Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministryně Černochová a důvod pro její okamžitý odchod do penze. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.01.2024
Ministryně Černochová a důvod pro její okamžitý odchod do penze. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jana Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová oznámila, že od nynějška Ministerstvo obrany nebude zveřejňovat podrobnosti z nákupů pro armádu. A to s ohledem na to, aby o nákupech naší armády nevědělo Rusko. Konstatuju, že to je přesně ten okamžik, kdy by měl začít bezprecedentní boj, aby ministryně odstoupila a svou další budoucnost zahájila úprkem skrz kanalizační systém hlavního města Prahy. Protože právě popřela politické zřízení České republiky a vrhla nás do nejistoty „lidově demokratických“ států, kde bují korupce a kde je občan jen doplněk k rejdům státní či polostátní mafie, na kterých se dá jednoduše vydělat. A ještě za to občana trestat, pokud se ozve.

Nyní se tlačí na ministra Jurečku, protože nechal tančit své hosty a sám tančil pod černou pietní vlajkou dlouho do noci po masakru na FF UK. Což je přesně v duchu lidoveckých měňavek, kdy se ctnosti dají na papír, na papíru se za ně i hyne, ale v realitě se k nim přistupuje s jistou liknavostí, když ne rovnou štítivostí. Jurečkova filištínská kratochvíle ze Sodomy a Gomory na MPSV je ovšem ve srovnání s novou akcí naší ministryně pro válečné výdaje učiněné nic. Jurečkovo morální selhání nikoho neohrozilo, jen ukázalo, jak se elita umí bavit i vedle těl zavražděných. Ministryně naopak ohrožuje samotný systém České republiky a staví vládu do role autokracie, tedy vlády bez kontrolních mechanismů, a tudíž patřičnou úrovní zvůle a svévole jednotlivých politiků. Od nynějška už si ministryně Černochová může utrácet z veřejného rozpočtu, za co chce, za jaké ceny chce, od zprostředkovatelů, od kterých chce.

Teď je otázkou, jestli je zcela na místě, že bychom měli věřit úsudku trochu nevhodně hysterické ministryně, která bez odpovědí začala vyvolávat třetí světovou válku, která zahájila svůj parádní boj proti OSN, kdy z něj chtěla při svém rétorickém cvičení na síti X vystupovat. Bude ministryně vše řídit s ohledem na státní rozpočet, nebo se začnou objevovat kamarádíčci ODS a její kmotři, aby se na vládě přiživili? Nebo můžeme doufat, že vedle ministryně sedí i svéprávní lidé, kteří její výlety do paralelních vesmírů vlastní mysli budou řídit ve prospěch České republiky? Podle nového vývoje o tom lze pochybovat, když jí nedali léky na uklidněnou, když se tu rozhodla vytvořit podobný systém mlčení a zamlčování informací, který se jistě odehrává v Rusku.

Co ona legendární, ale nikým nehájená péče řádného hospodáře? Je dobré si vzpomenout třeba na nákup jednoho tisíce kulometů, kdy jedna ze zbraní vyšla daňového poplatníka na jeden milion korun. Lehký kulomet FN MINIMI, jak informovala Česká televize, jsme nakoupili za pětinásobnou cenu, než za kterou ji koupili od belgického výrobce Norové. Ti za jeden kulomet dali 219 tisíc. Nákup se odehrál v samém závěru Babišova ministra pro obranu Metnara. Že by s tím nová ministryně něco udělala? Ale kdeže.

Nákup kulometů se neodehrál přes nákupní agenturu NATO SUPPORT AND PROCUREMENT AGENCY nebo přímo od výrobce, ale přes českého překupníka CB SERVIS CENTRUM z Borku u Budějovic. To znamená, přes zprostředkovatele. Jak by asi bylo těžké z vládní pozice zvednout telefon a domluvit se přímo s belgickým výrobcem? Asi hodně, tak jsme nakupovali přes překupníka z Borku u Budějovic, který jistě chtěl peníze za zprostředkování. Redaktor Jan Hrbáček z Ekonomického deníku přinesl informaci, že CB SERVIS CENTRUM vlastní Lubomír Havelka, člen vojenské kontrarozvědky za komunismu. Přičemž z ministerstva obrany mu zakázku pětinásobně dražších kulometů přihrál Lubor Koudelka, absolvent Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda. Může to souviset. Ale i nemusí. Potrestala Černochová Koudelku za předražený nákup zbraní přes překupníka? Nepotrestala. Naopak, smlouvu s překupníkem v dodatku nechala navýšit o čtvrt miliardy. S Ministerstvem obrany už je kvůli podezřelému nákupu od roku 2022 ve sporu spolek Kverulant, který šlape státním institucím na kuří oka právě ve věci neplnění péče řádného hospodáře.

Nástupem do funkce člena vlády se z takového člověka nestává nadčlověk. Musí být kontrolován, musí být možnost jej kontrolovat. Spor Ministerstva obrany s Kverulantem, který se dožaduje přesného doložení všech skutečností nákupu kulometů, kdy se ministerstvo odmítá s těmito informacemi podělit i přes nařízení soudu, je podezřelý. Nakrmil předraženým nákupem náměstek ministerstva Lubor Koudelka svého druha z komunistické kontrarozvědky? Vedou to tady stále ještě ze zákrytu bývalé komunistické kádry?

Je veřejně dohledatelné, za kolik stejné kulomety nakoupily jiné země. Kverulant takové informace našel, zveřejnil. Litva nakoupila přes agenturu NATO SUPPORT AND PROCUREMENT AGENCY za 278 tisíc za kus. Norsko za 280 tisíc včetně příslušenství za kus přímo od výrobce. Japonsko za 321 tisíc i s vybavením za kus přímo od výrobce. Česká republika za 1041 tisíc za kus i s vybavením od překupníka z Borku u Budějovic. Nic na tom není divné? 278, 280, 321 a bum ho, nejbohatší Česká republika na celém světě za 1041 tisíc, tedy za více než milion.

Ministryně Černochová náměstka Koudelku nehnala k zodpovědnosti. Naopak, nechala projít Koudelkou podepsaný dodatek ke smlouvě, který sumu zvedl o čtvrt miliardy. A když přišel příkaz od soudu, iniciovaný trestním oznámením Kverulanta, aby ministerstvo informace o nákupu zveřejnilo, podalo ministerstvo kasační stížnost a u téhož soudu si vymohlo sice nepravomocné, ale rozhodnutí, že nic zveřejňovat nemusí. Nevypadá to jako rozsudek na objednávku? Trochu ano, přiznávám se k podezření. A teď je tu otázka. Skrývá Černochová informace o nákupu kulometů kvůli Rusku, aby nevědělo, jakého v nás má mocného nepřítele? Nebo se za tím prostě skrývá kšeftíček z Ministerstva obrany a jeho zveřejnění by stálo několik byrokratických hlav? Včetně hlavy Metnara nebo Černochové? 

Právě na takovém příkladu je dokonale vypsaný důvod, proč by Jana Černochová měla okamžitě opustit post hlavy obrany. Je naprosto nepřípustné, aby si udělala z obrany tradiční Palermo ODS, kde peníze tečou z kapes daňových poplatníků do kapes kamarádíčků a kmotrů samotné ODS. Ze strany ministryně je to do nebe volající zvůle. A neobhájí to žádným poukazováním na Rusko a na válku na Ukrajině. Demokratické zřízení, v kterém papírově stále žijeme, takovou zvůli zapovídá. To už to tady rovnou můžeme přejmenovat na odštěpný závod Ruské federace. No, když už začínáme likvidovat to základní z naší papírové demokracie?

Ano, jistě, Jurečka by měl chodit kanály, ovšem Černochová by těmi kanály měla odejít z postu definitivně. Ale mediálně se bude daleko víc řešit Jurečkova Sodoma a Gomora, ne Černochové nabourání samotného systému demokratického zřízení se svými kontrolními mechanismy. Teď co z toho je nebezpečnější. Že Jurečka v sobě nemá kouska úcty? Nebo že Černochová v neprospěch celé společnosti mění základní pravidla naší společnosti?

A teď je tu otázka. Jak až moc je poskakování kolem Jurečky šalebný taneček na zakrytí toho, že Černochová právě oznámila, že ukradne demokratickému zřízení jeho podstatu?

Jedno je už teď nad slunce jasné, s takovou budeme mít nejdražší armádu na světě. Nejdražší v tomto případě rozhodně neznamená nejlepší, nebo nejlépe vybavenou. Jen nejdražší.

Zdroje: iDnes, Kverulant, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb