Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někdo ty parchanty hrát musí, říká uhrančivý Ernesto Čekan. Je to ale Cyranovi opravdu recht? VIP skandály a aférky

16.01.2024
Někdo ty parchanty hrát musí, říká uhrančivý Ernesto Čekan. Je to ale Cyranovi opravdu recht? VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Ernesto Čekan v seriálu ZOO

Frajer s jižanským výrazem často hraje parchanty, ale umí také rozplakat diváky i sebe. To mu pak tečou slzy do umělého nosu… Ernesto Čekan zdědil po mamince uhrančivé černé oči a trochu démonický zjev. Ten mu přiřkl role Romů, jižanů, čertů a nejrůznějších prevítů. To poslední mu nyní přineslo značně negativní seriálovou popularitu. Otec několika párů dvojčat v ZOO Viktor Janeček rozhodně není sympaťák.

Herec je se svým osudem celkem smířený, často v rozhovorech opakuje, že někdo ty parchanty prostě hrát musí. Na divadle byl ale i Porthosem ze Tři mušketýrů a romantickým Cyranem. Těch divadelních rolí má na kontě mnoho, byl třináct let v angažmá v ABC a nyní na volné noze pendluje mezi divadlem Radka Brzobohatého a muzikálovou Hybernií. Hraje i třicet představení měsíčně, takže se nezastaví. K tomu přicházejí role ve filmech, hodně v pohádkách, kde si občas střihne nějakého toho čerta. Nezapomínají na něj ani se seriálovými rolemi. Velmi výrazného podvodníka si zahrál už v Ohnivém kuřeti. Co je to ale proti Viktorovi Janečkovi ze ZOO, který jde životem, plodí dvojčata a okrádá jejich matky. Teď ho ovšem dospělé dcery přinutily pracovat v pavilonu plazů a jakmile vyrobil první průšvih, daly mu nůž na krk. Že by se nakonec polepšil?

 

Cyrano, se svolením Divadlo Radka Brzobohatého 

Ukradená ještěrka byla živá

„Vždy se do ateliérů rád vracím a doufám, že se ten chlapec polepší, ale stále k tomu moc nedochází. Teď to je trošku lepší. Dostal ultimátum a musí pracovat, takže se nepatrně polepšil, ale s povahou se málo nadělá,“ přiznává s úsměvem Ernesto Čekan, jehož postava si chce za všech okolností přivydělat. A legální to zrovna nebude. „Prostě ukradl ještěrku a chtěl ji prodat. Nejsem milovník takových zvířat. Kočky nebo psy mám raději. Musím ale říct, že to bylo úplně hodné zvířátko. Klidné, naopak trošku jsem se ji snažil pošťuchovat, aby bylo vidět, že je živá. Když mi ji přinesli, tak se na mém těle trošku ohřála. V první chvíli jsem si totiž myslel, že to je jen maketa,“ prozrazuje seriálový otec, jak vypadalo jeho první setkání s plazem. Zároveň tak prozrazuje, že pavilon plazů se nenachází v Safari Parku ve Dvoře Králové, ale v ateliérech ZOO v Praze. Přestože se v seriálu prevít Viktor vyskytuje celkem pravidelně, do Dvora Králové ho tahle práce ještě nezavedla.

 

ZOO: Scéna s ještěrkou

Slzy tekoucí po velkém nose

Pokud vám připadá, že Ernesto Čekan je předurčen pouze pro role komických i drsných jižansky či romsky působících mizerů, mýlíte se. V divadle Radka Brzobohatého hraje také Cyrana, což je úplně jiný kalibr. Romantický básník a milovník patří pro mnoho herců k rolím vysněným a nedostižným. Cyrano odhazující svůj širák v dál a umírající se slovy, že provždy zachoval štít svůj čistý burcuje diváky k návratu k rytířskosti a hrdinství a dojímá svou romantickou láskou k slzám. Dokonce i herec sám roli prožívá tak intenzivně, že se na konci dokáže rozplakat. Ale ouvej – Cyranův velký nos je umělý a dobře nalepený, takže herec musí bojovat s tím, že se mu plní slzami. Natož když má při představení rýmu! Nalepit si nos v šatně problém není. „Cožpak o to, to je hračka proti tomu, když na vás s tímhle nosem přijde rýma,“ svěřuje se herec rozhovoru na iDnes s tím, co musí s tím nosem zvládnout. „Anebo když v závěru představení coby Cyrano pláču a všechno mi to teče do toho umělého nosu, to je chuťovka! Diváci při této scéně často vytahují kapesníky, to já si na jevišti dovolit nemůžu. Často si říkám, kdyby jen věděli, s čím vším já zrovna musím bojovat.“ Ernesto Čekan přitom příliš netrpí sebedojímáním, raději bere vše s humorem. „Ale v případě Cyrana je to jiné. To jsou opravdové slzy, moje vlastní, které vycházejí z daného prožitku. Za tuhle roli jsem moc rád, vždycky jsem byl spjatý spíš s komedií, ale toto je úplně jiná káva.

 

Po Slunečné se zase sešli, tentokrát v dalším seriálu – v ZOO. Ernesto Čekan představoval ve Slunečné šejka a usiloval o přízeň Týny, nyní hraje otce Viky - obě postavy hraje Eva Burešová. Ernesto, jak je už víceméně zvykem, dostal zápornou postavu. Objeví se v doprovodu policistů a s náramky. 

Slepice na dvoře

Ještěrky a hadi Ernesto Čekanovi k srdci nepřirostli. Zato je milovník a chovatel ptactva. Bydlí v domku po prarodičích v pražských Jinonicích, kde prý na dvoře vždycky byly slepice. A tak se rozhodl, že tam budou zase. Ne ale ledajaké slepice, vybral si asijský druh hedvábnička vousatá, což jsou roztomilé slípky, které vypadají jako chlupaté. Žel, časem slepičky sežrala kuna. Ale herec chová také holuby nebo indické běžce. Opeřenci jsou prostě jeho velký koníček.

 

Seriáloví partneři

Latinská krev se nezapře

Maminka Ernesta Čekana pocházela z Uruguaye, do Československa ji zavála touha vystudovat operní zpěv. Na Itálii její rodina neměla, u nás dostala stipendium. Nakonec ale tvrdila, že její zpěv není dokonalý a syn slyšel její hlas až ze záznamu na otcově pohřbu. V Čechách se ale vdala, a nakonec tu zakotvila jako překladatelka ze španělštiny. Pro Ernesta je španělština druhý mateřský jazyk a do Jižní Ameriky létá rád. Nějaký čas pobyl s rodinou v Mexiku, kde byl jeho otec velvyslancem, nyní se rád vrací do Uruguaye, kde má spoustu bratranců a sestřenic. Temperament a chuť se předvádět ale kupodivu prý zdědil spíš po otci.

 

V civilu, foto se svolením Divadlo U hasičů

Tyhle vlastnosti ho přivedly ke zkouškám na konzervatoř. Po jejím absolvování hrál několik let v Mostě. Na to vzpomíná jako na trochu drsnou školu života. „Bylo to na začátku devadesátých let drsné město s výborným divadlem a mnoha báječnými lidmi. Zažil jsem tam však i svou první popularitu. Místní holky mě znaly z divadelních představení a já toho značně využíval,“ líčí své roky na severu. Pak následovaly roky v ABC a nyní tedy volná noha, na které se cítí mimořádně dobře. Dokonce si vyzkoušel i režii, i když on tomu říká „secvičování“, za velkého režiséra se nepovažuje. S několika přáteli nastudoval satirickou komedii z prostředí galerie moderního umění Instalace, v ní hraje i hercův syn Daniel Čekan. Sestra Ernesta Čekana Laura je manželkou Karla Rodena. Švagři si spolu zahráli v předloňském filmu Roberta Sedláčka Promlčeno.

Hana Gregorová se vykoupala na Brači

Jednasedmdesátiletá Hana Gregorová se nebojí cestování, a tak přijala ochotně roli v seriálu Na vlnách Jadranu, který momentálně vysílá Prima. Natáčelo se na Brači, který herečku okouzlil. „Zahrála jsem si babku, co bych tak mohla jiného,“ říká o roli s úsměvem. Natáčení v Chorvatsku si moc užila, sluníčko a moře jí dělaly dobře.

 

Scéna ze zákulisí s Marošem Kramárem, který jako blonďák po zásahu slunečních paprsků více... zčervenal.

Jen chorvatští členové štábu jí často připravovali o nervy. „To, co oni natočili za den, to by u nás bylo hotové za čtyři hodiny. U nich je všechno maňána, ale jinak jsou moc milí a přátelští… S režisérem Vojtou Moravcem se točilo fajn, znám ho léta a ta práce byla skvělá, ale je pravda, že to chorvatské líné tempo moc nedával. Všichni měli čas a bylo štěstí, že dováželi oběd na plac, protože si myslím, že kdyby ten oběd byl stylem, že se někam jede, tak už je nedají dohromady,“ směje se.

Suchánek a Genzer nakládají Plnej kotel

Od 12. února bude Prima COOL vysílat hodně specifický motoristický magazín kombinovaný s talk show s názvem Plnej kotel. Dočkáme se crash testů, informací o výdrži i údržbě aut, to všech ale bude pojato s humorem vlastním moderátorské dvojici Michal Suchánek a Richard Genzer. Mají „pojízdné studio“, kam si vždy pozvou nějakého hosta. Zároveň testují, co auta vydrží, a co vydrží i oni sami. Jak ale přiznají hned na začátku – pojízdné studio, které dojede za hosty, má sice svoje výhody, ale také mouchy. Kam hosta usadí? Na zadní sedačky? A není to nezdvořilé? Nakonec se rozhodnou, že budou na zadní sedačky zvát jen ty, které nemají rádi. Takže tam prý bude pořád plno.

 

Štáb pohromadě

Rozbitá auta, zkoušky toho, co kdo vydrží. A kdo víc. Technika, nebo lidi? Proč tento formát? Režisér a moderátor pořadu Michal Suchánek vysvětluje: „Já mám auta strašně rád, až jako přehnaně. Takže v době covidu jsem si říkal, co budu dělat, tak konečně je čas udělat pořad o
autech. My jsme to udělali jen tak. Prostě jsme chtěli.“

 

Richard Genzer jde do všeho po hlavě. Nebo po nohou.

Na co se mohou diváci těšit? Na dvojici vtipných moderátorů, ale také na hlavní auto dílu, spoustu humorných skečů, během kterých je také testována využitelnost vozů, které se dostanou moderátorům pod ruce. Dojde také na exkluzivního hosta v pojízdném studiu a challenge „Posera roku“, které bude host podroben. Diváci se také dozví spoustu zajímavostí, průvodci pořadem rozeberou zajímavé motoristické mýty.

Gorilí miminko v ZOO Praha je událost. Je to holka, nebo kluk?

V loni otevřené expozici Dja v ZOO Praha se v lednu celá tlupa goril nížinných a samozřejmě i chovatelé spolu s návštěvníky radují z narození gorilího mláděte. To je vždycky velká událost, protože gorily potřebují pro rozmnožování vytvoření podmínek, které jim alespoň vzdáleně přiblíží atmosféru, v níž žijí v přírodě. Jde hlavně o soužití zvířat v tlupě a poklidnou atmosféru, v níž mají zároveň dostatek podnětů k zábavě a hře, aby si zachovaly dobrou mysl. Nový samec Kisumu se naštěstí se svým harémem sžil bez potíží a konfliktů, a tak došlo i ke šťastnému početí.

 

A budou křtiny. Foto Zoo Praha

Maminkou prvorodičkou se stala samička Duni, dcera slavné Moji, která dnes žije ve Španělsku. Ta si miminko hýčká, ale ochotně ho ukazuje i babičce Kijivu a dokonce ho nechá okukovat i mladému Ajavu, který se nejspíš těší, až bude z miminka parťák na hry. Jestli je malá gorilka holka, nebo kluk, zjistili chovatelé až v těchto dnech a veřejnosti to oznámí ve čtvrtek 18. ledna.

Zdroj: TV Prima, iDnes, CSFD, i-divadlo, Super.cz, ZOO Praha, Prima COOL

 

Vložil: Ela Nováková