Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Likvidace zdravotnictví na čestné prohlášení. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.01.2024
Likvidace zdravotnictví na čestné prohlášení. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Operace; ilustrační foto

Rozpustit, zlikvidovat, dovléct ke kolapsu. Tak se jeví vláda Petra Fialy jako hospodář a správce České republiky. Nově se to ukazuje u přílepku zákona č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky. Nově by se totiž potomci českých emigrantů do čtvrtého kolene mohli za pomoci pouhého čestného prohlášení přihlásit k českému občanství. A takových pár milionů nových občanů, kteří tu neplatí daně, a to ani ty zdravotní ve formě pojištění, to bude pro zdravotnictví příjemná forma vystřízlivění.

Před čtyřmi měsíci mi dělali bypass. Díky solidární podstatě našeho zdravotnictví. Kdybychom si užívali amerického nebo britského systému zdravotnictví, musel bych si na takový zákrok vzít hypotéku, případně někde v klidu pojít a obohatit tak statistiky předčasných úmrtí. Ovšem podstatou našeho zdravotnictví je, že péče se dostane tomu, kdo ji potřebuje, ne jen tomu, kdo na ni má (kromě stomatologie, ta už se prolhala na Západ). Sociální podstatu zdravotnictví pak naplňuje zdravotní pojištění, které zdraví jedinci útrpně tolerují, nebo nad ním lamentují, my mrzáci jej blahořečíme. Ti zdraví, až na ně padnou rozvrklaná kolena, v tu ránu obrátí a ledva jim poprvé lupne v čéšce, už jsou na straně zapálených obhájců našeho systému. A každému časem lupne v čéšce.

Je ve všeobecném povědomí, že přinejmenším ODS a TOP 09 dlohodobě usilují o privatizaci českého zdravotnictví. Naposledy přišel ministr pro nedostatek léků Válek s tím, že se zavede západní model dvojí péče. Jedna pro chudé v základní sazbě, druhá pro bohaté za spoluúčasti. Teď je ve hře zpoplatnění LDN, Léčeben dlouhodobě nemocných, a to z ruky koho jiného, než ministra za TOP 09 Vlastimila Válka. A to ve výši 560,- za den, jak informoval server iRozhlas. Prolamuje se tím hrazení za pobyt ve zdravotnických zařízeních? Rozhodně se to tak dá chápat. Protesty lékařů ve stávce se točily i kolem podezření ze snah privatizovat nemocnice. Přinejmenším z té v Kroměříži to zaznělo jako handgranát. Ta snaha tu je, ovšem obě strany od přímé likvidace našeho zdravotnického systému zadržuje strach z odporu veřejnosti. Ten směr je ve všem stejný - zpoplatnění zdravotnictví a přechod na západní systém neléčení chudých, případně ordinací pro chudinu zřizovaných neziskovkami, kde se pokryje základní, jen základní ošetření. Bypass rozhodně nepatří do základního ošetření. Ten je na hypotéku.

Vláda tuší, že by takovou změnu neprosadila legislativní cestou. Celá země by se vzdula vzteky. No tak se nejspíš rozhodla pro likvidaci opotřebením. Dovést zdravotnictví ke kolapsu a pak přijít s tvrzením, že jen silná spoluúčast na hrazení a privatizace naše zdravotnictví zase pozvedne. To znamená americký systém hypoték na zákrok v nemocnici. Zisky nemnohým, výdaje mnohým. Jak to tak u nemocného kapitalismu bývá.

„Letos můžeme garantovat, že každá péče, která bude poskytnuta našim klientům, bude včas zaplacena. Lidé se nemusí ničeho bát,“ ujistil veřejnost prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich pro Novinky a Právo. „Otázkou je, jak dopadne rok 2025. Tam garance už dát nemůžeme,“ dodal.

„Obavy zaměstnaneckých zdravotnicích pojišťoven pokládám za opodstatněné a divím se, že jejich hlas není víc slyšet,“ řekl Novinkám a Právu Pavel Vepřek, konzultant ve zdravotnictví, dříve poradce ministra a šéf Fakultní nemocnice v Motole. Podle něho se letos také ničeho nemusíme bát, pád na dno lze očekávat za dva roky.

Vláda Petra Fialy prosadila nižší platby státem hrazeného pojistného. Děti, senioři, na mateřské, nezaměstnaní, invalidní, tam se platby rozhodnutím vlády snížily. K tomu přibyly do země stovky tisíc uprchlíků z Ukrajiny, kteří začali zdravotní systém země také s nadšením využívat, ač do něho v minulosti nepřispívali a tedy netvořili jeho rezervy. Část jich začala pracovat, o tom žádná, a začali tím tedy platit i pojištění.

Ale s takovou by nám to zdravotnictví kolabovalo příliš dlouho. A tak vláda na VZP hodila i stávkou vyvzdorované navýšení platů lékařů. Peníze na platy půjdou z rezerv VZP. Dostaneme se tak z krize… do krize daleko hlubší. Ale stejně, je to moc pomalé, chtělo by to pěkně mířenou ránu do vazu.

A tak vláda Petra Fialy začíná debatovat nad změnou zákona č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky. Ve změně se mluví o přiznání českého občanství potomkům českých emigrantů až do čtvrtého kolene. Utekl-li někdo od roku 1939 z českých zemí, jeho potomci mají nárok na české občanství. A to i když neumí česky, neví pořádně, kde Česká republika je, nerozumí českému naturelu, ale po získání českého občanství velmi rychle porozumí českému zdravotnickému systému.

K čemu to povede? Kdybych žil jako zcela naturalizovaný potomek českých emigrantů v USA a byl přede mnou problém bypassu. Co bych udělal? Vzal si hypotéku a splácel ji několik dalších let? Nebo bych se čestným prohlášením přihlásil o své „kořeny“, zaplatil si nízkonákladovou letenku a vyrazil podojit české zdravotnictví, které by mi bypass udělalo zdarma? Stačilo by na ten měsíc operace zaplatit jednou pojištění v ČR. Kolik milionů lidí v USA nebo v Británii bude hledat ve svém genealogickém stromě nějakého Pepíka z českých zemí? Ušetřilo by se tím miliony, až miliardy. Jim by se ušetřilo. Na ty miliony bychom se ale museli my, domorodci z ČR, složit z vlastního pojištění. Jenže bychom na to neměli. Rezervy pojišťoven by se o to rychleji vyčerpaly a my bychom se, jak nejspíš správně uvažuje vláda Petra Fialy, dočkali toho, že se i náš solidární zdravotnický systém zhroutí a přestaví na západní antisociální model, kde platí – když na to nemáš, tak zdechni ve škarpě.

Platnost zákona od 1. července 2024, pokud dojde ke schválení. Pod návrhem podepsáni Roman Bělor (STAN), Vladimír Balaš (STAN), Ondřej Benešík (KDU-ČSL), Eva Decroix (ODS), Jakub Michálek (Piráti), Martina Ochodnická (TOP 09), Hayato Okamura (KDU-ČSL). Pětiprstý kriminálník rukou společnou a nerozdílnou. Narovnat nespravedlnost minulosti, která je nespravedlností pouze domnělou, ale vytvořit tím kardinální krizi pro brzkou budoucnost. Já nevím, jestli je to krok správným směrem. Možná ne příliš.

Zdroje: Novinky, Právo, Poslanecká sněmovna, iRozhlas, iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb