Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Evropa je v podstatě mrtvá, řekl jestřáb českého průmyslu. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.01.2024
Evropa je v podstatě mrtvá, řekl jestřáb českého průmyslu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Konečná, teď už je latté a levičácké ideály nové doby

Rozhovor na Seznam Zprávách s Pavlem Juříčkem, majitelem Brano Group. V něm Juříček řekl, že Evropa se potápí pod neudržitelnou politikou energetiky. Stali jsme se nekonkurenceschopní. Američané Brano Group lákají do USA. Ceny elektřiny i plynu mnohonásobně levnější. Začneme pracovat na prosperitě USA a Číny? I na to hledí náš premiér s optimismem? O nekonkurenceschopnosti vinou Green Dealu a jeho povolenek se mluví už dlouhé, dlouhé měsíce. Ne-li roky. K čemu nám to je? Vede to ke stagnaci a následnému úpadku.

„Nejde jen o měsíční výhledy, ale o dlouhodobý problém, protože od českého průmyslu se odklánějí zákazníci. To je asi ten největší problém i do budoucna. Nové zakázky v českém průmyslu nepřibývají. My jako Brano jsme na tom trošku lépe tím, že jsme rozkročení po všech kontinentech, od Číny po Ameriku. Právě v Číně a Americe máme nové zakázky, ale Evropa je v podstatě mrtvá,“ řekl Juříček pro Seznam Zprávy.

Kde se to vzalo? Proč v tom žijeme? Zasáhla vyšší moc, nebo spíš vyšší bezmoc? Chceme to? Nejde to zvrátit? Máme v čele někoho, kdo umí uvažovat mimo mantinely celoevropského pominutí smyslů a vyjednat pro nás jinou než právě takovou budoucnost? Kde je ten hlas rozumné opozice, která chce z takového marasmu konstruktivně vyjít s čistým štítem a nerozbít u toho polovinu navázaných mezinárodních smluv a struktur? Copak není alternativa k celospolečenskému chudnutí z politického rozhodnutí? Není, i premiér ČR je nejspíš fanouškem nového fenoménu jménem „Nerůst“. Ekologické inferno říznuté řízením z politbyra. Teď ne kremelského, ale bruselského. Ani jedno nebylo v pořádku. A přesto mlčíme a necháváme se vést na jatka jako tupé stádo. Musíme zachránit planetu. Sebevraždou? Skutečně?

„S Green Dealem souvisí drahé energie, které máme snad nejdražší na světě. Náš zákazník ve Spojených státech – společnost General Motors – platí 40 dolarů za megawatthodinu. My jako Brano Group jsme v roce 2023 platili 134 euro za megawatthodinu,“ řekl v rozhovoru Juříček. Cena politického řízení, které vede proti zdi.

A já se důrazně ptám – to těch 108 poslanců a členů vlády, kteří nyní drží otěže, tohle, přesně tohle chtějí a k tomu směrují naši republiku? K prostoru bez prosperity, bez možností, bez sebevědomí, která se nechá zašlapat i tím nejposlednějším školáčkem byznysu z Asie do podlahy? Vždyť mi cíleně a plánovaně odcházíme na smetiště dějin. To je těch 108 hlasů v Poslanecké sněmovně identicky tupých, aby neviděly realitu, nebo ji programově ignorovaly? Nejde tomu rozumět. Je to mimo realitu. Soláry a větrníky, naše spása. Vždyť je to nerozum, který vede k tomu, co Petr Juříček v rozhovoru popsal. K rozkladu kdysi bohaté a prosperující Evropy. Kdo jim takovou politiku naservíroval, že ji tak slepě plní a ženou nás na periferii? Nebo jsou přes ten fanatismus slepí?

Ale ne, není to v celé Evropě. Na Slovensku, v Rumunsku nebo v Polsku to zvládli. Ukočírovali ceny a platí za ně podobně jako v zahraničí. U nás, v České republice, kterou svým vánočním projevem premiér prolil nemístným optimismem, se suneme ke srázu čtyřnásobnou rychlostí oproti sousedům. Americká automobilka láká český Brano Group do USA. „Tesla nás dokonce vyzývá, ať jdeme do Ameriky, protože v Evropě jsme nekonkurenceschopní, ale máme pro ně zajímavé produkty. Máme vývoj asi 13 nových projektů pro Teslu, ale oni nechtějí, abychom to vyráběli tady,“ řekl v rozhovoru Juříček.

Ale Juříček se vyjádřil i ke stavu Evropské unie, kterou naše vláda tak, tak slepě a bez výhrad následuje. „Je tu několik zásadních problémů, které český a vlastně i celý evropský průmysl má. Jeden je obrovská přeregulovanost Unie. Ta je tak příšerná, že tady už vlastně nikdo nechce ani podnikat, ani zadávat zakázky. Celá Evropská unie směřuje k deindustrializaci. Už teď je to významné a viditelné. … Jestli Evropa půjde touto cestou, přebyrokratizovanou dotační politikou, nemyslím si, že je to cesta budoucnosti. Kdybyste se mě na euro zeptala před deseti lety, jednoznačně bych řekl ano, teď říkám, buďme spíš opatrní.“ Mluví zástupce velkého průmyslu, navíc pro ČR páteřního, tedy automobilového. Ne nějaký estét společenského úpadku ze Strakovky nebo Bruselu, ale praktik, který v tom žije a pod jehož rukama se točí miliardy peněz práce, ne daní či dotací, ale práce. Dinosaurus, není-liž pravda. Úplný dinosaurus dnešní doby nerůstu a dotací na znásilňování zeleniny (ve Francii dostala banda ekosexuálů na svou exhibici pro veřejnost podporu z veřejného rozpočtu, na exhibici se pak v záhonech v různých pozicích předváděli samotní fetišisté přírody, k ruce mrkev, zelí, keř, nebo statný dub, dekadence naší společnosti nejde lépe vyjádřit).

Pan Juříček pravil, že pokud nepřehodíme výhybku do pěti let, končíme. On už má vyjednanou fabriku v USA a chystá se pomalu na přechod. Propočítává, jestli to zvládne. Ovšem není to politik, ale průmyslník se smyslem pro realitu. Propočítá to správně a bude i správně rozhodovat. Ne jako ti naši optimisté z vlády, kteří místo politiky mají radši zaslepenou ideologii. A tak, průmyslu zdar. A také nazdar, protože s takovou nám tu snad žádný nezůstane.

Vzpomeňme na slova premiéra i jednotlivých ministrů, když se chválili za půlrok předsednictví Radě Evropy, kde právě tento úpadek pomáhali velmi angažovaně zavádět. Oni ho prosazovali. A prosadili. Pak se vlastního zápalu trochu lekli a nechali Sašu Vondru, aby se připojil alespoň k odporu vůči normě EURO 7, které by fakticky zlikvidovalo jakoukoliv výrobu automobilů v Evropě. To, že ji předtím titíž prosadili, o tom radši nemluvit. Utíkat pryč, rychle pryč. Tady už není místo pro život. Panoptikum voskových panáků.

Zdroje: Seznam Zprávy, Novinky, iDnes, Echo24

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb