Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečasova mrkvová dieta! Vyšla najevo nová fakta o řádění Nagyové. Kdyby to nebylo k pláči, člověk by se i zasmál

22.10.2013
Nečasova mrkvová dieta! Vyšla najevo nová fakta o řádění Nagyové. Kdyby to nebylo k pláči, člověk by se i zasmál

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jana Nagyová u soudu

Parlamentní listy.cz již před časem jako první přišly s informací, že se Petr Nečas a Jana Nagyová stanou manželi. Stejně tak upozornily na údajně hrubé chování policie vůči Nagyové porušující její práva. Nyní jsme zabrousili zpět do doby její slávy a zjistili, jak to za ní chodilo „na vládě“.

Podle zdroje Parlamentních listů.cz velmi dobře informovaného o tom, jak to chodí na Úřadu vlády, fungovala tato instituce za jejího působení prakticky programově nestandardně. Nagyová ustavičně nadužívala svých pravomocí, respektive vykonávala i ty, ke kterým neměla zákonné zmocnění.

Sir Nagy

Tehdejší ředitel úřadu, Lubomír Poul, byl dle zákona nadřízeným vrchní ředitelky kabinetu premiéra Nagyové, de facto byl ale jejím jasným podřízeným a nastrčenou figurkou. Cokoli chtěl rozhodnout, muselo to být se svolením Nagyové. To, že se zhroutil, nebylo prý kvůli policejnímu zásahu, ale kvůli tomu, že ho Nagyová podobně jako další zaměstnance psychicky terorizovala. Má podlomené zdraví. Mnozí zaměstnanci měli kvůli ní psychické problémy, se kterými se léčí.

Vysokými odměnami pro své okolí si prý Nagyová zajišťovala mlčení nejvyšších úředníků. Někteří například měli vysoké hypotéky, tak byla každá koruna dobrá.

Poměrně dobře známou informací již je, že ona zařizovala přístup lidí k premiérovi a bez ní se k němu nikdo nedostal. De facto na Úřadu vlády existovalo území, kam téměř nikdo nesměl a často s premiérem nemohli hovořit ani úředníci, kteří z výkonu a charakteru své funkce s ním hovořit měli. Bylo to podobně jako v Jistě, pane premiére, kdy sir Humphrey bránil premiérovi, aby se bavil se svými úředníky a premiér tak byl odstřižen od informací. Informace dostával jen od Humphreyho v patřičně upravené formě.

Komunikace se šedými eminencemi

Například ředitel Odboru vládní agendy Zdeněk Med musel odejít kvůli Nagyové, protože samozřejmě kvůli vládní agendě chtěl logicky přístup k premiérovi. Což mu Nagyová ale neumožnila. Podobně šéf poradců Nečase Martin Říman odešel poté, co se musel k premiérovi objednávat.

Podobně zařizovala Nagyová i nepřímou komunikaci Nečase se šedými eminencemi ODS, kteří bývají někdy nazývány kmotry. A údajně měla zprostředkovávat obchody. „Je ale fakt, že poté, co padla, tak se všichni, pro které dříve něco zařídila, od ní odvrátili a odmítli ji jakkoli pomoc,“ řekl redakci zdroj.

Kdo zlobil, nezůstal

Ti, co drželi „hubu a krok“, na úřadě, pokud nezačali bláznit, většinou zůstali. Ti, kteří se jí postavili, museli odejít nebo odešli na protest sami.  Proti Nagyové se například postavila ředitelka protokolu a zahraničních vztahů Barbora Loudová, která patří společně s šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem k největším odborníkům na protokolární záležitosti v České republice. Do funkce ji po pádu Nagyové jmenoval zpět nový šéf Úřadu vlády a lídr SPOZ na Olomoucku Radek Augustin. Stejně tak vzal Augustin zpátky i Zdeňka Meda, který je opět ředitelem Odboru vládní agendy.

Hovoří se o tom, že Nagyová jednala se zaměstnanci sprostě a smýkala s nimi jako s kusem hadru. Jednalo se o jakousi tyranskou hrůzovládu či sultanát. Děly se takové věci, že prý dva roky nebyla provedena inventura a když ji zodpovědný člověk chtěl provést, byl vyhozen. Uklízečka byla prý vyhozena jen za to, že se o centimetr pohnul papír na stole Nagyové.

Tyranské manýry

Nagyová měla spoustu manýrů. Čtyři lidé museli prý zajišťovat jídelníček pro premiéra, aby nebyl kalorický. Když si o sobě Nečas někde přečetl, že tloustne, což se stávalo často, držel prý mrkvovou dietu. Jídelnu, která může sloužit padesáti lidem, Nagyová víceméně zabrala pro milenecký páreček. Neustále měnila řidiče, protože jí permanentně některý nevyhovoval.

Hrzánský palác patřící vládě si Nagyová zabrala kvůli obytnému apartmá pro sebe, i když má obecně sloužit reprezentačním účelům, případně výstavám. Například nyní zde nynější šéf Úřadu vlády Augustin zařídil výstavu Symboly republiky: Pilíře české státnosti. Dříve prý v Hrzánu probíhaly dle různých zvěstí milostné hrátky premiéra a jeho šéfky kabinetu.

Podobně si Nagyová jen pro sebe obsadila i Benešovu vilu, která má sloužit reprezentačním účelům a je tam i ubytování pro zaměstnance Úřadu vlády pro možnost rekreace. Z „privatizovaného“ sídla Nagyové vrátil Augustin zpět původní účel vily a v září byla otevřena pro veřejnost. Nakonec nikdo nechtěl řešit s Nagyovou po aféře nagygate ukončení jejího pracovního poměru. Po dohodě ho s ní rozvázal Augustin podobně jako s Lubomírem Poulem.

Od mzdové účetní k manželce Petra Nečase

Podle serveru Nasipolitici.cz bývalá vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády, členka ODS, úřednice Jana Nagyová v roce 2011 získala magisterský titul na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Pracovala jako mzdová účetní v národním a posléze státním podniku Chodos v západočeském Chodově, byla vedoucí různých oddělení v soukromých firmách. Mezi lety 1996–2004 byla asistentkou senátora Vladimíra Kulhánka (ODS), o rok déle působila na pozici oblastní manažerky OS ODS v Karlových Varech.

V letech 2006–2009 řídila odbor kanceláře ministra Petra Nečase na Ministerstvu práce a sociálních věcí. V první půlce roku 2010 byla poradkyní na Ministerstvu obrany, po poslaneckých volbách v témže roce byla až do června 2013 vrchní ředitelkou sekce kabinetu předsedy vlády Petra Nečase. 13. června 2013 byla zatčena Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a obviněna mimo jiné z podplácení a z organizování zneužití pravomoci úřední osoby. Jana Nagyová je rozvedená a má dvě dcery.

Lukáš Petřík

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace