Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A čeští zemědělci jako Blaničtí rytíři… spí a spí. Nebo se probouzí? Komentář Štěpána Chába

komentář 06.02.2024
A čeští zemědělci jako Blaničtí rytíři… spí a spí. Nebo se probouzí? Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pole

Greendealová politika Evropské unie dopadá mohutnými šplouchy svých hnojometů z velké části na zemědělství. Je příliš emisní, musí se umravnit. A to vede k čím dál větší závislosti na zemědělské produkci třetích zemí a tím ke snižování výkonnosti a efektivnosti evropského zemědělství. V Evropě to zemědělcům dochází. Francie, Německo, Itálie, Holandsko, Polsko. Všude vyrazily do boje traktory. Protesty zemědělců jsou zásadní, závažné, politici jsou z nich upocení hrůzou. A u nás? Tradiční šolich. Agrární komora se, asi po vzoru odborů Josefa Středuly, dohodne i se satanem, Asociace soukromého zemědělství taktéž. Všichni shora uklidňují vášně. A ti dole, čeští zemědělci, jako Blaničtí rytíři, spí a spí. Probudí se?

Jsme slušný národ. Necháme s sebou orat snad až předpisově. Co Čech, to brázda zoraná, do které se sází semínka poslušnosti, ustrašenosti a jakéhosi pocitu méněcennosti, s takovou charakteristikou politici počítají. V řadách českých zemědělců to ovšem vře. I na ně dopadají greendealové cukrkandly naší doby. Vyjede se do ulic hlavního města s traktorem? S kombajnem? S metačem fekálií? Udělá se v hlavním městě, před sídlem ministerstva pro pašalíky ministra Výborného, trochu brajgl? Přilétne mu chlévská mrva následovaná jadrnou nadávkou sedláka do okna a rozkmitá v něm onu strunu strachu politika, který se špatně stará o svěřený rezort?

Paříž je zasypaná barikádami z balíků sena, zemědělci ve Francii chtějí vyhladovět hlavní město, donutit politiky jednat v jejich prospěch (a už jsou tu první vlaštovky, Macron ustupuje a začíná brát požadavky vážně). Němečtí zemědělci právě blokují hlavní německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Polští statkáři blokují hranice s Ukrajinou.

Evropští zemědělci neprotestují, protože se přes zimu nudí. Ale protože státy a jejich jednotlivé vlády jdou na ruku požadavkům Evropské unie, která, aby byla emisně neutrální, je ochotná to tady všechno pozavírat a nechat odvézt za hranice Schengenu. Jen aby jí ta ideologie ozelenění papírově seděla a mohla se dmout jako páv na morálně, eticky i lidsky vyprázdněném šlechtickém dvoře nahatého císaře, kterého můžeme pro pořádek nazvat třeba tele navedené.

A co čeští sedláci? Už promazávají motory traktorů a do cisteren dopouští poslední zbytky kejdy, kterou ministru Výbornému rozmetají o korýtko? No, možná, možná ano. Spoléhat na své „odborové a oborové zástupce“ u Agrární komory a Asociace soukromých zemědělců? Hlava komory Jan Doležal po jednání s ministrem Výborným vyhýbavě řekl, že Výborný cosi slíbil a že se počká do konce března, tedy do začátku zemědělské sezóny, jestli sliby splní. A když nesplní, tak... sedláci nebudou mít čas někde protestovat, protože budou prostě na poli. A Asociace soukromých zemědělců? Těm stačilo slíbit zvýhodnění dotací do 150 hektarů a žádná revoluce se nekoná.

Nakonec by čeští sedláci kdyby nekonali mohli dopadnout… no, jako sedláci u Chlumce. Podvolení a na straně těch, co prohráli, protože se neodhodlali ani k tomu, aby bojovali. Ale internetem problikává jedno datum. 19. února se něco tajemného chystá. Prý se vyjede na Prahu. Udělat trochu vrásek ministru Výbornému, který na jednání s Agrární komorou pravil, že se protestů zemědělců nebojí. Doufám, že se přepočítal. Čeští sedláci, jděte 19. února do toho, lidé budou za vámi. Hájíte stavovskou čest, hájíte hodnotu českého zemědělství. Ta by neměla skončit pod kopyty hamižných Středulů, Doležalů, Výborných, Fialů, Leyenových… Zachraňte české zemědělství před lunatismem doby. Jen tedy, protesty v Evropě vrcholí, není 19. února trochu pozdě? S křížkem po funuse? Já vím, musí se to připravit, zorganizovat, dohodnout hlídání dětí i dobytka, ale čtrnáct dní? 

Zdroje: iDnes, Politico, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb