Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oběť exekutorské mafie se pustila do boje a oslovila politiky. Výsledek? Volte komanče nebo Úsvit, ostatní to nezajímá

22.10.2013
Oběť  exekutorské mafie se pustila do boje a oslovila politiky. Výsledek? Volte komanče nebo Úsvit, ostatní to nezajímá

Foto: Hans Štembera

Popisek: Exekuce , ilustrační foto

Před časem přinesly Parlamentní listy.cz příběh bývalé učitelky, dnes ženy v invalidním důchodu, která spadla do exekucí a nevěděla kudy kam. Dnes je na místě napsat, že se snad vše začalo v dobré obracet – ne proto, že by tato žena docílila změny v zákonech, které chápe jako nezbytné, ale proto, že se našla mecenáška, která jí nabídla finanční pomoc. Boj proti exekucím ale nevzdala a nyní, v předvolebním čase, se obrátila i na různé politické strany.

Sedmačtyřicetiletá Hana z Prahy 4 se dostala do spárů exekucí a exekutorů po vážné nemoci. Tehdy žádala po vyčerpání finančních rezerv o pomoc v hmotné nouzi, aby měla na placení povinných plateb na bydlení. „Nikdy před tím jsem žádné dluhy neměla, řádně jsem pracovala a státu nedlužím ani jednu korunu. Ve své péči jsem měla nezaopatřeného syna. Pomoc v hmotné nouzi jsem nedostala, posuzován byl pouze můj příjem na základě životního minima bez ohledu na mé povinné výdaje spojené s bydlením,“ prozradila ParlamentnímListům.cz začátky svých trablů, které postoupily až k osudovým chvílím.

Po té, co článek s jejím příběhem na ParlamentníchListech.cz vyšel, se na ni a web, který za tím účelem založila, začali lidé obracet ve své zoufalé a beznadějné situaci se však dostavil i trest - v podobě anonymního telefonního hovoru, který se ji prý snažil zastrašit. „A po krátké době přišel další trest. Kvůli jedné exekuci z částky zhruba 5 000 korun, navýšené na skoro 50 tisíc korun mě náhle přišlo oznámení o změně exekutorské kanceláře, která ji vymáhá, s požadavkem uhrazení celé částky do několika málo dnů s telefonním ujištěním, že jinak mi přijde návštěva exekutorů domů. Byl to doslova boj s časem, oslovování i různých politiků a žádostí o pomoc, či podpoře v boji proti exekucím, avšak výsledek byl stejný: Snažíme se, ale nemůžeme dělat nic. Následovala bezmoc a beznaděj,“ popsala vyhrocené okamžiky Hana z Prahy 4.

Neziskovky a různé poradny? Nikdo vám nepomůže...

A dodala, že je krásné, jak se nabízí různé pomoci neziskových organizací, bezplatných právních poraden a iniciativ. Jenže ve výsledku vyjde vše nastejno. „Nikdo vám nepomůže. Posune vás jen k obecným radám, kdy ve výsledku zaplatit vše stejně musíte, nebo se obraťte na placenou advokátní kancelář. Pokud je vaše exekuce neoprávněná, podejte žalobu k soudu. Jenže žalobou stejně nelze zabránit exekutorovi v plnění exekuce, byť je neoprávněná! Předesílám, že i na jedinou exekuci je dlužníkovi rázem zablokován účet, exekučně zastavená nemovitost a exekučně je krácen i jakýkoli příjem. Kde pak vzít finance na obranu, na kterou mají mít lidé ze zákona nárok a přitom nadále dál řádně hradit povinné měsíční platby a ještě udržet existenci i nezaopatřeným dětem? Poukazuji i na skutečnost, jak i z malé dlužné částky  za podpory exekutorských zákonů je vymáhaná částka navýšená až několikanásobně, kdy ani při snaze dluh umořit, nemají šanci se ze čarovaného kruhu dostat. A i když se snaží dluh hradit, ten jim však naopak narůstá o další úroky, úroky z úroků apod. Jako příklad uvedu případ, kdy se počáteční dlužná částka 28 000,-korun navýšila Exekučním příkazem na bezmála půl milionu korun,“ zmínila dále sedmačtyřicetiletá invalidní důchodkyně Hana.

Po marném boji, který vedla a současném postupném zjišťování katastrofálních dopadů na řadu dalších poškozených lidí, včetně jejich sebevražd, se proto Hana rozhodla veřejně bojovat nejen za sebe, ale i za ostatní lidi potýkající se nehoráznými exekucemi po česku.

„Poukazuji i na to, že do exekuce se může dostat prakticky kdokoliv, neboť jsou běžně na internetu zveřejňovány i citlivá data lidí včetně rodných čísel, adres i jejich podpisů, a to státními institucemi, stačí nahlédnout např. na stránky insolventních správců, nebo si dojít na Katastr nemovitostí, kde každý může nahlédnout, nebo si nechat pořídit kopie např. kupních, nebo darovacích smluv naprosto cizích lidí. Jelikož se dají uzavírat různé půjčky, zejména nebankovní jen po telefonu, nebo internetu, může být zadlužený naprosto každý, aniž by o tom vůbec věděl. Nemohu se smířit, že je vláda k těmto faktům lhostejná,“ svěřila se ParlamentnímListům.cz dále.

Dobrý konec? Pomohla žena jménem Julie...Co ale ti ostatní?

Popsala i to, že její situace se vyhrotila natolik, že byla ve fázi, kdy ji i proti její vůli začaly ovládat myšlenky k tomu nejhoršímu. „Tolik, tolik moc rozumím lidem, kteří díky bezmoci proti exekucím bezvýchodnou situaci vyřešili sebevraždou. Ačkoli nemám ještě zcela vše vyřešené, z toho nejhoršího nebezpečí se mi po zveřejnění mé zkušenosti na webu ParlamentníchListů.cz dostalo pomoci od jisté paní Julie, která nezaváhala ani na okamžik a ihned mi naprosto nezištně pomohla. Paní Julii bych tímto ráda velmi poděkovala, jedná se o velmi charakterní a vzácnou ženu. Jen díky ní se mohu i nadále věnovat dalším aktivitám v boji proti likvidačním exekucím a díky celému tomuto procesu, kterým si řadu let procházím, mne to naopak ještě více motivuje k tomu, abych na tuto problematiku poukazovala ještě více za účelem dosažení nápravy v tomto doslova nekontrolovatelném zvěrstvu. Vnímám pomoc paní Julie jako dar, který musím zhodnotit zejména ve prospěch všech ostatních stejně, nebo podobně trpících lidí v zajetí exekutorského hyenismu. Svou aktivitu a tento boj rozhodně nevzdám. Tedy mne celý proces posunul opět o něco dál,“ prozradila dobrou zprávu paní Hana.

V současnosti prý již jedná i s několika důležitými osobami, které mi nabídli konkrétní pomoc v záměru změnit, nebo zrušit tuto exekuční likvidační legislativu, která je podle ní v rozporu s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod.

Oslovila politické strany a ty shodují - změna je nutná. Vydrží jim to i po volbách?

„Dále jsem s odstupem času využila předvolební období a opět jsem oslovila jedenáct politických stran a hnutí se stejným dotazem na exekuční problematiku i na jejich činnost v této otázce po volbách. (ODS, TOP 09, KSČM, ANO 2011, ČSSD, Úsvit přímé demokracie, ZEMANOVCI, ZELENÍ, SVOBODNÍ, SUVERENITA A ZMĚNA 77).

„Ty odpovědi jsou skutečně velmi zajímavé. Nejenže je zajímavé, kdo z oslovených stran vůbec odpověděl, ale i v jakém rozsahu. Avšak ve své podstatě se všechny, ať pravicové, nebo levicové strany shodují, že s exekucemi v této podobě nesouhlasí a je třeba změny. Některé politické strany dokonce velmi podrobně popsaly, čeho by se změny měly týkat. Jelikož jsem politicky nestranná, odpovědi jsou zveřejněné na mém webu a plně ponechávám všem lidem, aby si utvořili svůj názor. Otázka zní, pokud jsou nyní všechny tyto politické strany stejného, nebo velmi podobného názoru i předsevzetí a slibují v exekučních zákonech změnu, proč se doposud změny nepodařily prosadit a zda se nyní nejedná opět jen o předvolební sliby, které jsou součástí předvolební kampaně? Jaká bude realita i jejich úsilí po volbách? Nebo si nová vláda a poslanci raději počkají, až se vyvolá veřejná sbírka a podá se hromadná žaloba k Evropskému soudu s požadavkem na odškodnění všech poškozených? Prozatím věřím, že k takové ostudě naší nové vlády a poslanců nebude muset dojít, avšak i s touto příp. variantou počítám. Uvědomuje si naše vláda a poslanci, jak jsou tyto exekuční zákony skutečně destruktivní i pro nevinné lidi a kolik tisíc lidí má naprosto zničené životy? Lidé by si měli skutečně uvědomit, kdo souhlasil s uzákoněním této legislativy a pečlivě zvážit, komu dají svou důvěru ve volbách,“ myslí si a apeluje Hana.

Položené dotazy zněly takto: Zda a případně jak, se Vaše strana v minulosti snažila v této problematice zajistit nějaké nápravy a pokud bude Vaše strana zvolena do Poslanecké sněmovny v předčasných volbách, jaké by byly v této oblasti Vaše konkrétní aktivity. Zda, případně jakou formou by mne Vaše politická strana v této aktivitě mohla podpořit.

ODS, TOP 09, ČSSD a zemanovci neodpověděli vůbec. Obsáhlou odpověď paní Hana obdržela od KSČM:

Vážená paní,

 děkuji Vám za Váš dotaz. Sám jsem byl v posledním volebním období předkladatelem (v únoru 2013) vlastního návrhu exekučního řádu. Cílem mého návrhu zákona bylo ochránit ústavní práva dlužníků i dalších lidí. Toto téma mě intenzivně zajímá  a pracuji na něm již velmi dlouho Současné znění zákona posiluje postavení exekutorů, místo toho aby zvyšovalo šance na spravedlivé vymožení dluhu.      

Vláda náš návrh v připomínkovém řízení odmítla a poslanci jej zamítli v prvním čtení.  V návrhu bylo předloženo mimo jiné to, aby exekutor mohl zabavit jen věci, které prokazatelně patří dlužníkovi. Nemovitosti by si dlužníci mohli prodat nejdříve sami za tržní cenu a z výnosu uhradit závazky. Věřitel by musel s podáním návrhu na exekuci doložit, že dlužníka vyzval k dobrovolné úhradě dluhu. Navrhovali jsme  také sloučení více exekucí jednoho dlužníka do jedné.

Exekutoři by tak podle mého návrhu nemohli mít neomezenou moc, jako doposud. Z exekuce by dále byl vyloučen exekutor, který by měl vztah k účastníkům exekučního řízení a vyvstaly by pochyby o jeho nepodjatosti, apod.

Níže Vám zasílám informace ke zmíněné problematice exekucí  -  jak ji vnímá KSČM, jak je pojata také v předvolebním programu KSČM:

Větší ochrana dlužníků, posílení kontroly zákonných exekutorů, jasná pravidla pro nebankovní poskytovatele spotřebitelských úvěrů; hodnota dluhu by neměla nepřiměřeně narůstat o lichvářské úroky a nadměrné sankce.         

Z pohledu politického přístupu KSČM je společensky žádoucí, aby zpětně při výkonu exekucí měl rozhodující slovo ten orgán, který ve věci vydává konečné rozhodnutí, tedy soud a nikoliv nestátní subjekt – dnes Exekutorská komora. Bezprostředním řešením by mohla být novela exekutorského řádu, která by vedla ke snížení nákladů a zvýšení kontroly exekutorů. Lze zvažovat požadavek přeměny organizace exekutorů na principech komory advokátní, či notářské. Exekutor by mohl být ustanoven u exekucí jen v rámci soudu, u něhož je registrován dle svého sídla (sníží náklady na výkon rozhodnutí, především jízdné) – jako je zákonný soudce, měl by být i zákonný exekutor.              

Otázku spotřebitelského úvěru u nebankovních institucí by mohla řešit i Česká obchodní inspekce, ale pro ni je to v současných podmínkách obtížné. Přijetí regulí ochrání zájemce o půjčku od lichvářů nebo od praxe, kdy neregistrovaní poskytovatelé poskytnou zálohu či garanci a nakonec třeba žadatelé ani půjčku nedostanou. Součástí takových podmínek by byla povinnost poskytovatele ověřit si bonitu klienta (schopnost splácet) a nabídku přizpůsobit jeho reálné situaci. Institucí dohledu by mohly být pověřená např. ČNB. U neregistrovaných poskytovatelů půjček by pak mohla existovat možnost, aby takto půjčené peníze nemusel dlužník poskytovateli půjčky vracet.


KSČM si rovněž uvědomuje nutnost doplnění současné všeobecné právní úpravy lichvy v trestním zákoně právní úpravou ve zvláštních právních předpisech, tak aby byly zúženy ekonomické podmínky pro možnost lichvy. Je nutno chránit oprávněné zájmy všech účastníků a stran a zajistit jejich právní jistotu, ale i efektivní fungování této části peněžního sektoru. Poslanecký klub KSČM má ve svém plánu připravit konkrétní legislativní iniciativu. S využitím těchto přístupů bude třeba ještě vyhodnotit zahraniční zkušenosti.

Opatření směřující k postihu subjektů poskytujících nevýhodné půjčky a k zamezení neoprávněných a předražených exekucí majetku.

KSČM si uvědomuje nutnost doplnění současné všeobecné právní úpravy lichvy v trestním zákoně (právní úpravou ve zvláštních právních předpisech), tak aby byly zúženy ekonomické podmínky pro možnost lichvy. Je nutno chránit oprávněné zájmy všech účastníků a stran a zajistit jejich právní jistotu, ale i efektivní fungování této části peněžního sektoru. Jde především o finanční vzdělávání (gramotnost) společnosti, aby se zabránilo tomu, že si lidé berou půjčky, které nepotřebují nebo nejsou schopni splácet, čím se předejde i případným exekucím; a stanovení konkrétních ekonomických parametrů určujících, zda se již jedná o lichvu či nikoliv. Jde obecně o stanovení obvyklých nákladů na poskytnutí půjčky a přiměřeného zisku pro poskytovatele. Řešením by mělo být zákonem povinné zakotvení omezující podmínky do úvěrové smlouvy v tom smyslu, že celkové náklady na vymáhání půjčky nesmí v nákladech dlužníka překročit stanovenou hranici 40 % (nebo 30%) dlužné částky včetně smluvních úroků.      

U problematiky exekucí by mělo být základním řešením opětovné posílení úlohy soudů při výkonu exekucí. Bezprostředním zlepšení by mohla přinést novela exekutorského řádu, která by vedla ke snížení nákladů a zvýšení kontroly exekutorů. Lze zvažovat požadavek přeměny organizace exekutorů na principech komory advokátní, či notářské. Exekutor by mohl být ustanoven u exekucí jen v rámci soudu, u něhož je registrován dle svého sídla (sníží náklady na výkon rozhodnutí, především jízdné) – jako je zákonný soudce, měl by být i zákonný exekutor. Seznamy exekutorů by přitom byly vedeny u soudů, které rozhodují o výkonu rozhodnutí. Exekutor bude vybírán soudem dle těchto seznamů a dle stanoveného pořadí. Soud musí přitom vždy uvést, zda je exekutor oprávněn ke vstupu do domu, bytu, obydlí aj. a tento objekt musí vždy řádně označit včetně jejich vlastníka a rozsahu oprávnění. O způsobu exekuce (výkonu rozhodnutí) by rozhodl sám exekutor. Proti jeho rozhodnutí musí být vždy přípustný opravný prostředek, o němž by rozhodoval soud, který by měl právo i nařídit, aby věci byly vráceny a vše bylo uvedeno do původního stavu. Možnost uplatnění nákladů řízení vůči povinnému případně nesprávné vedení exekuce a odpovědnost exekutora za vzniklou škodu. V tomto směru stanovit konkrétní podmínky a pravidla včetně sankcí za jejich porušení.


Hnutí ANO odpovědělo takto:

Dobrý den,

Děkuji Vám za Váš e-mail. Naše hnutí se exekucemi zabývá ve svém programu  - je to jeden z našich hlavních bodů. Píší nám stovky lidí, kteří se stali obětí exekuční zvůle.

Konkrétně:

Posílíme dozor soudu nad činností exekutorů, zavedeme důsledný postih exekutorů za jejich excesy a nezákonné postupy a budeme regulovat jejich odměňování s cílem odstranit nepřiměřenost jejich odměn; odměna musí odpovídat skutečnému výkonu exekutora a jeho zaměstnanců.

Je to dost obecné, ale řešení máme propracováno do detailu. Principem musí být, že náklady se musí vrátit na míru obvyklou ve vyspělých zemích, tedy Německu, Anglii, kde jsou až řádově nižší.

 S pozdravem a díky

Analytik ANO 2011

Od hnutí Úsvit přímé demokracie přišla tato odpověď:

Dobrý den,  pan senátor Okamura se tématem exekucí zabývá dlouhodobě. V minulosti například opakovaně navštěvoval ministra Pospíšila s konkrétními návrhy řešení. Pan ministr mu bohužel odmítal naslouchat…. A k tomu link na názory pana Okamury k této problematice:

Co s tím? Od prvopočátku je jasné, že tady je třeba nějaké systémové řešení. Část problému se skrývá ve špatné práci justice a exekutorů, ale velká část problému je v absolutní neznalosti a bezbrannosti dlužníků - obětí vyděračů. Většina z postižených totiž není objektivně schopna řešit kvalifikovaně právní spor. Nemá peníze na právní služby a přiznejme - nemá k nějakému praktickému uvažování a hledání řešení třeba ani duševní schopnosti. Můžeme se zlobit na babku, že podepsala smlouvu, kterou nečetla a převzala pár hrnců, ale takový člověk je velmi snadno manipulovatelný a skutečně už nezvládá být racionální. A to platí i o jiných, mladších lidech. Ne každý má shůry dáno. Ostatně řešil jsem také několik právních kauz - včetně exekuce, kterou na mě naprosto neoprávněně chtěla uvalit Česká televize.  Myslím, že bez právníků bych byl bezradný. Tím spíš, že třeba i ve zcela jasném sporu třeba s paní Tachecí soud rozhodl naprosto šokujícím způsobem a zcela jasnou lež označil za právo novináře domýšlet si moje myšlenky. 

První, co člověka napadne, je, že je třeba změnit nějak zákony - ale kupodivu není třeba. Už dnes, respektive stále, platí zásadní, ale veřejnosti neznámý paragraf 39 občanského zákona, který zcela jasně říká, že "Neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům." Jinými slovy i platné rozsudky, které  jsou ale prokazatelně nespravedlivé, jsou z pohledu zákona neplatné. Pokud jste obětí podvodu a máte platit dluhy za podvodníka, tak každý rozsudek, který by takovou lumpárnu nařizoval, je neplatný. To se totiž příčí dobrým mravům až běda. 

Samozřejmě platí také, že pokud Vám za deset pokut po několika stovkách napočítá exekutor svou odměnu 10 x 15 až  20 tisíc, pak je to nejen v rozporu s dobrými mravy, ale nově, pokud vím, také i v rozporu s rozsudky několika obecných soudů a údajně i s rozsudkem Ústavního soudu.  

Na mnohé podvodníky se pamatuje v paragrafu  218 trestního zákoníku označeném jako lichva:  Dopustí se jí pachatel, který "zneužije něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení k tomu, aby pachateli nebo jinému bylo poskytnuto nebo slíbeno plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru." 

I tady je tedy zákonná možnost postihnout všechny ty podvodné a nevýhodné smlouvy ať už lichvářů, tak hyen, co podvádí na předváděcích akcích důchodce. Takřka všechny jsou totiž jak nevýhodné, tak jsou podepisovány v tísni anebo zneužívají rozumové slabosti obětí.  

Paragrafy máme, ale… nějak nám to nefunguje. Takže přeci jen je třeba se v něčem posunout dál. V prvé řadě musíme systémově pomoci lidem, kteří se octnou v tíživé situaci a jsou obětí lichváře či zjevně neoprávněné či přemrštěné exekuce. 

Tady by myslím v prvé řadě pomohla bezplatná právní rada a pomoc. Třeba při sepsání odvolání, vylučovací žaloby a podobně. V drtivé většině jde o celkem jednoduché případy. V praxi by je zvládla i dobrá referentka, případně právní koncipient.  

Nebál bych se přitom velkého zahlcení - po vyřešení několika prvních kauz by následoval prudký pokles. Podvodníci, když zjistí, že za hrnce jim už padesát tisíc nikdo nedá, tak podvodné předváděcí akce důchodcům ukončí. Stejně tak exekutor, když uvidí, že mu extrémní odměny neprojdou, je už nebude účtovat. A pochopitelně soudce by měl mít na paměti, že nelze vydat platební rozkaz na dluh, který dlužník neudělal. Nota bene jestliže už existuje rozsudek, kterým byl pravý dlužník a podvodník odsouzený za podvod. 

Službu, právní pomoc by mohly poskytovat například okresní odbory sociální péče. Ono se to totiž týká hlavně jich - rodina s dětmi, která přijde o střechu nad hlavou, je pak rázem jejich nový klient. 

A samozřejmě účinnější, než financovat následnou pomoc, je pádu na dno předcházet. Právo a spravedlnost je totiž ta nejzákladnější služba státu, kterou musí svým občanům poskytovat, a to bez rozdílu jejich majetku. A to u nás bohužel dobře nefunguje. 

Zelení byli struční:

Vážená paní. děkujeme Vám za Váš e-mail. Strana zelených prosazuje větší státní dohled nad exekutory, je třeba stanovit stropy pro spravedlivé a přiměřené penále za dluhy a zahájit diskusi o deprivatizaci exekucí a mnohem více podporovat mediační řešení sporů. SZ bude prosazovat efektivní nástroje oddlužení a pomoci prevence zadlužování. S přátelským pozdravem, Hlavní kancelář SZ

Stejně tak i Suverenita:

Dobrý den, k problematice, o které píšete jsem se jako předseda Suverenity - Strany zdravého rozumu vyjadřoval ve svém blogu: www.hannig.blog.idnes.cz Najdete to v historii. Na naší kandidátní listině v Praze máme i tvrdého bojovníka proti této nelidské praxi MUDr. Miloslava Kramného, který za nás kandidoval i do Senátu. Jsme tvrdě proti těmto nemorálním a nehumánním praktikám, exekutorů a jsme pro zrušení soukromých exekutorů. Zdraví  předseda Suverenity - Strany zdravého rozumu  

Každý desátý Čech má tu smutnou zkušenost

S velmi nepříjemným postihem formou exekuce (kdy je zablokován majetek, plat i bankovní účty a další případné finanční zdroje) se setkal během svého života každý desátý Čech, včetně kojenců i důchodců (ti mají bezmála v sedmdesáti tisících případech obstavené důchody právě kvůli exekuci). Denně je u nás nařízeno 2000 dalších exekučních příkazů. Pokud se přepočte toto číslo na 24 hodin denně, vychází to tak, že každých pět minut se zrodí další exekuce…

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace