Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ideální exmanželství s Županičem a co všechno dokážou jediné přičarované králičí zuby. Tajnosti slavných

26.01.2024
Ideální exmanželství s Županičem a co všechno dokážou jediné přičarované králičí zuby. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmové studio Barrandov

Popisek: Jana Drbohlavová jako učitelka Marie Pešková v pohádkové komedii Václava Vorlíčka z roku 1971 Dívka na koštěti

FOTO / VIDEO „Hlodejte si, soudružko učitelko, hlodejte!“ Vzpomínáte na tuhle nesmrtelnou hlášku z Dívky na koštěti? Ze dne na den se půvabná herečka proměnila v hvězdu, stárnout s elegancí ale nedokázala.

Před kamerou stanula více než stokrát, patřila k herecké generaci, která vytvářela historii Městských divadel pražských. Diváci si ji ale budou navždy pamatovat především jako „zubatou“ učitelku Peškovou z Dívky na koštěti. „Hned na začátku filmu mi kouzlem narostou králičí zuby. Bylo to dost nepříjemné. Udělali mi nástavec na přední zuby, měla jsem střídavě pocit, že zuby buď spolknu, nebo že spadnou. Hlavně mluvit s nimi bylo velmi těžké,“ zavzpomínala na natáčení legendární pohádkové komedie Václava Vorlíčka herečka Jana Drbohlavová, která mimořádně zářila na jevištích pražských divadel především v hudebních komediích a díky Dívce na koštěti se se náhle těšila nečekané popularitě. „Vidíte, co takové zuby dokážou? Koho by tehdy napadlo, že vstoupí do povědomí lidí?“

 

Dívka na koštěti:

Nic jiného než divadlo

Při výčtu jejích příbuzných, kteří se nějakým způsobem zapsali do české kultury a historie, nelze než smeknout. Bývalá manželka herce Ladislava Županiče, dcera významného českého fotografa Karla Drbohlava a matka uznávaného historika Jana Županiče se narodila 22. listopadu 1940 v Praze. Díky tatínkovi, který se specializoval na divadelní fotografii, měla odmalička k divadlu velmi blízko, takže nikoho ani nepřekvapilo, když si herectví zvolila za svůj celoživotní úděl. Úspěšně složila přijímací zkoušky na DAMU, kde patřila do slavného ročníku profesora Miloše Nedbala. Už během studia hostovala dokonce na jevišti naší nejvýznamnější scény, pražského Národního divadla, a brzy také bylo všem jasné, že mají před sebou mimořádný a výrazný komediální talent.

Slečna z operety

Po absolutoriu začínala v nuselské operetě rolí Sladké Irmy a odvedla tak skvělý výkon, že jí bylo vzápětí nabídnuto stálé angažmá. Po pouhém roce ale přijala nabídku Oty Ornesta do Městských divadel pražských, kde pak působila půl století. Dívčí půvab a komediální talent ji předurčil především pro žánr veselohry, který nejlépe vyhovoval její představě o herecké profesi. „Mám ráda ohlas diváka, kterému něco sděluji nebo kterého něčím potěším. Herci jsou tady pro publikum,“ říkávala. Současně ale natáčela pro film i televizi, kde vytvořila téměř stovku rolí. Do povědomí diváků se ale navždy zapsala především díky Vorlíčkově „Saxaně“. Léta také spolupracovala s dabingem, v šedesátých letech například propůjčila hlas křehké Nšo-či v sérii o Vinnetouovi, později k nám jejím hlasem promlouvala například profesorka McGonagallová v slavné filmové sérii o Harry Potterovi.

 

Drbohlavová_Pan kaplan má třídu rád

Jako Carmen Caravellová v roce 2009 v dramatizaci slavného humoristického románu Leonarda Q. Rosse Pan Kaplan má třídu rád; foto Městská divadla pražská

Ideální exmanželé

S Ladislavem Županičem sice byli manželé pouhých pět let, jako přátelé si ale rozuměli a vycházeli spolu přímo nadstandardně. Dokonce jim nepůsobilo potíže hrát před kamerou manželský pár. Před kamerou se takhle sešli například v legendárním seriálu Arabela jako manželé Hermannovi. „Jana mi dokonce na společné scény půjčovala snubní prstýnek, který jsem nosil, když jsme byli manželé,“ přiznal po letech pobaveně Županič Blesku. V roce 2007 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství a před kamerou stanula naposledy v roce 2012 v komedii podle scénáře Tomáše Magnuska Školní výlet, už tenkrát ale chodila o holi, protože ji stále víc trápily bolesti kyčelních kloubů.

Příliš velká změna

Její stav se rychle horšil, postupně ztrácela nejen síly, ale také dobrou náladu. S nepřízní osudu a zdravotními problémy se prostě nedokázala vyrovnat. Uzavřela se do sebe, nezajímalo ji, co si oblékne, nebrala telefony… Nakonec vzdala i dabing. V roce 2015 prodělala mozkovou mrtvici, po níž se její stav velmi zhoršil. Špatně chodila, už se nedokázala o sebe sama postarat a zaměstnaný syn celodenní péči o ni časově nezvládal. Nakonec souhlasila, že se přestěhuje do domu s pečovatelskou službou Slunečnice v pražských Bohnicích, přestože se jí tam ani trochu nechtělo. Nové prostředí, nová pravidla, noví lidé… S takovou radikální životní změnou se nedokázala psychicky vyrovnat.

 

Drbohlavová_Švormová_Školní výlet

S Libuší Švormovou ve svém posledním filmu Školní výlet; foto Magnusfilm

Sama mezi lidmi

Kdysi krásná a energií nabitá dáma se najednou cítila uprostřed lidí čím dál tím více sama. „Nedalo se to v tom domově vydržet, tak jsem se občas napila,“ přiznala deníku Aha! Problém prý spočíval v tom, že po pár skleničkách začala být i vůči personálu tak nesnesitelná, že se nakonec rozhodli její problémy s alkoholem řešit a byla převezena na léčení do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. „Ona se totiž taky nenormálně chovala a s napitím to bylo ještě horší. Na personál byla protivná. Změnila se nám ta Janička,“ konstatoval její kolega, herec Jan Skopeček, který žil v stejném domově. „Jana pila, tak se nemůže divit, že ji foukli k bláznům.“ S alkoholem se sice nakonec vypořádat dokázala, chůze jí ale působila stále větší obtíže a v posledních měsících už se neobešla bez chodítka.

Odejít se rozhodla sama

Počátkem léta roku 2019 jako by najednou rezignovala na život i celý svět. Přestávala jíst, doslova se ztrácela před očima, a tak ji syn okamžitě nechal převézt do Nemocnice pod Petřínem. „Ládovali kapačkami a snažili se ji alespoň trochu rozpohybovat,“ prozradil Županič. Veškerá snaha ale byla marná, chodit už nezačala. A její stav se stále horšil. „Začaly jí už vypovídat službu životní funkce, její organismus už byl moc slabý. Byl jsem za ní ve Slunečnici před týdnem, a to už jen ležela, nehýbala se, a když se pokusila promluvit, nebylo jí už vůbec rozumět. Říkal jsem si, jestli mě vůbec poznává. Myslím ale, že ještě trochu vnímala,“ zavzpomínal Županič. Poslední tři dny strávila v Nemocnici pod Petřínem, to už ale prý okolní svět vůbec nevnímala. Jedinečná herečka a komička Jana Drbohlavová zemřela ve spánku v noci z 28. na 29. listopadu 2019 a odpočívá na hřbitově v Úvalech, kde žije její syn.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Mari Valtrová: Ornestinum, Blesk, Aha!, Korzár.sk)

 

Božoňka

Vložil: Ela Nováková