Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Být zloděj, to je požehnání. Obzvláště legalizovaný zloděj s posvěcením státu. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.01.2024
Být zloděj, to je požehnání. Obzvláště legalizovaný zloděj s posvěcením státu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením České národní banky

Popisek: Česká národní banka

Někdy mám pocit, že to u nás je učiněný očistec. Princip toho, že h*vno padá na toho nejníže, u nás platí beze zbytku. Kde začínají exekuční orgie? Na kom se nejlépe zahojí nekřesťanská hamižnost a lichva toho nejhoršího druhu? Na chudých a na zoufalých. RPSN 4 678.99 %. Posvěceno Českou národní bankou. Blbec ať se zadlužuje. Pro ostudu nám všem, ale hlavně ctihodné instituci, kterou lze nalézt pod zkratkou ČNB.

Ocitujme si ilustrační příklad lichvářské společnosti M., která patří rumunskému rodinnému klanu s, pro nás příznačným, přijímením Stan. „U úvěrového rámce v hodnotě 5 000 Kč je roční procentní sazba nákladů (RPSN) 4 678.99 %, smluvní úrok je 18 300,04 Kč a celková částka k úhradě je 23 300,04 Kč. RPSN a celková částka k úhradě v tomto příkladu byla vypočítána za předpokladu, že schválená částka byla v době poskytnutí plně čerpaná a celková úhrada je provedena ve 12 měsíčních splátkách ve výši 1 941,67 Kč.“ A pokud ne, tak vymahačské firmy legalizovaných mafiánů vám vtrhnou do bytu a budou na vás pouštět hrůzu. Poté bude následovat společenská likvidace takového člověka.

Komerční banky nabízejí RPSN v jednotkách procent. Lichváři jdou na tisíce procent. Rychlé půjčky online, bez ručitele. Kdysi jsem dělal copywriting a posledním hřebíkem do téhle rakve mi byla zakázka, kdy jsem měl psát reklamní texty na hypotéky pro lidi v exekuci nebo pro matky samoživitelky. Když jsem si přečetl zadání, třeštil jsem po domě a řval, že tohle už ne, na to nemám žaludek a nebudu tomu propůjčovat duši. A po dohodě s mou krásnou a moudrou paní jsem, ač nebylo peněz na rozhazování, s takovou zakázkou sekl. A tím sekl i se zadavatelem, protože neposlušnost se trestá, jak to tak bývá.

A je to tu pořád. RPSN 4 678.99 %. Určeno pro chudé a ty v zoufalé situaci. Pro ty, kteří už jsou mimo systém. Proexekuční půjčky, které se půjčují jen pro to, aby u nás byznys exekutorů vzkvétal. Půjčky, které u nás vyrábí ghetta, protože jsou určené pro jednodušší lidi, kteří nevidí a odmítají vidět dál, než za dnešní den. Že za týden dorazí exekutor? A co jako? Dneska se roztočí automaty, nebo se večer udělá párty pro zvané, nebo se zaplatí elektřina a nakoupí dětem. A pak přijde exekutor. Jenže pak je pak. Teď je teď.

Vím, že svobodný trh je svatý. Ale stejně jako je zákonem zakázaný obchod s bílým masem nebo s narkotiky, měl by být svobodný trh omezený i pro lichvu. Je to čiré zlo. Česká národní banka, instituce se svou důstojností a ctihodností, zapůjčuje i takovým lichvářům, jako Movinero, legitimitu. Legalizuje její zlodějiny. Česká národní banka totiž musí udělit povolení k činnosti nebankovním institucím, které poskytují takzvané rychlé půjčky. Tato povinnost vyplývá z novely zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, která nabyla účinnosti dne 1. března 2017. Podle této novely musí mít licenci od ČNB všichni poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, tedy i poskytovatelé rychlých půjček. V případě, že nebankovní instituce poskytuje rychlé půjčky bez licence od ČNB, může jí ČNB uložit sankci až do výše 50 milionů Kč. 

Dopady jsou pak hrůzné. Podobné půjčky skutečně stojí za tím, jak nám tu ta naše ghetta a chudinské čtvrti prosperují ve své bídě a beznaději. Že si za to lidé mohou sami a tedy princip svobodného trhu má zůstat zachovaný? Je svobodný trh, kdy lichvář zneužije bídy s takovými úroky? Když tu bídu neuvěřitelně prohloubí a právě s takovou do kšeftu jde? S očekáváním, že výsledkem bude sice exekuce, ale i na to se dá sakra dobře vydělat. Stahují chudé a bídné do ještě větší chudoby. Vyběhlo se se šmejdy, kteří prodávali předražené hrnce, na řadě jsou lichváři všeho druhu. Často se z různých stran ozývá, že naše civilizace stojí na žido-křesťanském základě. Přinejmenším v bibli je lichva zapovězená. Nebylo by od věci si tu svoji civilizaci postavit právě na tom. Chudí a zoufalí se nezneužívají a nevedou programově k tomu, aby na tom byli ještě hůř. Tedy u nás v ČR se zneužívají a vedou, jen by nám to mělo přijít minimálně divné, když ne rovnou nemravné a neetické. Systém je špatně. Měli bychom ho restartovat.

Zdroj: ČNB, Občanský žákoník ČR, stránky firmy Movinero

  

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb