Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S ohledem na malé akcionáře ČEZu. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.02.2024
S ohledem na malé akcionáře ČEZu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Českých energetických závodů

Popisek: Temelín

Zase se chystá výlov bankovek z peněženek daňových poplatníků. Rybářská parta Petra Fialy oznámila, že místo jednoho bloku jaderné elektrárny Dukovany chce hnedle čtyři. No když se praštit přes kapsu, tak ať to zaduní celou kotlinou. Nic nenamítám, reaktorů je nám třeba jako praseti drbání. Ale měl bych pár otázek. Hned první – ty žížaly se budou tahat zase jen z kapsiček daňových poplatníků?

Já si to pamatuju. Ono to také není moc dávno, takže se to v té mé děravé hlavě udrželo. Když nastupovala politiky vyvolaná energetická krize, razantně se zvedaly lidem výdaje za elektřinu. Zvedaly se tak, že i tradiční brblání českých lidí překročilo určitou mez slušnosti. Platíme moc, už nemůžeme, nemučte nás, tohle si nezasloužíme. A odpovědí bylo, že stát, i když je většinovým majitelem ČEZu, s tím nemůže nic dělat. Vzhledem k právům minoritních akcionářů. Přece je nesmíme odrbávat, porušili bychom tržní principy, které jsou nám svaté. A tak lid český, potomek planoucího Jana Husa i Jana Žižky, platil jako mourovatý, ze svých revolučních otců si příklad nevzal a nešel řešit situaci kratochvilnou výstavbou vozových hradeb. A platí za předražené energie doposud. Minoritním investorům se práva zkracovat nesmí. To ví po energetické krizi každý.

A teď jsme před dalším Zikmundovým plánem. Budou se stavět rovnou čtyři bloky jaderných elektráren. Což je v rámci energetické bezpečnosti v pořádku. Jenže otázka musí zaznít. Kdo to bude platit? Ten odrbaný člověk z české kotliny? Nebo se stát osmělí a osloví i drobné akcionáře ČEZu? Nemůžeme přece omezovat jejich práva trochu si připlatit za své štěstí. Čtyři bloky, to není za pakatel.

Já jen aby nedošlo k mylnému přesvědčení, že drobní akcionáři mají jen kasírovat výdělky, ale nedělit se o výdaje. Rodina Tkáčova, která svůj podíl ve vlastnictví ČEZu řeší přes daňové úniky za pomoci na Kypru usídlené společnosti J&T Private Equity. Tkáčův švagr Peter Vančo, který kasíruje zisky z ČEZu přes společnost Tinsel Enterprises Limited, opět zaparkované pro to daňové optimalizování na Kypru. Na vysokých složenkách za elektřinu v ČR vydělává i Pa.Ty. Nominees z Kypru. Nebo třeba BERG Nominees, taktéž optimalizace daní přes Kypr. Jsou ti naši milionáři milí lidé. Bezpracně kasírují peníze, pak je přefiltrují přes kyperský daňový ráj. Takové uvědomělé chování. A za tyhle se vláda Petra Fialy tak srdnatě prala a chránila je na úkor obyvatel ČR, kteří jim ten bezpracný život rádi a ochotně a bez vozových hradeb platili a platí dál. Mezi malými akcionáři jsou pak ještě tři americké společnosti a jedna holandská. O těch skutečně drobných akcionářích z lidu nehovořím, to je rozumné spoření na důchod bez optimalizací (ač i oni, ve výsledku jich je 10 % z balíku akcionářů ČEZu, by měli přespět). Vlastnické struktury čerpané ze serveru Hlídací pes.

V prostoru marketingu ministra pro vyplňování pytlů mrtvolami cizích státníků Víta Rakušana nechtěně zaznělo, že vláda jedná o odkupu akcií ČEZu od drobných akcionářů. Vláda na Rakušanovo vyjádření okamžitě reagovala dementi, jak je u ní u všech důležitých otázek posledních dvou let zvykem. Nic takového se nechystá, Vít Rakušan to v rauši svého tahu na politickou branku plnou vlastňáků v Sokolově prostě přeťal a řekl to, co lidi chtěli slyšet. Chuděra Rakušan, takhle si hnojit ještě zaživa vlastní hrobové místo.

Kdybychom ovšem ignorovali vládní dementi a pohráli si s Rakušanovou myšlenkou odkupu akcií před investicemi, dostáváme se do hry s názvem „Kdo rychleji vyžere spižírnu“. Ochrana drobných akcionářů až do zničení rozpočtu ČR. Takže nejenže budeme z daní platit výstavbu čtyř bloků, ale k tomu si přibereme i královské vyplácení drobných akcionářů, kteří nemají v těle ani tolik cti, aby v ČR vydělané také v ČR zdanili (o těch drobných spořilech na důchod není řeč). Co se pak divit, že jsme na huntě, když vládní kolchoz by vyvolal proti vlastním lidem při ochraně kyperských vykuků klidně i ducha padesátých let.

Pokud je vládní dementi Rakušanova blábolení v Sokolově založené na skutečnosti, v tom případě očekávám, že Tkáč a jemu podobní kyperští loupežníci zacvakají 30 % ceny bloků jaderných elektráren. Jen ať se prohnou, optimalizátoři jedni.

A vozové hradby pořád v nedohlednu.

Zdroje: Hlídací pes, Novinky, Lidovky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb