Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obracím se na vás, na mladé. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.01.2024
Obracím se na vás, na mladé. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Generál Pavel

Prezident Petr Pavel přečetl něco novoročních slov ze čtecího zařízení. Havlovským, klausovským a zemanovským projevům odzvonilo. Tam, kde byla dříve nosná myšlenka a trochu toho rétorického koření, je teď jen nudná šeď eurounijní politiky jednotnosti.

Nejvypečenější byla prezidentova slova k mladým: „Společnost potřebuje vaše nápady, vaši odvahu i vaši aktivitu a schopnost stát si za svým. Mladá generace byla vždy nositelem změny. Proto má cenu, abyste se zajímali o své okolí a snažili se měnit věci k lepšímu,“ pravil prezident a dodal: „Vím, že vaše představa ideálního života a rodiny je jiná než u vašich rodičů, že vidíte v současném světě nespravedlnosti v rozdělení moci i bohatství. Přesto mám pocit, že vaše hodnoty jsou mnohdy pevnější, než se kterými jsme do dospělého života vstupovali my,“ řekl v projevu prezident, který na přelomu svého dětství a dospělosti studoval na komunistického rozvědčíka.

Nemůžu si pomoct, ale právě z těchto slov leze generálova minulost ještě z rozvědčické školy (života) jako hnis z dobře zapudrovaného boláku. Mládí vpřed. Rudé gardy se musí spojit pod jedním názorem a jedním směrem, nevyčnívat a utloukat tu vzpurnou střední a starší generaci. Která má odžito a tak na bláboly politickým establishmentem ochočené mladé generace prostě neskočí. Bude brblat, bude ukazovat na nesrovnalosti a bude chtít žít ve společnosti skutečné svobody, ne té domnělé, kterou perfektně vystihl náš premiér Petr Fiala slovy: „My musíme chránit za každou cenu, a na tom záleží osobně i mně, svobodu slova, projevu, všechny atributy, které ke svobodné společnosti patří. Na druhé straně lidé mají právo na to, aby informace byly korigovány,“ jeho slova medializoval v říjnu 2022 Deník. Je to dvojka, ten náš prezident s premiérem. Packu by si mohli podat a jít si převzít zasloužený řád Josefa Urváka.

Jen by mě skutečně osobně zajímalo, kde se bere to dle mého zcela mylné přesvědčení, že mládí se neomylně šine vstříc mnohem lepší budoucnosti, než jakou jim může zaručit generace jejich rodičů a prarodičů. Mluvíme o ekologickém fanatismu, který často přechází až k hysterickému rasismu, ne-li rovnou na růžovo lakovanému fašismu, kdy se stoupenci Grety Thunbergové pevně staví za heslo „Od řeky až k moři, Palestina bude svobodná“, který je nepokrytou výzvou ke zničení Státu Izrael? Mluvíme o prosazování genderových absurdit a pomatenosti, kdy i dříve inteligentní lidé (ne nutně moudří) ustupují a pro ubrečené výkřiky mladé generace o nejednoznačnosti genderové identity křiví kulturu, jazyk, společnost? Mluvíme o vyřazování knih z veřejných knihoven pro jejich nevhodnost? Mluvíme o přepisování literárních pokladů, aby splňovaly nynější hodnoty Pavlem vzývané mladé generace? Mluvíme o boření soch ve městech a účelovém zapomínání vlastní historie? Mluvíme o pokřivené „kultuře“ politické hyperkorektnosti? Mluvíme o snahách umlčovat za názor? Mluvíme o pouličním lynči? Mluvíme o politice permanentně otevřených dveří, kterou většinově zastávají právě mladí? To jsou ty hodnoty mladé generace, kterou pase politický establishment liberální levice, jež získala pocit, že jen její cesta je správně. Výstupy oné aktivistické mladé generace, za kterou náš prezident stojí, tleská jí a bude ji podporovat.

Mluvíme o té mladé generaci, která je pod permanentním převýchovným politickým tlakem pro mladá telata, kterou jim do vzdělávacích institucí i osnov rýsují nevím kým, ale řádně navedení generálové Pavlové? Náš prezident přesně za tímhle stojí. Stejně jako komunisté, kteří mysleli na jediné – převychovat mládež pro své potřeby. Vymýt jim hlavy. Udělat z nich předčasně vyspělé soudruhy Urválky. Malé Pavlíky Morozovy. Prostě rudá barva se na pozadí generála Pavla vymazat nedá.

Jen mě překvapuje to očividné pohrdání stářím, duševní vyspělostí, životní zkušeností. Ale co se divit. Vždyť totalitní ideologie vždy šplhá po zádech mladých a nezkušených. Generál Pavel je jen figurka, která přesně tohle ve svém mládí žila, prožila a byla v tom jako v pelíšku.

Z vládních stran i vládě loajálních médií se ozvala velká pochvala. Řekl to jasně, srozumitelně, nebál se, byl kultivovaný, jsme hrdí, tak hrdí. Přitom generál Pavel jen „hodil do translatoru“ projev progresivních levičáků z unie nebo z USA. Popřel vše národní, vyzdvihl to globální. Rozvědčík Pavel na Hradě je pro Českou republiku doslova neštěstí. Je pro Českou republiku jako mlok z Čapkova románu Válka s mloky: „Hallo, hallo, hallo! Chief Salamander speaking. Hallo, Chief Salamander speaking. Stop all broadcasting, you men! Stop your broadcasting! Hallo, Chief Salamander speaking!“ (Z knihy Válka s mloky, kdy se k lidstvu chystá promluvit hlava mloků). Je tady smutno. Neveselo.

Zdroje: ČT, Deník, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb