsíce, i měsíc před jejím prohlasováním ji vládní kolchozníci rétoricky velmi prudce odmítali. Ale jakmile měli pětikoaličního generála instalovaného na Hradě, pustili to do lidí bez obalu. Po volbách do Evropského parlamentu se předá žezlo eurofanatikovi Dvořákovi?

Ale právě protože se blíží volby do Evropského parlamentu, kde koryta přetékají pomyjemi, přišlo se s radikálním popřením vlastní politiky. Před pár měsíci celá vláda křepčila radostí jako smyslů zbavená nad paktem o migraci. Obzvláště ministr Rakušan a v závěsu za ním samotný premiér souhlasný postoj u paktu velebili. Tento týden předstoupil před novináře ministr dopravy Kupka (!) a řekl, že ČR pakt při finálním hlasování nepodpoří. Rakušan a ani Fiala neměli dost odvahy veřejnosti oznámit, báli se tři měsíce po svém radostném křepčení vše popřít a poslat na smetiště dějin. Nebo je to akce ODS? Trochu populismu do předvolebního klání? Kdy začne Fiala chrlit na sociální sítě to samé, co opozice a kritici před několika měsíci křičeli do nahluchlých vládních oken?

A tak nakonec to slibované provolání, kterým jsem se oháněl v úvodu. Krmte ptáčky, neodhazujte bordel do škarpy a přejte svým blízkým i kolemjdoucím jen to nejlepší. Protože to má nejspíš větší smysl, než zaměstnávat svou hlavu tím neodkladným rozkladem naší země. A neobhájím si to, jenže volat – odstupte – je marnost nad marnost. Oni tam, i když se vzájemně nenávidí a pohrdají sebou, zůstanou až do konce volebního období. A pak, s korespondenčními volbami, s mírnými personálními obměnami na jeden nekonečně dlouhý furt.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb