Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zábavný „pirátský happening“: Napadení České televize! Podívejte se, jak to vypadalo

20.10.2013
Zábavný „pirátský happening“: Napadení České televize! Podívejte se, jak to vypadalo

Foto: Piráti

Popisek: Česká televize s pirátským nápisem

Ve čtvrtek 17. 10. proběhl od 18:30 do 19:30 happening „Piráti na ČT“. Představitelé České pirátské strany promítali přímo na budovu ČT výzvu, aby Česká televize přestala porušovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Piráti se snaží přimět ČT k tomu, aby respektovala zákon a zveřejnila na svém webu článek o výsledku studentských voleb v roce 2012, který tehdy po pěti minutách ze svého webu smazala.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů vzkazuje: „Rozhodli jsme se také koukat na televizi, ale zvenku. Náš vzkaz je určen vedení, které je zodpovědné za porušování zákona.“ Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů doplňuje: „Již několikrát jsme ověřili, že přimět nějakou veřejnou instituci k tomu, aby začala v plné šíři respektovat zákon o svobodném přístupu k informacím, je práce na roky. Dopravní podnik hlavního města Prahy se to již téměř naučil, je na čase, aby zákon začala dodržovat i veřejnoprávní televize.“

Žádný představitel ČT se k výzvě zatím nevyjádřil.

ČT u soudu

Česká televize se bude muset u soudu zodpovídat z toho, proč v září 2012 odstranila ze svého webu výsledky studentských voleb a proč odmítá dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Česká pirátská strana jí totiž ve čtvrtek 10. října zaslala předžalobní výzvu ve věci porušování práva na informace.

Před krajskými volbami 2012 proběhla rozsáhlá anketa o volebních preferencích středoškoláků starších 15 let, takzvané studentské volby. Česká televize o průběhu studentských voleb, kterých se účastnilo přes 22 000 středoškoláků, několikrát informovala v krátké reportáži. Poté, co organizace Člověk v tísni, která výzkum organizovala, vydala oficiální výsledky, vydala ČT zpravodajský článek, ve kterém správně uvedla, že drtivě zvítězila Česká pirátská strana (přes 20 % hlasů), následována TOP 09 (15 %) a DSSS (10 %). Potom zřejmě kdosi zvedl telefon. O pět minut později byl článek smazán z webu a ve vysílání ČT už o studentských volbách nepadla ani zmínka. Na sociálních sítích Česká televize dotazy a kritické komentáře diváků rovnou mazala. Vítejte ve světě veřejnoprávních médií České republiky.

Piráti si následně článek vyžádali podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Cílem bylo donutit Českou televizi, aby článek zveřejnila na svých internetových stránkách. Česká televize článek sice na žádost poskytla, ale už ho odmítla zveřejnit na webu s vyžádanými informacemi. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím přitom musí veřejné instituce vyžádané informace zveřejnit na svých internetových stránkách. Česká televize to již téměř rok odmítá, takže tato informace ani informace staršího data nejsou na stránkách dostupné. Nepomohla ani žádost řediteli České televize a stížnost Radě České televize. Ředitel Petr Dvořák vůbec nereagoval a předsedovi Rady České televize Milanu Uhdemu přišla Dvořákova nečinnost v pořádku.

Na politicích nezávislá média

Případ podle Pirátů potvrzuje nezbytnost reformy veřejnoprávních médií, aby nebyly závislé na vedení obsazovaném politiky.  „Piráti považují politicky motivované zásahy do vysílání veřejnoprávních médií jako je cenzura nepohodlných názorů za nepřípustné a chtějí s neutěšenou podobou médií v ČR něco dělat. Nejenom kvůli všem studentům, kteří ještě věří v demokratické instituce, jsme slíbili, že si cenzuru v České televizi líbit nenecháme. V tomto případě vedení České televize zcela zjevně porušuje zákon a musí za to nést odpovědnost,“ komentoval cenzuru studentských voleb místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Pokud Česká televize během 5 dnů nezačne zákon o svobodném přístupu k informacím dodržovat, strana se hodlá obrátit na soud s žalobou proti nezákonnému zásahu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová