Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak chytit digitální syfilis. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.01.2024
Jak chytit digitální syfilis. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Robotiska

A tak se nám na ministerstvech pochlapili a ženou republiku přes retardéry ne do 21., ale rovnou do 22. století. Chystá se novota. Žádanky k lékařům postupně už jen digitálně a jen na chytrý telefon, i přes příslib, že pro staroušky tu bude možnost tisku... jen nám časem dojdou tiskárny a ochota doktorů se tiskem zabývat, případně za příplatek. A kdo chytrý telefon nemá, ať nakoukne do Ústavy, tam se to píše – každý povinně chytrý telefon – a když to tam nenajde, koho to zajímá. Nikoho. Chceme být mistr světa amoleta? Chceme. A u toho se na oběti nehledí. Dinosaury pohřbíme dřív, než stihli zahynout pod meteoritem nové doby.

Jsem nadšenec do hloupého mobilního telefonu. Umí volat, umí psát SMS a když se hodně snažím, tak v jeho útrobách najdu i hada (pro mladší generaci, to je taková hra, kde had žere kostičky… no, no, já to nevymyslel). Oceňuju, že chytrý telefon umí fotit, další jeho funkce jsou trochu vošajstlich. A pro mé nedovyvinuté chlopně digitalizovaného člověka ne nepochopitelné, ale spíš odpudivé. Ten pocit šmíráka v kapse mi prostě nedovolí pokročit o krok dál. Mám na to právo? Rozhodně, není zákona, který by mi poroučel digitalizovat svou existenci.

Můj tchán, to je vůbec kabrňák jako stvořený pro to české 22. století. Ten nemá nejen chytrý telefon. On nemá ani hloupý telefon. Spokojí se s pevnou linkou. A kdo se nedovolá, když tchán zrovna uhání kolem telefonu, ten má prostě smůlu. Když jsem ho před pár dny seznamoval s novotou o techničáku k autu, který by měl mít v chytrém telefonu, velmi kriticky se zadíval na telefonní přístroj pevné linky, pokrčil rameny a šel si po svých. Je mu 63, je chabrus na kolena, do práce už nemůže. Sedřel se za život dost. To jen pro tu naši další dimenzi českého 22. století, kdy se bude chodit, no, chodit, spíš plazit do důchodu někdy kolem sedmdesátky a bude se tomu říkat Jurečkova důchodová reforma.

Jen nevím, jak to celé dopadne. Ano, ty dinosaury bez chytrých telefonů nejspíš zavřeme někam na vypolstrované oddělení blázince a necháme je v jejich šílenství v poklidu skonat (zabírám si místo u okna a práci nástěnkáře). Ale když se ohlédnu za nedávným průšvihem s eObčankami, tak jsem trochu skeptický. Zavedla se vlastně vcelku jednoduchá forma jakési digitalizace, a v tu chvíli selhalo několik dalších jako je eRecept (ten chválím, funguje i pro nás blbouny s pravěkými telefony… tchán krčí rameny a odchází okopávat záhonek). Přitom eObčanka je proti propojení všech zdravotních karet a žádanek ke specialistům jednoduchá práce se štípačkami v ruce. Už jen to, že se musí synchronizovat celý počítačový systém ve zdravotnictví. Stát není komerční prostředí. Na něj lze uplatňovat jen Murphyho zákony, kdy když něco padnout může, tak to rozhodně padne. A když nám u zavádění eObčanek padly eRecepty, nemůže se stát, že při zavádění eŽádanek a eLékařskýchKaret vybuchne Temelín? Dobrá, přeháním, přeháním. Ale Dukovany by mohly, ne?

Žerty stranou. Mám vedle dvou mláděcích synů i dva starší syny. Taková pometla, která ztratí i to, co nemají. Už jsem jim koupil třikrát chytrý telefon – chtěli ho, kdo jsem, abych jim šmíráka vyvolávajícího závislosti zakazoval. I pořídil jsem jim první (ne, paní předsedkyně, nebyl to iPhone, na ten já nemám, žiju v ČR pod vaším vedením), do měsíce byl ztracený. Pořídil jsem po čase druhý (zase nic, paní předsedkyně, zase jim spadla do klína nějaká čínská nápodoba). Za pár týdnů byl v prachu. Ztratili ho (neprodali, fakt ztratili, oni jsou takoví). Po velkém přemlouvání a dlouhém váhání jsem zakoupil třetí chytrý telefon (paní předsedkyně, nepohrdejte mnou, zase to nebyl iPhone), za dva měsíce jsem se po něm ptal, není.

Jistě, ne každý je jako ta má pometla. Ale ztratit se to chytré šmírovací zařízení může i šampionovi. Co až se mu někdo prolomí přes heslo (1234, nebo 4321, nevím, lepší hesla nejsou). Bude se pak ta v minulosti prodělaná a nedoléčená syfilitida oběti probírat na veřejném prostranství? Upřímně, nevěřím tomu, že všichni, kteří si takové věci natahají do telefonů, dokážou svá data i řádně ochránit. A kolik přijde zhrzených duší o spokojenou existenci, když jim na výletě v Kokoříně někdo z kapsy vytáhne telefon a na jeho eObčanku si vypůjčí dost peněz na pohodlný měsíc pobytu na Kanárských ostrovech, když součástí telefonní výbavy bude vedle dokladu i úředně potvrzený podpis? Myslí na to stát, když je takový hrrr předběhnout všechny okolo? Jaká je bezpečnost? A dá se jí věřit? Právě při zavádění eObčanky začala kolabovat celá slavná digitalizace. Kolik nekompetentnosti v tom musí být, když jim to začalo tak elegantně padat? A dá se takové snad až organizované nekompetentnosti svěřit bezpečnost systému?

Ale vraťme se k dinosauří rodové linii těch, kteří ve dvacet let staré Nokii stále vidí svou budoucnost. Mohli by ministři představit jmenovitě alespoň popravčí četu, abychom měli k té naší digitální smrti trochu osobní vztah?

Vize budoucnosti z pohledu dinosaura nevypadá růžově. Virtuální technologie vedoucí k digitální společnosti jsou rozhodně zajímavý vývoj lidstva, ale měli bychom trochu uvážlivě postát a zamyslet se nad tím, jestli se neřítíme do neštěstí. Zrovna včera jsem se hrabal v útrobách Facebooku. Zeď Facebooku se mi začala automaticky aktualizovat. Je to neskutečně rozčilující. Něco se tam dočtu, chci si to ověřit, zaskočím na web, vrátím se na Facebook a ten bebech se začne aktualizovat. Tedy původní příspěvek zmizí v hladové tlamě nebytí. Jak to vypnout, jsem nenašel (pokud někdo ví, hlásím se jako dobrovolník na příjem rady). Zato jsem našel nabídku generativní umělé inteligence vložené přímo do funkcí Facebooku. Mám to povolit? A jsem snad blázen?

Lidé většinou příliš nechrání své soukromí. A to, ve spojení s divokou digitalizací a vzmáhajícími se technologiemi umělé inteligence, přináší jistým způsobem kuriózní možnost budoucnosti, kdy budeme jako ta telátka na jatkách. Matrixové dojné kravičky, s kterými bude orat vyšší umělá inteligence. Ta vidí celek. A je vedena. Řízena (ono těch umělých inteligencí vzniká povícero a ne každá to bude myslet s člověkem z nepřátelského tábora dobře). Před vzdutím umělé inteligence varoval například Stephen Hawking. Předáme jí českým skokem do 22. století krmení? Jsem si tím dokonale jistý. A spolu s Hawkingem říkám – je to nebezpečné. Nebezpečné víc, než si umíme představit. A něco tak úsměvného, jako je bezpečnostní opatření u české digitalizace má potenciál udělat z prostoru ČR výstavní digitální lágr.

Už jen proto, že v jakémsi svém projevu náš skvostný premiér pravil, že bychom se neměli stát jen křižovatkou Evropy, ale i průkopníky ve vývoji umělé inteligence. Na tom je vidět, jak dokonale je naše politická chunta mimo mísu. I když, možná v premiérově vyjádření vidím zrnko jisté promyšlenosti. Kdyby vznikla čistě česká umělá inteligence, selže na tom světě úplně všechno, včetně cirkulace vzduchu. Začínám na mého tchána koukat jako na vizionáře. Ona ta pevná linka, ta má něco do sebe.

Tak hezky do řady k přijetí do digitálního lágru, kde bude každý pod dokonalým dohledem. Transparentnost, to je to slovo, s kterým se současná vláda také prokousala do Strakovky. Jen nedodala, že transparentností myslí vysvlečení občana do naha. Digitálně obnažit a předhodit psům. Opatrně s tou digitalizací. Aby se nám nezměnila na ostnatý drát.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb