Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klíčová je důvěra v systém. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.01.2024
Klíčová je důvěra v systém. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Volební urna

Téma korespondenčních voleb, u kterého Tomio Okamura zvládl úctyhodný obstrukční výkon jedenáct hodin a čtyřiačtyřicet minut v kuse mluvit a zablokovat tak prakticky na celý den jednání Poslanecké sněmovny. Měl bych pár výhrad. Na podporu si vezmu i slova našeho milého premiéra. V té době ještě řadového poslance Petra Fialy.

Parlamentní listy.cz vyhrabaly z útrob stránky ODS vyjádření z roku 2020 nynějšího premiéra Fialy k tématu korespondenčních voleb, když ty se chystal zavádět Andrej Babiš. Je to fascinující ukázka těch našich korouhviček ve vedení státu: „Nové formy hlasování představují riziko. Pro demokracii je důležitá důvěra lidí a taky přijetí porážky jako legální i legitimní. Platí dvakrát měř, jednou řež, než se rozhodneme pro jiné způsoby hlasování. USA bojují s nedůvěrou v regulérnost korespondenčních hlasů posílenou rozdílnými zákony v jednotlivých státech, což ovlivňuje sčítání a zdržuje vyhlášení výsledku. Netrpělivost, podezřívavost a rozhořčení jsou pochopitelné, bez ohledu na to, zda jsou namístě. Tohoto ať si všímají všichni sociální inženýři, co u nás chtějí pořád něco měnit,“ uvedl Fiala v komentáři, který je dostupný na stránkách ODS.

Já bych toho Fialu za taková slova snad i volil. Mluví mi z duše. Korespondenční volby jsou riziko, protože pro demokracii je důležitá důvěra lidí. Přiznávám, že k současnému systému voleb důvěru mám. Je transparentní, volební komise má vždy lidi z různých stran, které se navzájem hlídají před prováděním podvodů. Zpochybňování výsledků voleb tak může přijít maximálně u preferenčních hlasů. Bidenova křivka u nás doposud nehrozí. A stejně bych přitvrdil v transparentnosti a šel tchajwanským směrem, kde nejenže nemají korespondenční volby, aby se předešlo podvodům, ale navíc si tam každý může přijít zkontrolovat sčítání papírových lístků, které se odehrává veřejně a nahlas. A to je oproti nám Tchaj-wan technologická velmoc. To je cesta naprosté jistoty, že jsou volby v pořádku.

Na internetu jsem zahlédl vtip vztahující se právě ke korespondenčním volbám. Zněl nějak takto: „Domácí vyhráli 5:4, ale po připočtení korespondenčních gólů je výsledek 5:6 pro hosty.“ Americké volby provázela Bidenova křivka. Volby sice těsně, ale vyhrával Donald Trump. V závěru sčítání začala nekolikahodinová až několikadenní pauza. Pak se přičetly korespondenční hlasy. A prohrávající Biden najednou neočekávaně a razantně přeskočil Donalda Trumpa a stal se prezidentem. Tomuto kouzelnickému triku s výsledky voleb se začalo říkat Bidenova křivka. Doposud v USA miliony lidí výsledky prezidentských voleb zpochybňují a úderem voleb přestali věřit v systém. Protože věří, že došlo k podvodu a do Bílého domu se dostal podvodník. Z korespondenčních voleb si dělali legraci i v seriálu Simpsonovi, který býval vlajkovou lodí americké svobody, aby se stal vlajkovou lodí podřízení se. Stejně jako v Simpsonových, i voliči po minulých volbách začali žít v přesvědčení, že volit mohou i dávno mrtví.

Pak je tu zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky, který se pětikoalice snaží nezávisle na zákonu o volbách změnit také. Ten má potenciál zlepšit nám statistiky velikosti naší populace. Ministr Rakušan říkal, že v zákonu o volbách nepřibudou noví občané. Se zákonem o státním občanství ČR už ano. Tam půjdou cizinci s českými kořeny až do čtvrtého kolene přibrat do party těch, kteří volí správně a ve prospěch těch správných stran. Protože jsou to cizinci. Legislativně spolu oba zákony nesouvisí, to má ministr Rakušan pravdu, nepřímo už spolu souvisí příkladně. Přizná-li se někomu občanství, má automaticky právo volit. Přece nebudeme nelidové a nebudeme krajanům upírat právo určovat směr naší země. Další krásný prostor pro zlikvidování důvěry v demokratický výsledek voleb. A také konečné řešení sudetské otázky, jak jsem byl upozorněn, kdy se takovým zákonem ,vyrovnáme' s vyhnáním Němců. Ti se nově budou moci halasně vrátit do své domoviny. Ale to je na samostatný text, jak je to obludné téma.

Snažím se nepochybovat o tom, že tohle vláda Petra Fialy prosadit nechce. Ač, pochybuju. Velmi pochybuju. Vysoká politika, to je bažina plná dravých ryb, které se mezi sebou požírají a každá se chce dostat na vrchol. A na tom vrcholu také zůstat. Korespondenční volby by daly vládě pěti stran záruku výhry. Protože by mohly, mohly by, precedenty tu jsou, ovlivnit výsledky ve svůj prospěch. A která dravá ryba na vrcholu by pro to neudělala první poslední. Pochod institucemi udělala levicová progresivní svoloč ukázkový. A přesně té levicové progresivní svoloči slouží celá pětikoalice do roztrhání těla. Byl by problém ovlivnit volby v jejich prospěch? Nebyl.

Nebudu opakovat argumenty opozičních politiků (i těch z ANO, kteří teď tvrdí naprostý opak toho, co tvrdili před třemi lety). Jen zdůrazním slova tehdejšího Petra Fialy, kdy ještě nesmýčil podlahu progresivistům po mejdanu. „Pro demokracii je důležitá důvěra lidí.“ Po přijetí korespondenčních voleb budu mít nesmírný problém byť i náznakem věřit výsledkům.

Jen jeden opoziční argument použiju. Nepovažuju za příliš promyšlené, aby výsledky voleb určovali lidé, kteří tu nežijí a tedy neví, co mají výsledky voleb ovlivnit. Domácí mužstvo chce výsledkem voleb změnit třeba drastické zdražování, ale člověk za hranicemi, žijící v relativním blahobytu, bude spíš slyšet na ideologické vize, nikoliv na to praktické, co se dotýká každé domácnosti, která tu musí žít. A tak bude volit podle toho a ovlivní vývoj země tak, aby se propadala do ještě většího marasmu odtékajících dividend a upevňování České republiky v pozici bezpáteřní kolonie. Nevidí to, nevnímá českou realitu, žije v přesvědčení, že blahobyt je dovršen a teď je potřeba zapracovat na ideologii. Má takový člověk právo určovat realitu lidem a společnosti, s kterou nemá nic než kořeny společného?

Pak si dovolím zkonstatovat, že každé takové volby povedou k celé řadě velmi vyhrocených sporů z řad politiků, kteří budou výsledky zpochybňovat a napadat u soudů. Výsledky voleb nám tak začne určovat soudní stolice? A bude půl roku po volbách neustálé osočování z falšování výsledků vzpruhou pro demokracii? Nepovede to k ještě hlubší skepsi vůči našemu politickému zřízení? Nebudou lidé zhnusení? O to víc zklamaní? Plní deziluzí? A narůstajícího odporu? Stojí to za to, když to porovnáme s tím, jak se vyhlašovaly výsledky voleb doposud? Uzavřely se volební místnosti a do pár hodin byl výsledek na stole, který uznali vždycky a všichni. Protože náš volební systém je prostě v rámci možností důvěryhodný. To chceme změnit, protože chceme být křižovatkou sporů a nestability, nikoliv Evropy, jak slibuje premiér?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb