Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Týden do voleb, strany s nízkými preferencemi panikaří. Zelení vypustili falešný mail, rapujícího předsedu i rikšu

20.10.2013
Týden do voleb, strany s nízkými preferencemi panikaří. Zelení vypustili falešný mail, rapujícího předsedu i rikšu

Foto: SZ

Popisek: Ondřej Liška

Strana zelených má podle posledního průzkumu pouhých 2, 6 procenta, takže nedosahuje ani klíčových tří procent, od nichž začíná stát platit straně její výdaje. Zeleným tedy chybí jen pár desetinek a tak poslední týden zmnohonásobili svoji aktivitu. Poměrně legračním způsobem. Ondřej Liška se dal na rap. Lidé, související se stranou, vypustili úspěšnou kachnu, že Český rozhlas hodlá přejmenovat Zelenou vlnu a ke všemu vedení strany zve na výlety rikšou… Kreativitu jim tedy rozhodně upřít nelze.

Na stálý (rozuměj každoroční) příspěvek na činnost ve výši od šesti milionů korun mají podle zákona o politických stranách nárok uskupení s nejméně tříprocentním volebním ziskem. Za každou desetinu procenta hlasů navíc až do pěti procent získávají ročně 200 000 korun navíc. Dotace tedy může dosáhnout až deseti milionů korun za rok. Příspěvek ze státní kasy na mandát za jednoho poslance činí 855 000 korun ročně. Takže zeleným, ale nejen jim, jde o hodně…

Strana zelených má svůj první singl

Strana zelených v pátek ráno zveřejnila nový videoklip „Barva hlasu”, který se jako lavina začal šířit internetem. Ondřej Liška v klipu rapuje a originálně představuje základní myšlenky Strany zelených. Správná barva hlasu je podle Lišky zelená. „Chtěli jsme před volbami přijít s něčím, co by kampaň alespoň trochu odlehčilo. Nápad, abych rapoval o tom, že každý hlas má smysl a není ztracený, jistě není nový. Kolegům ale trvalo několik týdnů, než mě přesvědčili. Podle reakcí v mém okolí ale soudím, že se nám podařilo natočit docela svěží píseň a videoklip,” raduje se Ondřej Liška. Jak se mu to povedlo, se můžete podívat.

Zelení nejsou první stranou, která ve svém klipu zaujala hudbou. Zvolili proto pro volby netradiční formu rapu. Hlavním sdělením klipu je, že hlas každého člověka má smysl a není ztracený. Je důležité, aby lidé skutečně přišli k volbám, protože i jejich hlas má smysl.  „Ve studiu jsem si nebyl jistý tím, co z toho nakonec vznikne. Musím ale říct, že výsledek mě přesvědčil. O profesionální dráze rappera přesto zatím neuvažuji,” dodal s úsměvem Liška.

Úspěšná zelená kachna paní Červené

V tomto týdnu přistál v mailové schránce všech redakcí email tohoto znění:

Vážené dámy a pánové,

dopravní servis Zelená vlna má v našem vysílání dlouhou a úspěšnou tradici. V posledních týdnech jsme však obdrželi velké množství stížností od posluchačů i zástupců stran, které kandidují ve sněmovních volbách, na zavedený název pořadu. "Zelená vlna" v očích části veřejnosti působí jako propagace jednoho subjektu - Strany zelených, která tak v našem vysílání dostávala v uplynulých týdnech prostor nad rámec stanovené kvóty.

Po konzultacích se zástupci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vedení Radiožurnálu rozhodlo o dočasném přejmenování pořadu na "Dopravní vlna." V následujících týdnech budeme hledat definitivní, neutrální podobu názvu pro tradiční dopravní zpravodajství. Strana zelených už zároveň další nadstandardní prostor ve vysílání ČRo nedostane, neboť svou kvótu na vlnách Radiožurnálu před sněmovními volbami vyčerpala.

Webové stránky budou v tomto duchu upraveny do konce tohoto víkendu.

S případnými dotazy se prosím obracejte na naše tiskové oddělení,

asistentku Oddělení komunikace
Renatu Červenou
email:
mobil: 734 688 212

Vtipné, že? E-mail tedy obsahoval telefonní spojení na údajnou asistentku bývalého PR manažera Rozhlasu René Zavorala. Ta se po zavolání dokonce představila jako Renata Červená a informaci potvrdila.

Na špek skočila i ČTK

Zprávu okamžitě zveřejnila Česká tisková kancelář ve znění: „Rozhlas po desítkách let ruší název dopravního zpravodajství Zelená vlna. Posluchači a politici prý v názvu spatřovali propagaci Strany zelených." O necelou půl hodinu později však zprávu stáhla. Mezi tím však na špek skočila řada dalších médií, včetně serveru iDnes.cz, který sám v minulosti rozeslal novinářům falešnou tiskovou zprávu o prostituci v Thajsku, a testoval, kdo ji publikuje.

Kachna o tom, že bude Zelená vlna přejmenována na Dopravní, aby nevyvolávala dojem, že Český rozhlas podporuje Stranu zelených v nadcházejících volbách, je skutečně z dílny Renaty Červené, která se už v minulosti vydávala za manažerku Rádia Impuls. Stopy však vedou i k Liškově partaji, ta však od vtípku dává ruce pryč.

„Cílem akce bylo poukázat na to, že menší strany nemají v Českém rozhlase zastoupení v předvolebním boji,“ řekla serveru Novinky.cz Renata Červená a uvedla, že za akcí stojí skupina podporovatelů Strany zelených, ale nejedná se o součást oficiální kampaně. To potvrdil i šéf Zelených Ondřej Liška: „Absolutně o ničem nevím a nevím o nikom, kdo by něco takového v Zelených dělal.“

Stopa vede k zeleným

Jenže: Podle serveru odkazuje hlavička e-mailu, který redakce českých médií dostaly, na doménu susino.cz, jejímž majitel je Mojžíš Stupka. Takové jméno přitom figuruje na seznamu centrálního volebního týmu Liškovy strany. Zda se jedná o shodu jmen, nebo to byl právě systémový analytik Zelených, kdo Červené s vypuštěním falešné zprávy pomohl, se ověřit nepodařilo...

Liška a Strana zelených zve na netradiční projížďku RIKŠOU

To je další akce, kterou chtějí zelení oslovit veřejnost. Má podtitul: Zelení vyráží šlapat do ulic. Koná se v pondělí 21. října 2013 v 10.00 hod, pokračování celé akce 21. – 24. 10. A to v Praze, na Václavském náměstí v prostřední části (směr pěší zóna). Rikšu bude řídit nejen Liška, ale i další pražští kandidáti SZ. 

Volební plakát zelených 

V rámci předvolební kampaně tedy vyráží Strana zelených opět do ulic. Jízdu v rikše, v našich končinách zatím nepříliš rozšířeném dopravním prostředku, si budou moci obyvatelé Prahy vyzkoušet na vlastní kůži. Cestou mohou s kandidáty probrat veškeré své dotazy týkající se zelných i pořídit originální fotografie.  Už v pondělí šlápne do pedálu sám předseda SZ Ondřej Liška. Zastihnout ho budete moci od 10.00 hodin na Václavském náměstí, ve střední části (směrem na pěší zónu). V následujících dnech se budou moci všichni zájemci z řad veřejnosti svézt i s ostatními pražskými kandidáty SZ a dozvědět se něco více o programu Strany zelených.

Z jízdy rikšou s řidičem Ondřejem Liškou vznikne záznam z GoPro kamery umístěné přímo na řídítkách rikši… Tak vidíte, snaha zaujmout jim tedy rozhodně nechybí!

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová