Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obviňuji děkana DAMU z ideozločinu. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.01.2024
Obviňuji děkana DAMU z ideozločinu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pinocchio jako maskot naší doby

Doc. MgA. Mgr. Karel František Tománek, děkan DAMU, umístil na stránky školy inzerát, kde hledá ombudsosobu. Ta bude hájit studentstvo se svou vyvinutou krizovou intervencí s ohledem na specifika vysokoškolského vzdělání v umělecké oblasti. Ombudsosoba se má stát záštitou, pevnou hrází proti nespravedlnosti. A hlavně, ochráncem slabých před ideozločiny.

Doc. MgA. Mgr. Karel František Tománek, děkan DAMU (e-mail: telefon: 234 244 201), velmi správně pojmenoval svou/svého budoucí/budoucího spolupracovnici/spolupracovníka ombudsosobou, protože pozice nesmí být ohraničena pohlavními znaky, a genderově nevyvážený český jazyk nemá tolik dimenzí, aby mluvil nepohlavně. Ač, jazyk by to jistě zvládl, ale jeho četní mluvčí nikoliv.

Doc. MgA. Mgr. Karel František Tománek, děkan DAMU (e-mail: telefon: 234 244 201), snad až s teatrální pečlivostí primadony, jako věrná marioneta novodobého pominutí smyslů, velmi pečlivě vybíral slova a snažil se podchytit nepohlavnost doby, ale přesto mu jeden výrazný ideozločin unikl. Spáchal jej přímo v inzerátu, který hledá ombudsosobu. Dopustil se ho u mezititulku, kde stojí, a chytněte se futer, jeho slova jsou pro naši dobu fatální: „POŽADAVKY NA KANDIDÁTY“.

Copak nemohl použít slovní spojení kandidátní osoba? Uvědomuje si, kolik klimatického žalu a studu za vlastní pohlavní identitu tímto necitlivým vyjádřením způsobil? Kolik osob neurčitého pohlaví tím trpí? Může se s takovou o post ombudsosoby hlásit žena, když Doc. MgA. Mgr. Karel František Tománek, děkan DAMU (e-mail: , telefon: 234 244 201) genderově zdůraznil mužskou podstatu slova kandidát? Ideozločin, který podle mého mínění nelze nejen odčinit, ale ani odpustit. Měly by se z toho vyvodit důsledky. Doc. MgA. Mgr. Karel František Tománek, děkan DAMU (e-mail: , telefon: 234 244 201), by měl teatrálně a jako věrná marioneta nové doby požít výhod právního státu a na místě podat výpověď nejen z pozice děkana, ale i dalších, které si nahamonil za svou plodnou kariéru divadelníka.

A pokud se mu nová doba nelíbí, pokud by chtěl mluvit zase normálně, měl to ututlat a nedávat do inzerátu, pátrajícího po ombudsosobě, takovou nášlapnou minu ideozločinu. Je to divadelník, navíc loutkař, měl by vědět, co je to Stanislavského metoda naprostého vžívání do role. A pokud mu to nejde, chápu, nemusí to jít, i mezi divadelníky může být dřevo, měl se inspirovat ve svém oboru loutkovodiče a nechat se novou dobou a jejím newspeakem vést jako loutka. Kývat a hýkat, jak loutkovodič nařídí. A to i kdyby loutkovodičovu paži sžíral záchvat epilepsie a Doc. MgA. Mgr. Karel František Tománek, děkan DAMU (e-mail: , telefon: 234 244 201), se tak na konci provázků motal jako stižený akutní fází tance svatého Víta z tělocvičny.

Jsem pohoršen. Ne pohoršen, jsem zhrzen, kam naše doba s takovou obludností zlého, tak zlého ideozločinu spěje. Koupeme se v nenávisti nášlapných min, kdy muž, jakým loutkovodič Doc. MgA. Mgr. Karel František Tománek, děkan DAMU (e-mail: , telefon: 234 244 201), jistě je, v inzerátu ukazuje své preference. Jako děkan školy tím řekl, že na pozici chce muže, kolegu. Ne kolegyni! Ne kolegosobu!!! Jsem zklamaný dobou.

Citujme si Wikipedii: „Ideozločin (v originálu thoughtcrime) je zločin, jenž může být spáchán nejenom slovy či skutky, ale též myšlením nebo v podobě myšlenky. Jiná definice je ta, že ideozločin je jakýkoli zločin proti Straně. Ideozločin je trestán stejně jako zločin, v některých případech i smrtí. Podobně jako opatření newspeaku, který pomalu ale jistě omezuje ,manévrovací prostor' pro vyjádření závadných myšlenek (a tedy i myšlenek na samotný zločin), v Orwellově 1984 jsou uváděny v praxi praktiky, které směřují k vymýcení ideozločinu. Jak řekla jedna z postav: Brzy v Oceánii nebude možné ideozločin spáchat.“

Děkuji Doc. MgA. Mgr. Karlu Františku Tománkovi, děkanovi DAMU (e-mail: , telefon: 234 244 201), za praktickou ukázku. A to jsem si vždycky namlouval, že umělci jsou svědomím národa a jako první křičí, když se začne znásilňovat duše národa nebo lidstva. A ejhle, oni to jsou většinou zaslepení politruci.

Aby to nezapadlo, tak pro jistotu uvedu ještě důležité kontakty: e-mail: telefon: 234 244 201

Editace k 23. lednu 2:15 ráno: Po upozornění vkládám informaci o tom, že výše sepsaný text byl ironický až to s ním mlátilo o futra. Možná jsem to s tou ironií trochu přeťal, až to vyznělo tak, že si skutečně myslím, že pan děkan (já už ty kontakty nebudu uvádět, máte je nahoře... no dobře, pro osvěžení paměti - e-mail: , telefon: 234 244 201) to trochu přehnal s tím kandidátem. Nepřeťal, to bylo jediné rozumné slovo v celém inzerátu. Takový závan nepředpos*ané normálnosti, abych tak řekl. 

Zdroje: DAMU, Wikipedie

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb