Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na co si dvojnásobná milenka Petra Čtvrtníčka stěžuje a co naučí psychohrátky. Horká židle Evy Holubové

13.01.2024
Na co si dvojnásobná milenka Petra Čtvrtníčka stěžuje a co naučí psychohrátky. Horká židle Evy Holubové

Foto: Se svolením TV Nova

Popisek: Eva Holubová jako nová posila seriálu Jedna rodina, Klářina matka a babička, které nikdo neřekne jinak než Lejdy

Eva Holubová poskytla Radiožurnálu rozhovor o tom, jaký je její vztah s Petrem Čtvrtníčkem, protože spolu nyní hrají v seriálu Jedna rodina i v divadle ve hře Mě nezadusíš. V obou případech hrají milence a v obou případech si to herečka velice užívá, protože je veselo. A to ona má ráda v práci i v životě. Spontánní blbnutí jí v našich krajích v současné době hodně chybí.

Po poněkud stereotypním vykládání karet v Slunečné má Eva Holubová v seriálu Jedna rodina roli přesně podle jejího naturelu. Matka a babička dračice, která se s životem a muži moc nepárá a v seniorském věku stále hledá toho pravého, aby si s ním užívala co nejvíc zábavy, herečce mimořádně sedí. Možná je to i tím, že se na place stále častěji setkává s Petrem Čtvrtníčkem, což je pro ni vždycky příjemné osvěžení. Nejspíš z nich budou milenci v seriálu, a navíc ho obsadila i do představení Studia DVA, komedie Mě nezadusíš, kterou sama režíruje. I tam hrají milence. Petr Čtvrtníček je pověstný tím, že je trochu nezvladatelný herec, protože neustále vnáší do hraní svůj specifický humor. Jak ho režijně zvládla herecká kolegyně?

Nezlobí, ale pořád něco kváká

„On je docela poslušný,“ říká Eva o svém dlouholetém kamarádovi. „Když už si obsadíte Petra Čtvrtníčka, tak předpokládáte, že vám něco přinese ten Petr Čtvrtníček a že ho spíš budete jenom inspirovat, krotit, ale on si stejně udělá, co chce. Má čich na fóry, aby nebyly prvoplánový, nebo aby byly tak hezky blboučký. A je to místy vážné téma, takže je i místy i dojemný. Když neberete na zřetel ty jeho kecy… Nezlobí. On nezlobí ani při zkoušení, jenom vždycky něco prostě kvákne, třeba z ničeho nic: Tak jsem udělal zase dvacet kilo těch klobás.

Anebo přijde a řekne: Hele, teď bude pauza. Já říkám, že jenom něco dopovím, a on říká: Tak mi to řekneš potom, já jdu vydávat. On s sebou nosí várnici, talířky a lžíce a vaří nám. A tam stojí všichni ve frontě – zvukaři, osvětlovači, herci, kulisáci – a jeho v tu chvíli vůbec nezajímá, že jsme nestačili nazkoušet druhé dějství, ale jaký to bylo, jestli to bylo dobrý.“

 

Mě nezadusíš

S Petrem Čtvrtníčkem v komedii Michaely Gübelové Mě nezadusíš, o tom, jak je nesnadné rozhodovat se mezi citem a rozumem; foto Studio DVA

Jak se sešli v Jedné rodině

„Jednou jsem si říkala, jé, tady bude hrát Čtvrtňa, to bych chtěla s ním, ale nevím, jestli už to nezařídil,“ vyprávěla, jak se nejspíš na společnou práci v seriálu oba těšili. „Natáčíme totiž takové věci, jako že hrajeme na schovku nebo lítáme po nemocnici v červených župáncích s ohnivým drakem na zádech. V tom já docela cítím čtvrtníčkoviny. Je to radost. Mladí herci ho všichni mají taky rádi a on má rád je.“ Za mnohdy šibeničními fóry Petra Čtvrtníčka se skrývají velké srdce a laskavost, proto ho mají všichni rádi. A jeho smysl pro humor je i pro Evu něco, co patří k jejímu životnímu nastavení. Má ráda, když se lidé smějí, spontánně se baví, dělají blbiny, jen tak si tančí.

 

Jedna rodina_Holubová

Se seriálovými vnuky Eliškou (Lotti Töpfer) a Johanem (Oliver Vyskočil); foto TV Nova

Psychohrátky učí uvolnit se a smát

Eva Holubová tvrdí, že se jí zdá, že u nás jsou lidé nějak toporní, úzkostliví, jako kdyby je smích a radost nějak společensky diskreditovaly. To, že je doba nedobrá, by nemělo znamenat, že lidi ztratí radost ze života. „Já si čím dál víc myslím, že by se lidi měli smát, jít proti tomu všemu, dělat si klidně šibeniční humor z toho, co se ve světě děje, co se děje tady. Proto my taky jezdíme, máme takovou agenturu a říkáme tomu Psychohrátky. Máme tam teda odborníka, dokonce teď dělá doktorát v Americe, ale jinak jsme jenom laici. Naší ambicí je lidi pobavit, uvolnit, zbavit je stresu a té blbé nálady. Žádný umělecký úkol, vyloženě lidský,“ popisala, jak si k divadlu a natáčení přidala ještě specifickou show, na které spolupracuje se svou dcerou.

Při vystoupeních lidi provokují, aby se s nimi podíleli na zábavě, aby se uvolnili a dodali si odvahy být sami sebou. Je to takový rodinný boj žen Holubových proti blbé náladě v Čechách. Tvrdí totiž, že u nás se lidé trápí právě proto, že se neumí bavit. „Teď jsem viděla, že jsou ti lidi zmatený, že se bojí, že jsou smutný. Třeba moje děti žily šest let v Anglii, studovaly tam, pracovaly. Syn žije v Bruselu, já jezdím na Sicílii, a tam si všichni hrají, všichni tancují, všichni zpívají, všichni jsou pro jakoukoliv blbinu. I ty anglické rodiny, když jste v muzeu Viktorie a Alberta, tak tam nějací černoušci tancují a všichni začnou hned podle nich,“ popsala, jak jí takové spontánní projevy u nás chybí, protože dřív jsme je také uměli, ale někam se vytratily.

Majitelka paláce na Sicílii

Před lety přijela na Sicílii a moc se jí tam zalíbilo. Pak jednou narazila na rozpadající se malý palácek, který si mohla dovolit, tak ho koupila. „Teď to konečně dávám dohromady, protože zatím na to nikdy nebylo, vždycky mělo něco přednost,“ líčíla, jak se pod jejím dozorem ze staré budovy rodí obnovený kus historie. Proč jezdí na Sicílii a kolik času tam tráví? „Původně jsem tam jezdila, protože jsem chtěla být někde, kde mě lidé nebudou poznávat na ulici,“ vyprávěla, jak se postupně zamilovala do místních lidí, kteří jsou společenští, rádi tančí a zpívají a nikdo jim nemusí organizovat zábavu.

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál 

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková