Pokrytectví na obou stranách. Komentář Štěpána Chába
komentář
29.12.2023
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr MPSV Marian Jurečka
Národním sportem se v posledních dvou letech stalo kopání do vlády Petra Fialy. Sám v tomto oboru hraju vytrvale minimálně okresní ligu. Ale v poslední době si říkám, že to množství volání po odstoupení jednotlivých aktérů Fialovy vlády je takové snad až hysterické.
Ministr pro ukončení srandy v ČR Vít Rakušan doporučil ve své pokřivené logice, aby obce a města na Silvestra nepořádaly ohňostroje. A to v pietě za oběti střelby na Univerzitě Karlově. Doporučil, zaslal starostům, ti se tím řídit nemusí. Jen je jeden ministr požádal. Toť vše. Na internetech se strhla bitva hodná zápisu do novodobé Kosmovy kroniky. Policejní stát, to ministr nesmí. Ministr může doporučovat. Stejně jako to může udělat senátor, jako to může udělat poslanec. Kdokoliv. Jistě, jen ne kdokoliv k tomu může použít komunikační systém, který automaticky osloví všechny obce a města, navíc s hlavičkou ministerstva. Ale, božínku, měl by pro takovou kravinu odstupovat? To je jen na zpohlavkování.
Podobná spoušť se strhla nad „oslavou“ na MPSV Mariana Jurečky, která byla naplánovaná dlouho na 21. prosinec. Tedy na den, kdy došlo k masakru na univerzitě. Večírek proběhl, což někteří komentátoři na sociálních sítích i opoziční politici brali jako důvod pro to, aby Jurečka okamžitě odstoupil. Proč? Předpokládám, že sešlost byla dlouho avizovaná, že tam mělo přijet spoustu lidí, kteří si na to vyčlenili čas, a že události na univerzitě, které proběhly pár hodin před započetím „oslavy“, nedaly dost prostoru pro zrušení. Všichni jsme zkoprněle nasávali informace o té popravě lidskosti. „Oslava“, předpokládám, probíhala nuceně, nervózně, rozpačitě a brzy se rozpustila. A to ve stínu masakru. Kdyby byla „oslava“ naplánovaná na 22. nebo 23. prosince, jsem si jist, že by ji ministerstvo zrušilo jako krajně nepatřičnou. A to čistě z piety a lidského přístupu. Úplně logicky.
Přesto na Jurečkovu hlavu padají výzvy, aby kvůli tomu odstoupil. Že si Jurečka slavil, zatímco národ krvácel. Že je to dělení na přejedenou elitu a dělný lid. A že „oslava“ stála daňové poplatníky 400 tisíc korun. Byl to z hlediska politické kultury průšvih? Ale jistě. V normální společnosti s politikou se svědomím by to vedlo přinejmenším k hlubokým omluvám. Namísto omluv Jurečka promluvil o tom, ať mu dají kritici pokoj, že má dovolenou. A opozice křičí o demisi. Zase. A Jurečkovi to je jedno, protože o demisi křičí ob den někdo. A i pro větší prohřešky, než byl ten nynější Jurečkův. Kultura politiky tak upadá na všech stranách.
A už samo o sobě to degraduje samotný význam výzvy k demisi. Protože pokud se polovina opozice v zády s polovinou obyvatel při každé sebemenší příležitosti chopí slova „demise“, přestává to mít jakoukoliv váhu. Stává se prázdným rétorickým obratem, který nahrazuje to pravé pojmenování – tohle jste udělal trochu nešťastně a já s tím nesouhlasím. Výzva k demisi by měla následovat po tragickém omylu, který ukázal politickou nezkušenost nebo zlovolnost politika a která se dotkne většiny republiky. A Fialova vláda jich má nasčítáno dost. Od energetiky, inflace, Green Dealu, po třeba podivnou „důchodovou reformu“ a nepodporu rodin. Jenže ze všech stran už od nástupu Fialy do funkce prší výzvy na demisi za kdejakou maličkost. Jel do Brna, měl by odstoupit, špatně odbočil na křižovatce, měl by odstoupit, nebo stačí – je to Rakušan, Jurečka, měl by podat demisi… To pak zní až trapně, když se ukáže na skutečně kardinální pochybení jednotlivých ministrů, kde by byla demise na místě.
Slovo demise má od opozičního politika zaznít tak, až se otřese celá země a všem se zatají dech, protože povede zákonitě k vládní krizi. Rozhodně nemá upadnout na úroveň slov - dobré ráno. Tedy zevšednět a ztratit tak význam. No, kdy naposledy jste řekli dobré ráno a skutečně to dobré ráno přáli, nevypustili z úst jen navyklý pozdrav vlastně bez obsahu?
Zažíváme inflaci nejen ekonomickou, ale i pojmovou.

Vložil: Štěpán Cháb