Zábavný „pirátský happening“: Napadení České televize! Podívejte se, jak to vypadalo
20.10.2013
Foto: Piráti
Popisek: Česká televize s pirátským nápisem
Ve čtvrtek 17. 10. proběhl od 18:30 do 19:30 happening „Piráti na ČT“. Představitelé České pirátské strany promítali přímo na budovu ČT výzvu, aby Česká televize přestala porušovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Piráti se snaží přimět ČT k tomu, aby respektovala zákon a zveřejnila na svém webu článek o výsledku studentských voleb v roce 2012, který tehdy po pěti minutách ze svého webu smazala.
Ivan Bartoš, předseda Pirátů vzkazuje: „Rozhodli jsme se také koukat na televizi, ale zvenku. Náš vzkaz je určen vedení, které je zodpovědné za porušování zákona.“ Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů doplňuje: „Již několikrát jsme ověřili, že přimět nějakou veřejnou instituci k tomu, aby začala v plné šíři respektovat zákon o svobodném přístupu k informacím, je práce na roky. Dopravní podnik hlavního města Prahy se to již téměř naučil, je na čase, aby zákon začala dodržovat i veřejnoprávní televize.“
Žádný představitel ČT se k výzvě zatím nevyjádřil.
ČT u soudu
Česká televize se bude muset u soudu zodpovídat z toho, proč v září 2012 odstranila ze svého webu výsledky studentských voleb a proč odmítá dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Česká pirátská strana jí totiž ve čtvrtek 10. října zaslala předžalobní výzvu ve věci porušování práva na informace.
Před krajskými volbami 2012 proběhla rozsáhlá anketa o volebních preferencích středoškoláků starších 15 let, takzvané studentské volby. Česká televize o průběhu studentských voleb, kterých se účastnilo přes 22 000 středoškoláků, několikrát informovala v krátké reportáži. Poté, co organizace Člověk v tísni, která výzkum organizovala, vydala oficiální výsledky, vydala ČT zpravodajský článek, ve kterém správně uvedla, že drtivě zvítězila Česká pirátská strana (přes 20 % hlasů), následována TOP 09 (15 %) a DSSS (10 %). Potom zřejmě kdosi zvedl telefon. O pět minut později byl článek smazán z webu a ve vysílání ČT už o studentských volbách nepadla ani zmínka. Na sociálních sítích Česká televize dotazy a kritické komentáře diváků rovnou mazala. Vítejte ve světě veřejnoprávních médií České republiky.
Piráti si následně článek vyžádali podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Cílem bylo donutit Českou televizi, aby článek zveřejnila na svých internetových stránkách. Česká televize článek sice na žádost poskytla, ale už ho odmítla zveřejnit na webu s vyžádanými informacemi. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím přitom musí veřejné instituce vyžádané informace zveřejnit na svých internetových stránkách. Česká televize to již téměř rok odmítá, takže tato informace ani informace staršího data nejsou na stránkách dostupné. Nepomohla ani žádost řediteli České televize a stížnost Radě České televize. Ředitel Petr Dvořák vůbec nereagoval a předsedovi Rady České televize Milanu Uhdemu přišla Dvořákova nečinnost v pořádku.
Na politicích nezávislá média
Případ podle Pirátů potvrzuje nezbytnost reformy veřejnoprávních médií, aby nebyly závislé na vedení obsazovaném politiky. „Piráti považují politicky motivované zásahy do vysílání veřejnoprávních médií jako je cenzura nepohodlných názorů za nepřípustné a chtějí s neutěšenou podobou médií v ČR něco dělat. Nejenom kvůli všem studentům, kteří ještě věří v demokratické instituce, jsme slíbili, že si cenzuru v České televizi líbit nenecháme. V tomto případě vedení České televize zcela zjevně porušuje zákon a musí za to nést odpovědnost,“ komentoval cenzuru studentských voleb místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Pokud Česká televize během 5 dnů nezačne zákon o svobodném přístupu k informacím dodržovat, strana se hodlá obrátit na soud s žalobou proti nezákonnému zásahu.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová