Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pět slavných milenců a samota. Co všechno ztratila filmová babička Tomáše Holého po srpnu 1968. Tajnosti slavných

27.12.2023
Pět slavných milenců a samota. Co všechno ztratila filmová babička Tomáše Holého po srpnu 1968. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmové studio Barrandov

Popisek: Jana Dítětová s Josefem Somrem v tragikomedii Žert, kterou natočil v roce 1968 Jaromil Jireš podle stejnojmenné románové prvotiny Milana Kundery

FOTO / VIDEO Byla krásná, nadaná i oblíbená, na to, aby se stala opravdovou hvězdou, ale neměla dostatečně ostré lokty. Po srpnu 1968 se navíc kvůli lásce ocitla na seznamu nežádoucích. Osudových mužů potkala v životě pět, přesto zůstala nakonec sama.

Malý Vašek v podání Tomáše Holého v nesmrtelných rodinných komediích Marie Poledňákové to vůbec nemá snadné. Nejenže maminka primabalerína je po večerech místo doma v divadle, kdyby si kvůli němu vzala volno aspoň babička, nejspíš by spadla nemocnice. Postavu zdravotní sestry na chirurgii ztvárnila jedinečná Jana Dítětová, o níž kolegové říkali, že naprosto nesnáší ledabylost a hraní takzvaně na půl plynu. I na sebemenší roličce si vždy dávala záležet. Souhra náhod a láska k vlasti ji nakonec připravily o všechno, na čem jí v životě záleželo. O lásku, dítě, svobodu i práci. Jejími láskami byli úspěšní muži, které obdivoval celý svět, emigrovat ale nedokázala. Společenských změn se sice dočkala, prostor k návratu na umělecké výsluní už jí ale osud nedopřál.

 

Jana Dítětová_Jak vytrhnout velrybě stoličku

Babička v komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku; foto Česká televize

Zázračná holčička

Narodila se jako Jana Kalabzová 7. října 1926 do rodiny populárního plzeňského hospodského a v jeho lokálu si také poprvé vyzkoušela, jaké to je hrát divadlo. Měla tak obrovský úspěch, že noviny proměnily její dětský debut v mimořádnou událost a psaly o ní jako o zázračném dítěti. Jenže otec byl mnohem víc bohém než pragmatický hostinský, takže svůj lokál nakonec prohrál v kartách. V třicátých letech se rodina přestěhovala do Prahy, a díky tomu mohla Jana chodit už v třinácti letech do slavné herecké školy E. F. Buriana. Pak prošla několika divadelními soubory, díky tomu si jí už o tři roky později všiml režisér Miroslav Cikán a svěřil jí roli filmové dcery Jindřicha Plachty v slavné komedii Karel a já.

Dítětová a Dítě

Do srdcí diváků se zapsala jako Baruška v romantické komedii režiséra Martina Friče Prstýnek, v níž byl jejím hereckým partnerem Zdeněk Dítě. Spolu si pak ještě zahráli o tři roky později v komedii Polibek ze stadionu a díky stejnému příjmení je diváci začali považovat za pár i v reálném životě. Ve skutečnosti ale mezi nimi nebyl vůbec žádný vztah. Janiným prvním manželem se stal filmový režisér a scenárista Vladimír Vlček, za nějž se provdala hned po válce. Byl oddaný komunista a pod jeho vlivem uvěřila i ona v zářné zítřky. Tím víc všechny překvapil, když před vysněným rájem dal přednost prokletému kapitalismu a emigroval.

 

Žert:

Tak dlouho zkoušeli…

V pražském Realistickém divadle pak potkala Josefa Vinkláře, kterého málem tenkrát vyhodili ze souboru pro neschopnost. Měl s ní hrát v Strakonickém dudákovi a ona s ním tak dlouho a trpělivě zkoušela postavu Švandy, až z něj dostala to nejlepší. Zachránila mu tím kariéru, našla novou lásku a dalšího manžela. V roce 1955 porodila syna Jakuba, dnes známého malíře, o tři roky později se ale i její druhé manželství rozpadlo a Vinklář později otevřeně přiznal, že chyba byla na jeho straně, protože byl notorický záletník. Žárlivé scény mu tolerantní a smířlivá Jana nedělala, raději zvolila klidný a přátelský rozvod. „Jana Dítětová byla skvělá herečka a vynikající člověk,” zavzpomínal na ni později Vinklář ve své knize Pokud o kus pravdy.

Milenci, které znal celý svět

Manželské svazky byly jednou kapitolou jejího života, kromě toho ale měla celoživotního oddaného ctitele, který ji nesmírně obdivoval a zbožňoval. Byl jím slavný ruský houslový virtuos David Oistrach. Mnoho let si psali dopisy, a když koncertoval v Praze, tajně se scházeli v hotelu. Oistrach byl totiž ženatý a Státní bezpečnost měla uši a oči všude, takže si museli dávat velký pozor. Po něm ještě vstoupil do Janina života ještě další slavný muž, psychiatr Stanislav Grof, a svatba už tenkrát byla doslova na spadnutí. Jenže získal v roce 1967 stipendium v Spojených státech a před láskou dal přednost zahraničnívědecké kariéře.

 

Dítětová_Dítě_Prstýnek

Baruška Sochorová a mladý kníže Robert v romanci Martina Friče Prstýnek, zamilovaný pár Dítětová a Dítě, který zamotal fanouškům hlavu; foto Národní filmový archiv - Nationalfilm

Osudná okupace

V roce 1968 se seznámila v Špindlerově Mlýně s dalším úspěšným mužem, nizozemským historikem a nakladatelem Hansem Rotym, a dokonce s ním otěhotněla. Odjela za ním na pozvání i s tehdy třináctiletým synem, nakonec se ale domů vrátila, protože si nedokázala představit život bez divadla a své vlasti. Zamilovaný Hans byl dokonce ochoten přestěhovat se kvůli ní do Československa, jenže přišla srpnová okupace, která pro sny o společné budoucnosti znamenala definitivní konec. A Jana místo k oltáři šla do nemocnice na potrat. Dramatické události ji nesmírně zasáhly, znamenaly pro ni nejen definitivní ztrátu iluzí, ale také zmařenou budoucnost a obrovskou ztrátu a bolest.

Navždy nežádoucí

Na protest vystoupila z komunistické strany, film Jaromila Jireše Žert kvůli tomu skončil v trezoru a jméno Dítětová se ocitlo na seznamu nežádoucích umělců. Krátce nato jí Oistrach poslal dopis na rozloučenou a krátce poté zemřel během koncertního turné. Není divu, že začala samotu, smutek a nedostatek práce zahánět alkoholem. Velké role se už nedočkala. Začaly ji sužovat obrovské bolesti kyčlí a kvůli paradontóze přišla o zuby, což už byla předzvěst vážné nemoci. Mnohem horší bylo ale zklamání z lidí všeobecně. Byla totiž příliš důvěřivá a leckdo toho zneužíval. Všechno zlé brala jako trest za to, že se vzdala svého nenarozeného dítěte. Zemřela 9. listopadu 1991, tak tiše a nenápadně, že se o tom národ téměř nedozvěděl.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas,Národní filmový archiv, Josef Vinklář: Pokus o kus pravdy, Jakub Vinklář: Jana Dítětová - Vzpomínky z lásky)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská