Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je výjimečný stav, musíme to pro vás udělat. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.01.2024
Je výjimečný stav, musíme to pro vás udělat. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Petr Fiala ve středu dění

Vláda Petra Fialy je velmi zodpovědná. Ne, skutečně, prozřel jsem a stávám se jejich věrným. To bezprecedentní ohrožení ruskými raketami vláda ohodnotila stovkami miliard, projedenými na zbraňovém arzenálu republiky. Stará se o nás. Výjimečný stav, po farmaceutickém průmyslu musíme nakrmit i ten zbrojní. A pokud ho nechceme krmit vlastními dětmi za války, no tak musíme nakupovat až do stavu žebrácké čepice. A vláda solí z kapes daňových poplatníků, udržuje tím mír. Za to jí přece musíme zatleskat.

Válka na Ukrajině je výjimečná krize, muselo se reagovat. To když v roce 2022 začala na jaře hrozit, zatím jen hrozit, ztráta příčetnosti na energetických trzích (všimněme si, elektrárny nám mimozemšťané neodnesli, stále jich byl stejný počet), tak to nechalo vládu v klidu. Nic výjimečného se neděje, premiér zdraví z farmy bratra ministra Jurečky (není tam žádný střet zájmů, není, není, proč by jako měl být, ten je jen u Babiše, to je jeho doména), nechává se fotit s úsměvem s vietnamskými pionýry přímo ve Vietnamu a pochvaluje si u toho nutellu.

Ale to nebyl výjimečný stav. Že někomu stouply sumy za elektřinu i na nepochopitelný dvojnásobek, a lidé si tedy museli na spotřebu (tedy placení složenek, těch sviní zelených) brát půjčku, se nevymykalo. Byli nezodpovědní oni, měli si najít druhou, třetí, čtvrtou práci. A tak vláda velmi moudře nezasáhla. Nechala hezky polehoučku dojít zkrachovalou příčetnost energetického trhu na pokraj šílenství, a pak teprve začala blahosklonně „stropovat“. Stropovat na čtyřnásobné ceně oproti třeba Slovensku, které stropovalo díky silným politikům o tři čtvriny roku dřív a Fialova suita to označovala za populismus. Ale co, jsme bohatý stát, šejkům z ČEZ rádi zaplatíme celoroční dovolenou na Bahamách. Nebyla to výjimečná situace? Nebyla. Nebyla. To by přece vláda něco udělala. Daleko dřív.

Ale pak přišla další zcela všední záležitost. Inflační pohoda ve výši 20 procent. Zcela běžná cifra, tohleto. Je dobře, že vláda nic neudělala. Ale ano, vlastně ano, oznámila, že u bank a jim podobných vydřiduchů vybere daně navíc. Začali tomu říkat windfall tax a půl roku tím strašili v médiích. Vybereme desítky, stovky, tisíce, statisíce miliard, miliardy miliard. Nakonec nevybrali prakticky nic (tedy - 700 milionů, daleko za očekávanými a proponovanými zisky). Dali totiž bankám půlroční náskok, aby své zisky mohly přefiltrovat. Nic nebylo. Ale stejně, naše skvělá vláda to vlastně udělala dobře. Přece nebude ožebračovat bankovní systém, ten potřebuje napapat vždycky. A když chvíli nedostane, začne teatrálně kolabovat a vydírat svět, aby mu lidé nasypali z vlastních kapes. A oni vždycky sypou. Ve státě nejde o lidi. Proč by mělo jít.

Ale přišla jedna rána na solar, před kterou nás vláda včasným manévrem zachránila. Důchodci, pletací jehlice a naslouchátka v rukou, se chystali vrhnout na toho zkozyducha, pro kterého se u nás zavedl název státní rozpočet. Hrozilo, že nám snědí všechno. Otevřete peněženku, a tam hladový důchodce, projídající vaše úspory. Jak šlechetně vláda Petra Fialy takové nebezpečí zažehnala a v době bezprecedentního zdražování důchodcům osekala zákonem danou valorizaci. A bylo to o fous. Rekové našich dní vážnou krizi zažehnali. Díky ušetřeným penězům na všech důchodcích si budeme moci koupit o jednu klimatizaci pro jedno útočné F-35 navíc. Jsem hrdý, neskonale hrdý, že jsme rozpočet prostřednictvím vlády ubránili.

Žádný nátlak, razí vláda Petra Fialy heslo při zavádění vyšších odvodů a zvyšujících se daní na obyčejné lidi a malé živnostníky (280 tisíc živnostníků za loňský rok ukončilo činnost, nejvíc za posledních 30 let), když si stěžují, že jim obchody neúměrně zdražují jídlo, opět až na několikanásobek. Použít zákonný postup k donucení maloobchodů, zákonem o cenách, aby snížily ceny? Je to výjimečná situace, zahraniční maloobchody si tu udělaly Palermo. Och, to né, žijeme v D E M O K R A C I I. Žádný nátlak, prosím. Jen neformální prosby, herecké etudy před kamerami, které mají přesvědčit dělný lid, že se o něj někdo zajímá. A tak maloobchody před koncem roku rázně zdraží, aby na začátku roku dalšího mohly tvrdit, že zlevňují. I když ve výsledku zdražily. A věrchuška za Strakovy akademie je spokojená, protože měla pravdu. Kolik uteče státu peněz na daních, když čtvrtina lidí bude nakupovat v zahraničí? Ekonom Lukáš Kovanda spočítal, že za uplynulý rok dali lidé z ČR Polsku jen cigaretách šest miliard korun na daních. Proto se vyplatí nedělat nic, Polsko pak bohatne. Na rozdíl od nás.

Výjimečná situace je věc relativní. Pokud jde o nákupy zbraní, je výjimečné všechno a nic tomu nebrání. I zcela hypotetická a nepravděpodobná situace. A povede to i k tomu, že ministryně Černochová zcela na loupežníka oznámí, že se válečné kontrakty a ani sumy za ně nebudou zveřejňovat. To dá rozum, žijeme přece v D E M O K R A C I I, která stojí na principu co největšího utajování informací. Když uhodí výjimečná situace na lidi, zadívá se Petr Fiala a spol. vizionářsky do nebe. No ano, jeden by čekal, že z nich po tomto hlubokém zamyšlení něco moudrého vypadne... než mu dojde, že jen zvedli nos a čekají, až se to stádo volů a krav vyřve a dá pokoj. Za poslední dva roky jsme si prošli několika zásadními krizemi. Jediná, na kterou naše milovaná vláda reagovala, byla ta válečná, kdy jsme se měli zbavit vojenského šrotu, což jsme ochotně udělali, a měli si nakoupit od spojenců zbraně zbrusu nové, což děláme teď. Další krize se prostě velmi efektivně promlčely. Není v tom jistý nepoměr? Taková až objednávka ze zahraničí, která se musí stůj co stůj splnit? A nejde za to naši vládu milovat?

Zdroje: iDnes, Novinky, Reflex

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb