Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I negativní postavy si umí ochočit, že si je oblíbíte. Pavel Řezníček je výjimečný herec a sakra sexy chlápek. VIP skandály a aférky

23.01.2024
I negativní postavy si umí ochočit, že si je oblíbíte. Pavel Řezníček je výjimečný herec a sakra sexy chlápek. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením České televize (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Pavel Řezníček coby host Šípovy Všechnoparty

Oč nenápadněji působí, o to víc ho diváci mají rádi. A to i přesto, že zdaleka ne všechny jeho postavy lze zařadit do kategorie sympaťáků. Naopak, často hrával floutky a svůdce žen a ani v posledních letech, kdy přijímá role odpovídající věku muže mezi pětapadesátkou a šedesátkou, nehraje vždy zrovna oblíbené typy.

V seriálu Sedm schodů k moci, který se po uvedení na streamu objeví nyní i v hlavním vysílacím čase na Primě, hraje lobbistu, ve filmu Cena za štěstí slabocha, který nedokáže ochránit milovanou ženu. Pak tu máme seriály tak slabé, že je nezachrání sebelepší herci. V Odznaku Vysočina si tak Pavel Řezníček střihl plukovníka od kriminálky, figuru v podobných kriminálkách stokrát omletou. V 1. misi, podivném hybridu seriálu z nemocničního a chlapáckého vojenského prostředí, předvedl zase jednoho z velitelů výcviku mladých adeptů prestižních armádních lékařských postů.

 

V úspěšném seriálu ČT Cirkus Bukowski - no není sexy, dámy?

Ať už jsou ale postavy negativní nebo nevalně napsané, Pavel Řezníček si je umí ochočit a obdařit je svým specifickým šarmem, takže diváci si je oblíbí. Jak moc dokáže svým postavám dát živou tvář, popisují nejlépe vzpomínky na casting do seriálu Ochránce, kde hrál řidiče, vozícího školského ombudsmana.

 

A v devadesátkách v oblíbené minisérii Hop nebo trop... Kluk jak cumel.

Jak si autoři zamilovali plánovaného blba

Scenárista Ochránce vzpomíná v rozhovoru v Deníku.cz, jak pro roli řidiče Starého vybírali herce spolu s kolegou Matějem Podzimkem a režiséry Terezou Kopáčovou a Tomášem Mašínem. „Druhý režisér Tomáš Mašín přišel s Pavlem Řezníčkem, s nímž už dřív spolupracoval. Napsal ho proto na castingovou listinu,“ líčí Tomáš Feřtek. „Ptali jsme se: Řezníček, tento elegán? To je úplně mimo. Ale když už byl zapsaný, nechali jsme to být. Navíc klíčovou roli v tom má castingová režisérka Maja Hamplová, která s uchazeči natáčí videa. Když jsme je dostali, shodli jsme se, že Pavel Řezníček je fakt nejlepší. Později na natáčení se mě jeden z herců, který nakonec dostal jinou roli, ptal, kdo vlastně bude hrát řidiče Starého a když slyšel Řezníčkovo jméno, podotkl: „Ale vždyť on nemá řidičák.“ Neměl, to jsme zjistili při natáčení,“ zavzpomínal Feřtek.

 

V seriálu Ochránce

Přiznává také, že postavu Starého psali poněkud prvoplánově: „V našem pojetí to byl trochu blb, ale Pavel Řezníček postavu opravdu rozsvítil, obhájil ho. Říká věci, které se trousí v hospodě a možná si to myslí kdekdo, ale málokdo to řekne na nějakém fóru. My jsme další díly seriálu psali v době, kdy už se první točily. Viděli jsme, jak herci roli uchopili, takže jsme s některými postavami mohli lépe pracovat, doformovat je. Starý měl najednou u nás daleko větší respekt, už to není ten blbec, víc jsme ho zapojili do děje, protože jsme ho vlastně začali mít rádi.“

 

Odznak Vysočina, foto TV Nova

Poctivý legionář ze Zlaté labuti

Václav Mach, šéf ochranky luxusního obchodního domu otevřeného v prvních dnech okupace Prahy za 2. světové války, je opět málomluvný a nenápadný muž v pozadí událostí. Ve skutečnosti je pravou rukou Petra Kučery, a to jak při řízení obchodního domu, tak při řešení lapálií se ženami. Sám je jako bývalý legionář v hledáčku gestapa, přesto pomáhá všude, kde je třeba. Jako bývalý policista dokáže nejen získat pro Kučeru důležité informace, ale také ho takticky usměrňovat, aby se vyhnul problémům.

 

Zlatá labuť, foto TV Nova

A pro ženy v nesnázích je jako ryzí gentleman ochoten udělat možné i nemožné. V podání Pavla Řezníčka je tenhle trochu záhadný mlčenlivý bývalý policista jednou z klíčových postav seriálu Zlatá labuť. Herec stvořil muže s minulostí komplikovanou, možná i temnou, nicméně stále muže pevných zásad. Rytíř bez bázně a hany, zachovávající si čistý štít ve všech směrech. V seriálu je to pravděpodobně jediná postava, v níž se projevuje historická realita počátku protektorátu uvěřitelně, bez romantiky, až chladně věcně a pravdivě.

 

V Ordinaci v růžové zahradě, foto TV Nova

Nešťastný milující otec a manžel

V posledních dnech je pro diváky Pavel Řezníček především otcem hlavního hrdiny v seriálu Smysl pro tumor. Seriál s vážným tématem rakoviny nesrší zrovna originálními nápady a odvíjí se možná pro diváky zajímavě, nicméně velmi předvídatelně. Přesto je zde pár momentů, které se poněkud vymykají českému seriálovému průměru. Hlavním z nich je právě postava otce Mirka, do sebe a svého podnikání v dlaždicích zcela zahleděného padesátníka, který po třiceti letech manželství nevěřícně hledí na to, že jeho žena začala odmítat pokorný stereotyp plnění role dokonalé manželky a hází mu pod nohy vše, co on jí naděluje, z pocitu, že ji oddaně miluje a dělá pro rodinu to nejlepší.

 

Smysl pro tumor

Naprosto vykolejený Mirek je postava na hranici karikatury. Každá žena musí takového mimoně upřímně nesnášet, jenže Pavel Řezníček mu dává tak nešťastný nevědoucí výraz, že vám ho prostě musí být líto a nejraději byste mu napověděli, ať už se proboha kolem sebe rozhlédne a začne vidět svět realisticky. Spolu s Terezou Brodskou, hrající jeho manželku a matku nemocného syna a Robertem Nebřenským v roli slavného neurochirurga je Pavel Řezníček nesporně největším tahounem celého Smyslu pro tumor. 

Herec s tajemstvím (ne)zaspal dobu

Pavel Řezníček absolvoval DAMU pod vedením Jana Kačera a Borise Rösnera. Na oba vzpomíná jako na silné osobnosti, které studenty herectví velmi ovlivňovali. Až tak, že na konci studií bylo v ročníku třináct malých Rösnerů a jemu samotnému trvalo nějaký čas, než si našel vlastní hereckou cestu. Vystudoval ale také režii a vyzkoušel si ji v Městském divadle Mladá Boleslav, kde inscenoval komedii Rytíř hořící paličky. Hrál v Národním divadle, v Rubínu i v Dejvickém divadle. Na konci devadesátých let se ale s divadlem rozloučil a věnuje se pouze natáčení filmů a seriálů. V rozhovoru pro Expres říká, že za to může hlavně tréma, kterou pociťuje před každým představením. „I ti staří mistři říkali, že bohužel i s přibývajícími léty ta tréma roste. Člověk má od sebe nějaká očekávání a chce je naplnit,“ zamýšlí se. Svá očekávání a intenzivní práci na přípravě postav tedy vtěluje do postav na plátně a na obrazovce.

 

V TV filmu Ohrada snů s Danielou Kolářovou, rok 1998

O sobě mluví nerad, lépe řečeno vůbec. S rozhovory velice šetří, jeho soukromí je přísně chráněné. Na sociálních sítích žádné profily nemá a vůbec po nich netouží. „To jsem zaspal dobu. Ani u svých hereckých idolů Paula Newmana nebo Roberta Redforda jsem nikdy nechtěl vidět, co snídali. Vždycky se mi líbilo, když má herec nějaké tajemství a já ho vnímám jen skrze postavy,“ říká. Jediné, o čem je občas ochoten promluvit, je jeho oblíbený sport. V mládí hrával intenzivně fotbal, ale když zjistil, že hráčem žádného slavného klubu se nestane, našel si jinou životní cestu. A přesedlal na tenis, který hraje pilně a rád. „Mám rád tenis, obecně sport je můj velký koníček. To mě opravdu velmi, velmi baví. A udržuje mě to, což je potřeba při mé profesi,“ prozrazuje, co je vedle hraní jeho velký koníček. 

Varhan Orchestrovič Bauer píše operu Máj

Vážná hudba, jazz, filmová hudba. Varhan Orchestrovič Bauer je mimořádnou osobností hudebního světa. Spolupracoval s Milošem Formanem na filmu Goyovy přízraky a získal dvakrát ocenění v kategorii nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí. Letos slaví 55. narozeniny a oslava to bude velkém stylu. Přesně v den svých narozenin, 21.1.2024, zavítal se svojí jazzrockovou hudební formací Varhan's Groovy Jamm do prostor hudebního klubu Jazzdock - bar v moderní skleněné budově, působící dojmem, že stojí na řece, kde zahájil svou narozeninovou party. Varhan vnímá číslo 55 jako polovinu své životní etapy, a proto má spoustu plánů do budoucna. Připravuje korunovační mši Pražské jezulátko a pracuje na opeře Máj podle libreta Karla Hynka Máchy.

 

Hudebník vypadá dost excentricky, foto PR MEDIA

Reportáže ze světa uvádí Karel Polák

Objektiv patří k dlouhodobě nejsledovanějším publicistickým pořadům České televize. Od ledna bude mít nového moderátora. V pořadu Pavel Polák vystřídá Vendulu Krejčovou, která se po osmnácti letech s pořadem rozloučila a stala se tiskovou mluvčí ČT. „Jako dítě jsem vyrůstal s cestovatelskými pořady, u rádia se Zápisníkem zahraničních zpravodajů a u televize s Objektivem. Jako kluk jsem si nikdy nepomyslel, že se jednou stanu zpravodajem a že budu také autorem zahraničních reportáží. A už vůbec by mě nenapadlo, že dostanu příležitost Objektiv také moderovat. Jsem za to rád a moc se na to těším,” říká nový moderátor Objektivu.

 

Nový moderátor Objektivu

Objektiv je nejstarším cestovatelským pořadem v zemi. Poprvé se na obrazovce tehdejší Československé televize objevil v neděli 11. 1. 1987 dopoledne. Velmi rychle si získal velkou diváckou oblibu a zařadil se mezi nejsledovanější pořady. I bezmála po čtyřiceti letech vysílání
patří k televizním stálicím a stále se drží na předních příčkách nejsledovanějších pořadů napříč tuzemskými televizemi. 

Kamil Střihavka znovu představuje své muzikantské kolegy

Pořad Ikony Kamila Střihavky vstupuje do třetí sezóny. Scenáristou i průvodcem pořadu je opět sám Kamil Střihavka. Ten má samozřejmě blízko k řadě osobností naší hudební scény, takže se mu snadno otvírají dveře do jejich soukromí i do zákulisí příprav jejich koncertů a nahrávání ve studiích.

 

Ve třetí řadě představí divákům ČT art vždy v pátek ve 20.15 postupně Matěje Rupperta, Michala Prokopa, Viléma Čoka, Leška Semelku, Annu K., Ondřeje Hejmu, Jana Toužimského, Vladimíra Mišíka (na snímku Zippo Film Production), Romana Dragouna a Oskara Petra. 

Zdroj: Česká televize, Extra, CSFD, Denik.cz, Blesk, TV Nova, TV Prima, Kinobox, iDnes, KinoTip2, MEDIA & PR

 

Vložil: Ela Nováková