Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Láska na tři roky a pak sbohem a šáteček. Příběh Kryštofa. Odposlechnuté životy Ely Novákové

11.01.2024
Láska na tři roky a pak sbohem a šáteček. Příběh Kryštofa. Odposlechnuté životy Ely Novákové

Foto: Pixabay

Popisek: Kryštof, ilustrační foto

Otevřenost v partnerských vztazích se projevuje různě. Jsou manželství, kde si partneři vzájemně tolerují fyzickou nevěru a netrápí se tím. Jindy žije žena třeba i léta ve vztahu se zadaným mužem a role milenky jí naprosto vyhovuje. S čím jsem se setkala poprvé, jsou termínově omezená partnerství. Nevím, jestli je to novinka jen pro mě, možná i vás tenhle příběh překvapí.

Na sociálních sítích se někteří lidé svěřují i se svými nejniternějšími pocity. Období Vánoc a Nového roku k troše melancholie přímo vybízí, takže se někdy dočtete řádky přímo slzopudné. Na jednu takovou story jsem narazila před pár dny. Nešťastná mladá žena se veřejně vyplakávala z toho, že od Nového roku bude zase sama. Přesně před rokem se totiž seznámila s vysněným panem dokonalým, který jí nabídl všechno, o čem snila – pozornost, něhu, lásku, společnou dovolenou, mnoho krásných zážitků. Byl v tom jediný háček – od začátku se netajil tím, že všechno to nabízí přesně na rok, protože to tak má nastavené. Delší vztahy prostě neudržuje. Samozřejmě tomu v skrytu duše nevěřila, jenže se tak stalo. Přesně po roce zmizel z její koupelny jeho kartáček na zuby a jeho telefonní číslo bylo zrušené. Jistě ho mohla vyhledat, pochopila ale, že by to bylo marné a doprošovat se nechce. A tak sedí sama doma a smutní. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Mně ne, protože jsem si v tu chvíli vybavila život syna jedné kolegyně. Ten už má takových časově omezených vztahů za sebou několik, i když je nevymezuje přesným datem, ale okolnostmi. 

Už první láska byla dočasná

Všichni Kryštofovi spolužáci na střední škole se vodili za ruku s první láskami, on šel ze školy domů a po holkách se nekoukal. Mamince to nedalo a zapředla s ním hovor na téma, jestli se mu náhodou nelíbí kluci. Vysmál se jí. Kdepak kluci, holky se mu líbí, ale s žádnou se zaplést nechce, protože hodlá jít studovat do zahraničí a vztah na dálku nemá smysl. Suchá, věcná argumentace. Jenže v devatenácti letech někdy racionalita narazí na prostou chemickou reakci. Kryštof potkal děvče, které ho natolik okouzlilo, že dal průchod přirozené touze. Bylo jim spolu hezky a děvčeti se prostě nechtělo uvěřit, že ten pozorný zamilovaný mladík myslí vážně, když říká, že za tři měsíce odjíždí, a tak jejich vztah skončí. Skončil. I když se za ním vypravila na návštěvu do Francie, kde studoval. Provedl ji po městě a posadil ji na zpáteční autobus s tím, že on domů za ní jezdit nebude a ona ať už také nejezdí. Bylo to hezké, ale dál už by to bylo jen komplikované a on si nechce pokazit hezkou vzpomínku. Nezalitoval, prostě to uřízl a tečka. 

Láska po francouzsku

Ani během studií ale Kryštof nezůstal sám. Na univerzitě se potkal s českou studentkou, která si stejně jako on ráda občas popovídala česky, společné kávy se proměnily ve společné lože. Maminka doma se radovala, že si syn pořídil ve Francii Češku, která ho nakonec přivede zpátky domů. Omyl. Ona se sice po studiích domů chystala, on ale ne. Ve Francii sice zůstat nechtěl, ale do Čech se mu rozhodně nechtělo, kam ho vítr a práce zavanou, to mu bylo celkem jedno, jen ne do Čech. A tak se hned od začátku dohodli, že spolu stráví tři roky do konce jejích studií a pak bude konec. Tahle dívka na takový dočasný vztah dokonce ochotně přistoupila, jednoho dne pak sbalila diplom, kufry a zamávala Kryštofovi na definitivní rozloučenou. Měl ji rád? Těžko říct, před jejím odjezdem už si mamince občas postěžoval, že si nemají moc co říct a ona se nesměje tomu, čemu se směje on. Prostě si perfektně zdůvodnil, proč vlastně tahle láska stejně nemá smysl. To mu šlo dobře, ono najít po třech letech na partnerovi nějakou tu chybičku není zas tak těžké, zvlášť když ji najít chcete. 

Kouzlo dálného východu

Nutno říct, že Kryštof byl výborný student, nejen s dobrou hlavou, ale také s pílí a nadšením pro vzdělání. A s touhou vypravit se do dalekých zemí, kde by přičichl k úplně jinému životnímu stylu. Když se mu nabídla práce ve Vietnamu, nezaváhal ani chvíli. Smlouva byla na tři roky, to se mu zdálo tak akorát na to, aby se naučil vietnamsky a dobře se seznámil s dálněvýchodními zvyky a kulturou. Našel si podnájem u staré paní, která si ho záhy oblíbila a přijala ho do rodiny jako dalšího vnuka, protože byl ochoten jí pomáhat v domě i na zahradě a pilně se od ní učil slova exotického jazyka. Paní měla vnučku, která padla Kryštofovi do oka. A protože babička ho měla ráda, přimhouřila rodina oko nad tím, že dívka bude randit s Evropanem. Byli sice pod přísným dohledem rodiny, ale to víte – moderní doba poněkud mírní i tradiční přísné zvyky, a tak si ti dva užívali lásky se vším všudy. Tedy dočasné lásky, protože Kryštof opět nastavil jasná pravidla hry. Až mi skončí smlouva, vracím se do Evropy, ve Vietnamu je sice hezky, ale nepatřím sem. A protože slečna zase netoužila po Evropě, bylo jasné, že jednoho dne bude konec dalšímu vztahu. Po třech letech Kryštof nasedl do letadla, aby si odškrtl další ze svých termínovaných vztahů. 

V pětatřiceti se přece nebudu vázat

Zdálo by se, že když našel práci v Anglii a rozhodl se v této zemi zakotvit, bude konečně hledat také partnerku bez termínu. Kryštof totiž není přelétavý, nevyhledává krátkodobé známosti. Jenže ty trvalé také ne. A tak byla v pořadí kolegyně z Belgie, která byla u firmy v Anglii na dvouleté stáži, tu vystřídala litevská studentka. Maminka si vždycky dělala naději, že tohle je konečně ta pravá, jenže Kryštof bez pocitu lítosti mával dalším letadlům a pomalu se rozhlížel, kde by byla další adeptka na dočasný vztah. Nešťastné mamince oznámil, že se v pětatřiceti nehodlá k nikomu trvale poutat. Prý se na to necítí dostatečně zralý. Maminka ho sice kárala, že za sebou nechává mladé ženy, které do něj vkládaly naději na společnou budoucnost, on ale stále tvrdí, že to není pravda, protože všechny od začátku věděly, že vztah s ním má přesně nastavený čas. Že by dosud nepotkal tu skutečně pravou? A co je Kryštof vlastně za člověka? Je to solidní chlapík, který dívkám neslibuje zářnou budoucnost a poctivě jim servíruje, že okolnosti prostě nejsou nakloněné pokračování vztahu? Nebo je to prostě sobec, který odmítá přemýšlet o tom, že cestou kompromisu by nejspíš s některou z těch partnerek našli způsob, jak vztahu dát perspektivu třeba na celý život?

Jeho maminka zlomila hůl nad tím, že by se dočkala synovy svatby a vnoučat. Raději se už na nic neptá, do života mu nemluví. Jen si občas posype hlavu popelem a řekne, že mu do života měla asi mluvit, když mu bylo osmnáct. Jenže život dnešních mladých lidí je tak jiný, než byl ten náš, že něco takového jako termínované vztahy tahle nebohá matka nemohla očekávat, natož aby tomu dokázala čelit výchovou.

 

 

Vložil: Ela Nováková