Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tady to je samá provokace. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.12.2023
Tady to je samá provokace. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Prskavka

Napsal mi čtenář. Proč prý nevybuchuju vzteky nad ruskou raketou, která to vzala na Ukrajinu zkratkou přes Polsko. Zaletěla si obhlédnout terén pro věci příští? Milý provokativní čtenář, věda, že jsem snad až vyšinutý mírový štváč, si byl jistě vědom toho, že takto výbušné téma nenechám ležet ve škarpě. Snad se těšil, jak budu hájit Putinovy choutky. No, nevím. Začněme ale Bobkem.

On totiž Miroslav Bobek, to je hlava pražské Zoo, ohlásil, že majitelé lítaček, to jsou permanentky na pražskou městskou dopravní hromadu, budou mít prvního ledna vstup jen za jednu korunu. Není zač za zprostředkování tak bohulibé nabídky. To my, regionální míroví štváči, my to budeme mít za plnou cenu. Protože akce je jen a jen pro majitele Lítačky. A jak já se v pondělí těšil na medvědy, zase nic. Cítím se nehorázně diskriminovaný. Pustil by pan Bobek na prohlídku lítých šelem z Prahy i Putina? I jemu to v Polsku pěkně lítalo. Ne, ne, žádné lítání nebude, tak pojďme na chvíli do Brna.

Kdyby někdo z Brna vyjel prvního ledna na medvědy do pražské Zoo, má to i on diskriminačně za plnou. To vyplývá z kontextu věci, když já, tak ani ti z Brna. Ale v Brně se událo cosi jiného. Udála se tam primátorka Vaňková. Ta s velkým zármutkem v duši oznámila lidu, že už nestihnou vytvořit nařízení, které by udělalo vypouštění raket trestným. A tak žádá lid, ale nejspíš i Putina, aby rakety nad Brnem nevypouštěli. Bude to stačit? Prosba? Je otázkou, proč Poláci poblíž hranic s Ukrajinou už dávno nevytvořili úředním štemplem potvrzené nařízení o zákazu raket. Měli by si zajet do Brna pro ponaučení.

Jiří Pospíšil z TOP 09, to je ten, co běhá se zraněnými holuby v dlaních do záchranných stanic, nechává se u toho fotit, ač tuší, doufejme, že holubi se o sto metrů dál odstřelují a jako škodná likvidují jedy, tak tenhle Pospíšil oznámil, že silvestrovské oslavy nebude provázet ani ohňostroj ani nějaký pěkný videomapping s Václavem Havlem, novoroční oslavy bude provázet jen a pouze klid. Holuby, předpokládejme, by výbuchy a světelné záblesky zneklidňovaly. A tak nebude nic. Pospíšil, věren tendencím ve vyšší společnosti, se nad prašivou zábavou vypouštění raket pohoršil. A také poslal lidi oslavovat nový rok radši do Zoo v Praze. Prvního ledna za korunu vstupné. Jen pro Pražáky. Ti z Brna nechť si řeší Vaňkovou, která nejspíš všechny novoroční války příští rok ukončí jedním rázným nařízením a vysláním stovek policejních hlídek do ulic. Protože to dává smysl, oslavovat už není co. Rakety už si tu bude vypouštět jen Putin. Tedy dokud mu to budeme tolerovat, samozřejmě.

To pirátská pražská zastupitelka Jana Komrsková, která má přítele ne pouze na telefonu, ale chvíli ho měla rovnou i v kanceláři (co také s časem v práci, než ho promr… ééé… promrhat). Tak paní zastupitelka, ta rovnou ukázala, kde je místo dělného lidu. U pat a kotníků těch lepších. Novoroční oslavy s raketami nejsou tradice, ale přežitek (Putine). Nemoderní, ošklivý a vůbec, velmi nevhodný a odpudivý. Aby se dělný lid radoval za života? Alespoň tu jednu hodinu jednou v roce? Dobře, tak dvě. Možná tři, nebo čtyři. Prostě silvestrovská paráda oslavující život a civilizaci. Ale huš. Všem zvířatům to ubližuje. Sice daleko, daleko méně, než větrné elektrárny, ale ty jsou v cajku. Ty aspoň na první dobrou nesmrdí a slouží dobré věci. Tedy, aspoň to říkají ti nejlepší z nás... než větrníky začnou, jako ve Španelsku, velmi tiše a bez zásadního komentáře likvidovat jako nebezpečné a nevhodné. Což jistě ví třeba v bohnické léčebně pro psychiatrické záležitosti, kde k novému roku ruší linku důvěry. Nejsou lidi. Tedy, lidi by byli, ti šílení i pološílení, jen nejsou ti, kteří by je vyslechli a poskytli dobrou, ba přímo kmocháčkovskou radu do života. Frustrované mírové štváče a další psychicky nevyvážené jedince z živočišné říše si vezme do péče už jen… kdo?

A tak, pro ten klid v duši všech zviřátek světa, by paní zastupitelka mohla s ohledem na samotná zviřátka prosadit nařízení, které zapovídá v Praze bouřky. To vám je někdy rachot, taková bouřka. Že by se z toho jeden pominul. Já vám jednou při hromu nadskočil, no to byste koukali, tak jsem se lekl. Senátor Hraba to říkal. Psi slyší 50x lépe než člověk. Fí ha. Je to tedy i 50x více, když lépe? Já nevím, kdyby to byla pravda, tak i šepot by z psů udělal neurotické ustrašence s prasklými ušními bubínky. Nemohl by se někdo optat u nimrodů, jak je to s jejich loveckými psy při lovu? Nebo při honu? Já jen aby se vědělo, co s nimi rána z kulovnice udělá. Ale koukněte na toho svého Bobíka doma, když spustí ten pekelný silvestrovský randál, vyplašeně se rozhlédne, párkrát štěkne, to jistě, ale když vidí, že nehysterčíte, lehne si a spí dál i při tom bengálu. A druhý den ráno, jak to tak bývá, nepotřebuje horkou linku na Bohnice. Je to milá manipulace, vyvolávaná skrze lásku k domácím mazlíčkům, ale stále jen manipulace. Když ale ty rakety jsou enviromentálně tak nevyrovnané. A buranské. Ne jako větrníky, ty jsou dokonce i fotogenické. I když ne příliš ekologické a šetrné k přírodě. Ale vem to čert. Rakety, to není nic pro lepší lidi. A tak by se to těm horším lidem mělo zakázat. Logika lepších lidí, která platí, a platit bude, i kdyby na kedr nebylo. 

Pirátská poslankyně Kocmanová zase apeluje na ohleduplnost – ohňostroje totiž můžou ohrozit dokonce už i epileptiky. Ví tohle, proboha, Putin? Ale je smířlivá, rakety se prý nelíbí jen „většině“ domácích mazlíčků. Takže některým se líbí. To je pěkné. Třeba ještěrkám. Nevím, těm ohňostroj asi nevadí. Pak přejde paní poslankyně rovnou na komoru. Výbuchy a rány mohou vyvolat u některých lidí stres a strach po masakru z 21. prosince. Jsem si jistý, že takový člověk si už teď naplánoval, že půjde doprostřed novoroční vřavy, aby se mohl dostatečně bát a stresovat někomu na kameru. Nebo ne? Nebo je to jen z prstu vycucané jako u ministra pro rušení oslav Víta Rakušana? Boj proti novoročním oslavám je totiž v plném proudu. Boj proti oslavě života započal.

Ale to je jedno. Vraťme se k Putinovu výletu do Polska. Poslanec Ženíšek z TOP 09 slíbil, že Rusko prohraje a Ukrajina zvítězí. Já jsem díky tomu dokonale klidný. A dnes večer, ač ne příliš s nadšením, spíš se značnými chmurami, si půjdu vypustit nějakou tu raketu, ne na Ukrajinu nebo na Polsko, ale jen tak zbůhdarma do nebíčka. Výchovně u toho dětem vynadám za to, že mají radost ze života, jak se tak zavedlo. Pokusím se u nich přednáškou vyvolat klimatický žal, úzkost z budoucnosti, pohlavní nejistotu, strach z lidí, strach ze života vůbec. A až vyboucháme všechny rakety, vysvětlím jim, že tohle, tohle bylo naposledy. Příští novoroční oslavy už jen s tofu, které předstírá, že je mleté maso, protože nemáme státníky, vizionáře, ale jen stádo politických ovcí, které bečí za západními trendy jako smyslů zbavené. Do příštího roku to nařízení už totiž stihnou. To už těm dětem budu jen přiživovat jejich odpor k životu a k ostatním lidem. Hezky bez raket. Zato s vervou.

Do Nového roku přeju hodně sil do povinného udržování ticha pod hysterickými výkřiky výše zmíněných a jim podobných. Život už je jinde. Rakety nejsou fajn, ale i ty se staly politickým tématem, kde když někdo vypustí raketu, vyjadřuje tím politický postoj. Ukazují to obce a města, kam ministr pro zavádění totalitky Rakušan směroval své doporučení v pietě přestat existovat. Opoziční starostové většinou slavit budou, ti z vládních stran většinou ne. Je to politikum. Všechno. I ten Bobík u vašich nohou. Život už je prostě úplně jinde. Tohle už je jen šaráda jak pro blbé.

A kde je v tom ten zpropadený Putin, ptá se jistě poťouchle čtenář. No kde by byl, v Kremlu, dělá si z našich ovcí dobrý den. A my poslušně bečíme a bečíme nad raketami. Nemaje státníků a vizionářů, nic jiného nám ani nezbývá. Už jste si dnes dali tofu, zalité slzami klimatického žalu? I vy bezbožníci, takhle zanedbávat církevní povinnosti, koukejte si dát. Takhle bychom tu pětiletku jakživo nestihli... Ani naplánovat, natož realizovat.

Zdroje: Facebookové profily jednotlivých politiků, iDnes, Novinky, Zoo Praha

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb